Şimdi kayak zamanı Şimdi kayak zamanı
Okulların yarıyıl tatiline girmesiyle kayak merkezlerine olan ilgi arttı. Çocuklarıyla keyifli bir tatil yapmak isteyen aileler Türkiye’nin dört bir yanındaki kayak merkezlerini tercih ediyor.... Şimdi kayak zamanı

Okulların yarıyıl tatiline girmesiyle kayak merkezlerine olan ilgi arttı. Çocuklarıyla keyifli bir tatil yapmak isteyen aileler Türkiye’nin dört bir yanındaki kayak merkezlerini tercih ediyor.

Türkiye, batıdan doğuya her biri farklı özellikleri ile muhteşem kayak merkezlerine sahip. Kayak yapmak isteyen, kış tatilinde evde oturmak istemeyenler için Türkiye’de en güzel kış tatili merkezlerini bir araya getirdim.

Erzurum Palandöken: Yılın 6 ayı karla kaplı olan Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum şehir merkezine 10 dakika uzaklıkta yer alıyor. 22 kayak pistinin uzunluğu 12 kilometreye ulaşan Palandöken Kayak Merkezi’nde birbirinden güzel konaklama alternatifleri mevcut. 3 bin 185 metrelik zirvesi ve saatte 4 bin 500 kapasiteli 8 telesiyej ile hizmet veren tesisler çocukla tatil için de çok uygun.

Kayseri Erciyes: Şehir merkezinden 25 kilometre uzaklıkta bulunan Erciyes Kayak Merkezi, sönmüş bir volkanik dağ üzerinde yer alıyor. Mart ayı sonuna kadar kayak imkanı bulunan dağın en yüksek noktası 3 bin 916 metre. Orta Anadolu’nun en yüksek dağı olan Erciyes’in kuzey yamacı Tekir Yaylası olarak biliniyor. Bu yayla aynı zamanda kayak merkezinin de bulunduğu yer. Erciyes Kayak Merkezi, Kapadokya’ya olan yakınlığı ile de tatilini çeşitlendirmek isteyenler için ideal.

Bursa Uludağ: Türkiye’nin kış tatili dendiğinde ilk akla gelen yerlerinden Uludağ, şehir merkezine 1 saat uzaklıkta. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler ve Türkiye’nin dört bir yanından binlerce tatilciyi ağırlayan Uludağ, diğer kayak merkezleriyle karşılaştırıldığında fiyat seviyesi olarak yüksekte kalıyor. 25’den fazla otelin yer aldığı Uludağ’da 30’dan fazla pist bulunuyor. Eşsiz kış partileri, gençlik temalı organizasyon ve festivaller ile adını her yıl daha çok duyuran Uludağ, özellikle konumu ve ulaşım imkanlarıyla cazip.

Isparta Davraz: Göller Yöresi’nin kayak merkezi Davraz, Isparta şehir merkezine 26 kilometre uzaklıkta. 5 kilometreye ulaşan pist uzunluğu ve 2 bin 100 metre yüksekliğe sahip Davraz Kayak Merkezi, saatte 4 bin kişiyi ağırlayabilecek donanımı ile ekonomik bir tatil seçeneği sunuyor. Antalya, İzmir, Muğla, Konya, Ankara gibi şehirlerden ulaşımın kolay oluşu tercih sebebi.

Kastamonu Ilgaz: Aralık ile nisan ayları arasında hizmet veren Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu ile Çankırı şehirleri arasında konumlanıyor. 2 bin 850 metre yükseklikte yer alan kayak merkezi, Ilgaz Milli Parkı’nın bir parçası. Muhteşem havası, köknar ve çam ağaçlarının süslediği doğası ile milli park, doğa severler için tam anlamıyla bir cennet. Gece de kayak yapılabilen pistlerin uzunluğu 2 bin metreye ulaşıyor.

Bolu Kartalkaya: Köroğlu Milli Parkı’nda bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi, konumuyla Uludağ’ın en önemli alternatifi olarak kabul ediliyor. Bolu’ya 40 kilometre uzaklıkta bulunan Kartalkaya, İstanbul’a 275, Ankara’ya ise 220 kilomatre mesafede. 2 bin 375 metre yükseklikteki kayak merkezinde en uygun dönem aralık ile mart arası. Tesis saatte 5 bin kişiye hizmet verebilecek kapasitede. Pistlerin uzunluğu ise 4 bin metreye ulaşıyor.

Kocaeli Kartepe: İstanbul’a 1 saatlik mesafede oluşu nedeniyle yıl boyu ziyaretçi akınına uğrayan Kartepe Kayak Merkezi, Kocaeli’nin Kartepe ilçesi sınırlarında. Maşukiye’ye 16 kilometre uzaklıkta yer alan Kartepe’de zirveye araçla çıkış yalnızca 20 dakika gibi kısa bir sürede mümkün. Saatte 4 bin 650 kişi kapasiteli, 12 pisti bulunan Kartepe’de otel alternatifleri de mevcut.

Saklıkent Antalya: Antalya’ya 45 kilometre uzaklıktaki Saklıkent Kayak Merkezi, 2 bin 750 metre yüksekliğe sahip. Antalya şehir merkezinde güneşlenirken bir saat uzaklıktaki kayak merkezine gelip karın tadını çıkararak birkaç saat içinde iki ayrı mevsim yaşamak Saklıkent’e özgü.

Sarıkamış Kars: Sarıkamış Kayak Merkezi, bir benzeri İsviçre Alplerinde bulunan kristal karı ile dünyanın en özel bölgelerinden biri. Kars şehir merkezine 55 kilometre mesafede bulunan kayak merkezinde 12 kilometreye ulaşan 5 farklı pist yer alıyor. 2 bin 800 metre yüksekliğin bulunduğu bölgede sarıçam ağaçlarının da olması ağaçların arasında kayak keyfi yaşatıyor. Sarıkamış ve Kars çevresinde gezilecek görülecek onlarca alternatifin olması burayı daha da değerli kılıyor.

Bozdağ İzmir: Ege’nin Uludağ’ı olarak isimlendirilen Bozdağ Kayak Merkezi, İzmir’in Ödemiş ilçesinde bulunuyor. İzmir’e 130, Ödemiş’e ise 26 kilometre uzaklıkta bulunan Bozdağ Kayak Merkezi, 1998 yılından bu yana ziyarete açık. 3 farklı kayak alanının bulunduğu tesis hafta sonları günlük 15 bin ziyaretçiye hizmet veriyor. Her yıl şubat ayında Dağcılık Şenlikleri etkinliği gerçekleştirilen Bozdağ, yamaç paraşütü ve trekking parkurlarına da sahip.