Akıllı telefon pazarında o kadar çok marka ve model var ki, telefon satın almadan önce sıkı sıkıya bir araştırmada bulunmak gerekiyor. Tasarımından performansına, pil...

Akıllı telefon pazarında o kadar çok marka ve model var ki, telefon satın almadan önce sıkı sıkıya bir araştırmada bulunmak gerekiyor. Tasarımından performansına, pil ömründen ekranına, kamerasından yenilikçi özellikleri gözetmesine kadar birçok konuda fikir sahibi olmak önemli. Şimdi bir telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz inceleyelim.

Ekran / Çözünürlük: Akıllı telefon satın alırken elbette dikkat edilmesi gereken çok fazla nokta var; ancak bunların içerisinde en önemlileri arasında ekran ve çözünürlük miktarı gelmektedir. Zira telefonu kullandığınız süre boyunca ekranına bakacaksınız, o nedenle renkleri nasıl sağladığı oldukça önemli. Geniş görüntü almak da bir o kadar avantajlı elbette, ancak ekranın boyutu telefonun kullanımını da zorlaştırmamalı. O anlamda bu noktada 5.5 inç boyutundaki ekranlar, hem geniş görüntü hem kolay kullanım açısından en mantıklı olanı. Çözünürlük olarak Full HD ve panel olarak da Super AMOLED olanları tercih etmek daha yararlı olur.

Tasarım / İncelik:  Tasarım konusunda en çok dikkat etmeniz gereken şey tabii ki de güzel görünmesi. “Güzel görünüm” elbette zevk meselesi. Kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Ancak ince tasarım çizgisi hem genel olarak kabul görüyor, hem de kullanımı kolaylaştırıyor. Piyasada 6 mm. gibi oldukça ince akıllı telefonlar mevcut. Eğer ince tasarımlardan hoşlanıyorsanız, bu modellere bakabilirsiniz. Elbette ince bir tasarım isterken, aynı zamanda sağlam olmasına da özen gösterin. Kaliteli işçilik ve yekpare alüminyum alaşımlı metal gövde telefonu sağlam kıldığı gibi, masaya koyduğunuzda şık bir görüntü sergileyecek.

İşletim Sistemi: İşletim sisteminde tercihinizi eğer Android’ten yana kullanacaksanız, o halde bakacağınız akıllı telefon modelleri Android 7.1.1 Nougat işletim sisteminden aşağı olmamalı. Bu modeller, Android 8.0 Oreo güncellemesini de alacaklardır. İşletim sistemi konusunda bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta, arayüz. Arayüzün sade olması, hem görünüm anlamında hem de kolay kullanım açısından oldukça önemli.

Performans: Elbette satın almışken güçlü bir akıllı telefon almak gerekiyor çünkü daha uzun yıllar dilediğiniz gibi kullanabilesiniz diye. Özellikle son dönemde üst seviye performans gösteren akıllı telefonlar ise, fiyatlarıyla bütçeyi oldukça yorabiliyorlar. Bu noktada hem performanstan hem de fiyattan ödün vermeyeceğiniz, fiyat/performans modellerine göz atmakta fayda var.

Kamera: Telefonda kamera da oldukça önemli. Zira artık herkesin bir sosyal medya hesabı var ve bu alanlara güzel fotoğraflar çekip koymayı kendinize şartlandırmış gibisiniz, onun için bu noktada, satın alacağınız akıllı telefonda ana kameranın en az 12 MP olması yeterli değil; ek teknolojilere de ihtiyacı var. Zira megapikselin yüksek olması, en iyi fotoğrafı çektiği anlamına gelmiyor. Hızlı odaklanması ve her türlü ışık koşulunda çarpıcı fotoğraflar çekebilmesi için; lazer otofokus, faz algılamalı otofokus, çift tonlu çift LED flaş ve f/1.7 diyafram açıklığına sahip olması oldukça önemli.

Pil Ömrü: Elbette, tüm özellikleri ne kadar iyi olsa da, bir akıllı telefonda dönüp dolaşıp yine pil ömrüne geliyoruz. Zira pil ömrü ne kadarsa, telefonu mobil ortamda o kadar kullanabileceksiniz. Bu nedenle pil ömrü uzun süreler idare edecek ölçüde modellere yönelmek gerekiyor. Bunun için özel modeller var belki, ancak bu modellerde de kalın tasarımlara takılabiliyoruz. Peki, hem ince tasarımlı hem de geniş kapasiteli akıllı telefon modelleri yok mu? Elbette var. 3000 mAh kapasiteli bataryasıyla 30 saate kadar pil ömrü sunan ve 15 dakikalık şarjla 8 saate kadar kullanım sağlayabilen modeller piyasada mevcut.

Bunlara dikkat edersek eğer aldığımız telefonlardan her zaman memnun kalırız ve en azından telefonu kullandığımız süre biraz daha uzamış olur. Teknoloji ile kalın.