Kemeraltı’nda beklenen proje hayata geçiyor (Özel Haber) Kemeraltı’nda beklenen proje hayata geçiyor (Özel Haber)
Yaklaşık üç yıldır çeşitli üniversiteler, meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve yöredeki halk ile temaslarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplanan veriler ışığında Kemeraltı Çarşısı... Kemeraltı’nda beklenen proje hayata geçiyor (Özel Haber)

Yaklaşık üç yıldır çeşitli üniversiteler, meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve yöredeki halk ile temaslarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplanan veriler ışığında Kemeraltı Çarşısı için merakla beklenen projeyi hayata geçiriyor. Öncelikle bölgeye adını veren havraların yer aldığı alanda yeni imar çalışması yapan belediye, yürürlükteki koruma amaçlı planlarda revizyona gitti. 7 ayrı noktada yapılan düzenlemelere göre hali hazırda SİT alanı statüsüne sahip Kemeraltı’nda hem tarihi alanlardaki koruma şartları yenilendi, hem de kentin prestij çarşısında bulunan konut ve işyerlerinin sağlıklaştırılması ve canlandırılması amaçlandı.

Yapılan imar planı revizyonu ile İzmir Tarih projesi kapsamında 19 ayrı alt bölgeye ayrılan Kemeraltı’nın kültür varlıkları ön plana çıkartılarak turizm potansiyeli de canlandırılacak. Plan çalışmasına göre Havra Sokağı, Anafartalar Caddesi, Eşrefpaşa Caddesi ile çevrelenen Havralar Bölgesinde hayata geçirilecek yeni yatırımlar için yapılaşma koşulları yeniden ele alındı.

Havralar Bölgesi Canlandırma ve Geliştirme Projesi (HABOP) olarak adlandırılan projenin hayata geçirileceği ana alanlardan Güzelyurt ve Güneş mahallesinde Musevi cemaatinden kalan tarihi havralar bölgesine kültürel, sosyal ve ticari fonksiyon da yüklendi. Yeni müzelerin önünü açan imar kararlarıyla 920 Sokak ve 927 Sokak önünde yer alan iki ayrı noktada yeni meydan yapılması öngörüldü. Çeşitli kentsel tasarım projeleri hazırlanan çalışmaya göre ayrıca, söz konusu alanda sokak sağlıklaştırma ve yenileme çalışmaları, mutfak sanatları merkezi, Yahudi Müzesi, butik oteller ve sanat merkezleri, çeşitli kafeterya ve restoranlar yapılması planlanıyor.

Çok sayıda tarihi han ile pasajın bulunduğu havralar merkezinde yeni restorasyonların da önünü açan yeni imar planlarına tüm resmi kurumlardan onay gelirken, revizyonla birlikte yüzlerce tescilli yapının yer aldığı çarşıda yapılacak canlandırma çalışmalarının hız kazanması bekleniyor. UNESCO’ya adaylığı konuşulan Kemeraltı’nın hayata geçirilecek yeni projelerle birlikte aynı zamanda eski günlerine dönmesi de amaçlandı.

Erman Şentürk/Ege Telgraf/ Özel Haber