Sanayi Bakanı’ndan inanılmaz itiraf! Sanayi Bakanı’ndan inanılmaz itiraf!
Dokuz Eylül Üniversitesinin akademik yılı açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, son sınıf öğrencisinin işsizlik sorunundan yakınması üzerine, “Öğrenci arkadaşımızın tereddüdünü... Sanayi Bakanı’ndan inanılmaz itiraf!

Dokuz Eylül Üniversitesinin akademik yılı açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, son sınıf öğrencisinin işsizlik sorunundan yakınması üzerine, “Öğrenci arkadaşımızın tereddüdünü doğal karşılıyorum ama gençlerin şunu bilmesini istiyoruz; sınav yapıp eleman alacağız, iyi, nitelikli personel bulmak gerçekten zor. Bizim yetiştirdiğimiz personelin niteliği sanayicinin ve üreticinin isteğiyle örtüşmeyebiliyor. Bunu örtüştürsek işsizlik sayısında azalma olacağına eminim” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni, Sabancı Kültür Sarayı’nda gerçekleştirildi. Törene; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Çelik katıldı. Öğrenciler adına konuşma yapan Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 4. sınıf öğrencisi Şeyma Yücel, “İşsizlik ülkemizin en büyük sorunları başında gelirken bizlerin bu kaygı içerisinde olması çok acı. Genç işsiz sayısı 143 bin. Üniversite mezunu işsiz sayısı 151 bindir. Üniversite mezunları uzman oldukları alanda iş bulamadıkları için farklı alanlarda karın tokluğuna çalışmak zorunda kalıyorlar. Bizlere yeni üniversite ve kontenjanlar sağlanması bizleri teselli etmiyor. Bizler işsizlikle değil eğitimlerimize yönelik işlerde yeteneklerimizle, başarılarımızla anılan bir kuşak olmak istiyoruz” dedi. Bunun üzerine Bakan Özlü, “Sanayicinin, üreticinin aradığı profildeki mühendisleri teknisyenler ile üniversitelerden mezun olanlar arasında birbirini karşılamama sorunu olabiliyor. Bizim yetiştirdiğimiz personelin niteliği sanayicinin ve üreticinin isteğiyle örtüşmeyebiliyor. Bunu örtüştürsek işsizlik sayısında azalma olacağına eminim. Mesleki eğitim gören öğrenci sayısı Türkiye’de 1 milyon 7 bin, Almanya’da 7 milyon 800 bin. Türkiye’de işsizlik yüzde 11, Almanya’da yüzde 6. İhtiyaç duyulan nitelikli insan yetiştirmede sıkıntımız var. Bu planlama ve programlamayı örtüştürürsek işsizlikle ciddi azalma olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

“ALİ ROBOT, AYŞE KODLAMA”

Çocuklar ve gençlere bilimi sevdirmek zorunda olunduğunu vurgulayan Bakan Özlü, şunları söyledi: “Okuma fişlerinde ezberlediğimiz şekilde Ali sadece top oynamasın, Ayşe sadece ip atlamasın. Ali aynı zamanda robot yapsın, Ayşe kodlama yapsın. Gençlerimiz sanayi 4,0 karşısında bilgili bireyler haline gelsin. Türkiye’nin değişen gündemi karşısında bilimi ihmal etmedik, etmeyeceğiz. Türkiye bütün sorunlarını kısa ve uzun vadede çözebilecek güçtedir. Biz çok daha zor günler yaşadık.”

“TÜRKİYE’NİN SİLİKON VADİSİ”
Törende açılış konuşmasını Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik yaptı. Çelik, “Dünya ile entegrasyonu sağlanmış üniversite formatını oluşturacağız. Dokuz Eylül Üniversitesini Türkiye’nin Silikon Vadisi yapmak için çalışmalar başlattık. Nano teknoloji kullanarak silikon çit, elektronik aygıtlar alanındaki üretimde önemli gelişmeler sağlayacağız. Nükleer ve jeotermal enerji için de çalışmalarımızı başlattık. Milli ve yerli santrallerin kurulması yolunda ciddi mesafeler kat edeceğiz” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.