Tek yön tarihi Kemeraltı’nı vurdu (Özel Haber) Tek yön tarihi Kemeraltı’nı vurdu (Özel Haber)
İzmir’de son dönemde üst üste gelen trafik düzeni değişiklikleri ve ana caddelerde başlayan tek yön uygulaması Kemeraltı esnafını zorda bıraktı. Esnaf Derneği Başkanı Ümit... Tek yön tarihi Kemeraltı’nı vurdu (Özel Haber)

İzmir’de son dönemde üst üste gelen trafik düzeni değişiklikleri ve ana caddelerde başlayan tek yön uygulaması Kemeraltı esnafını zorda bıraktı. Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya, “Kemeraltı mağduriyet yaşıyor” dedi

 

Kent merkezinde devam eden tramvay inşaatı ile birlikte uygulamaya konan tek yön sistemi trafiği rahatlattı ancak, yayaları ve esnafın tepkisini çekti. Fevzipaşa ve Gazi Bulvarı üzerindeki yeni trafik işleyişi yayaların kent merkezine erişiminde çeşitli sıkıntılar oluşmasına yol açtı.

ESNAFTAN ÇAĞRI VAR

Çankaya, Konak ve Basmane’deki yeni trafik güzergahları kent ekonomisisin can damarı olan ve binlerce esnafın faaliyet gösterdiği tarihi Kemeraltı Çarşısı’na darbe vurdu. Geçtiğimiz aylarda başlayan tek yön uygulamasının ardından özellikle Fevzipaşa Bulvarı’nda yer alan refüjlerin kaldırılması, beş şeride çıkan taşıt yolundaki yoğun trafik akışı hem yayaların, hem de esnafın tepkisini çekti. Gazi Bulvarı üzerinden ulaşım sağlayacak Konak Tramvayı’nın açılışı ile birlikte otobüs seferlerinde yapılması planlanan revizyon öncesi esnafı tedirgin bir bekleyiş sardı.

Gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya, “Raylı sistemin Gazi Bulvarı’na çekilmesiyle birlikte çarşımıza erişimde kat edilen mesafeyi uzatacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, tramvay açıldığında otobüsler de kaldırılacak. Bu durumda merkeze inen insan sayısı azalacak. Şu anda esnaf zaten zor durumda. Özellikle Fevzipaşa Bulvarı üzerinde sağlanan yeni trafik akışı halkımızı zorda bıraktı. Kent merkezinde taşıt trafiği rahatladı ancak, bu sefer de yayalar sıkıntıya girdi. İnsanlar çarşıya erişemiyor. Otobüsler de kalktığında metrodan başka hiçbir alternatif kalmayacak. Kemeraltı mağduriyet yaşıyor. Tarihi çarşı belediyenin bu ulaşım ve trafik uygulamaları nedeniyle kan kaybediyor. Esnafın işleri büyük oranda düştü. Artık eskisi kadar müşteri gelmiyor. Önümüzde UKOME kararı var, buna mecburuz. Bu işleyişin ne kadar süreceği de belli değil. Kış sezonunu kapatıyoruz, artık umudumuz yok. Artık tek ümidimiz yaz ayları ve başlayacak olan düğün sezonu. Yürürlükteki uygulamanın tekrar gözden geçirilmesini bekliyoruz” dedi.

Erman Şentürk/Ege Telgraf/Özel Haber