İzmir tramvayla tanışalı bir yılı aşkın süre geçti. Alaybey-Ataşehir hattında devreye giren tramvay, Halkapınar-Fahrettin Altay hattının da tamamlanmasının ardından İzmir’in iki yakasında çevreci ulaşım...

İzmir tramvayla tanışalı bir yılı aşkın süre geçti. Alaybey-Ataşehir hattında devreye giren tramvay, Halkapınar-Fahrettin Altay hattının da tamamlanmasının ardından İzmir’in iki yakasında çevreci ulaşım vatandaşların hizmetine sunuldu. Tramvayın hat döşeme çalışmalarının başlamasıyla birlikte kentin dört bir yanında destek ve tepki mesajları geldi. Özellikle trafik sorunu başlığı altında yapılan çalışmalara kimi esnaf tepki gösterirken, vatandaşlar kentin estetik görünümü noktasında destek mesajları verdi.

Dünyanın birçok ülkesinde gelişmişlik göstergesi olan tramvayın toplu ulaşım açısından yeni bir dönemin habercisi olduğu gerçek. Uzun vadede tramvayı doğru kullanmayı başarırsak trafik sorunu ile mücadele edebileceğimiz noktasında birleşiyoruz. Şehir merkezine giren özel araç sayısının azalması, insanların aktarma mantığına hareket etmesi şart.

Karşıyaka hattına göre daha sancılı bir süreç yaşanan Halkapınar-Fahrettin Altay güzergahında ücretsiz yolculu deneme seferleri devam ediyor. Tramvayın metroya nazaran daha düşük bir inşa maliyeti olması avantaj. Ancak tramvayın yavaşlığı ve trafiğe katkısı noktasında bir sonuca varabilmek için daha çok süreye ihtiyacımız var.

Kent trafiğinin yoğunlaştığı Alsancak, Çankaya, Konak bölgesinde sıkıntılar devam ediyor olsa da geçiş döneminin ardından her şeyin daha iyi olacağını düşünüyorum.

Alsancak, Çankaya bölgesine sık sık giden ve çevredeki işlerimi halletmek için toplu ulaşımı kullanan biri olarak Şair Eşref Bulvarı üzerinde tramvay güzergahını deneyimleme fırsatı buluyorum. Araçlarla ortak yolu kullanan tramvayın henüz araç sürücüleri tarafından yeteri kadar ciddiye alınmıyor oluşu büyük sorun yaratıyor. Tramvay yolunu kullanan araçların birikmesi, trafik ışıklarında bekleme yapmaları nedeniyle tramvay kendi yolunda duraklama yapmadan ilerleyemiyor maalesef. Araçların tramvay güzergahında bekleme yapmamalarını anlatmamız gerekiyor.

Tramvay yolundaki beklemeleri minimize ettikten sonra gereksiz bekleme yapması önlenen tramvayın vatandaşlarca daha çok tercih edileceğini düşünüyorum. Alsancak’a giren belediye otobüslerinin kaldırılması konusundaki hat düzenlemelerinin ne zaman yapılacağı ve kaldırılan otobüslerin yerine daha sık tramvay seferi verilmesi konusu ise hala açıklamaya muhtaç. Otobüslerin hattan çekilmesiyle ciddi sıkıntılar yaşanabileceği konuşuluyor.

YÜKLEME OTOMATI

Toplu ulaşımda kullanılan İzmirimkart konusu tramvayın en önemli eksiği. Tramvay istasyonlarında yükleme otomatı olmaması bakiyesi yetersiz olan yolcuları kara kara düşündürüyor. Geçmişte ücretini ödeyerek başkalarından kart basması rica edilerek sorun çözülebiliyordu. Ancak İZBAN’da artı para sisteminin başlamasıyla birlikte insanlar kartlarını başkası adına basamamaya başladığından bu yana paylaşım ekonomisi çöktü.

 

 

Tramvay istasyonuna kadar gelen, tramvaya binerek ulaşımını planlayanların kartında bakiye olmaması durumunda çevrede kart dolum noktası araması gerginlik yaratıyor. İZBAN istasyonlarının tamamında yer alan otomatların henüz hiçbir tramvay istasyonuna yerleştirilmemiş olmasına çok acil çözüm bulunmalı. Güvenlik ya da maliyet gibi konular nedeniyle otomatların yerleştirilmediği söylense de sosyal belediyeciliğin bir gereği olarak insanların hayatını kolaylaştırmak gerekiyor.

Dün Alaybey Tramvay İstasyonu’ndan tramvaya binmek üzere giriş yaparken iki kadın yolcunun bakiyesinin olmadığı ve güvenlik görevlileriyle dolum noktası konusunda tartışma yaşadığına tanık oldum. Güvenlik görevlilerinin her türlü sorunda vatandaşla karşı karşıya bırakılması çok acı. Onlar derdini anlatırken, tartışma devam ederken ben tramvaya binerek Atakent’e doğru yol almıştım bile.

DURAK İSİMLERİ

Bu yüzden her tramvay istasyonunda en az bir yükleme otomatının yerleştirilmesi lazım. Tramvay istasyonlarının aydınlatmaları da yetersiz. Hava karardıktan sonra istasyonlarda görüş açısı azalıyor. Bir de durakların isimlendirilmesi konusu var. Karşıyaka hattında Çarşı diye bir durak var. Karşıyaka’da kime çarşıya gidiyorum diye söyleseniz aklına Karşıyaka Çarşı gelir. Ancak bu hattaki çarşı durağı Bostanlı köprü bölgesine verilmiş. O durağın adının köprü olması çok daha mantıklı olurdu. Vilayetler Evi’nin olduğu durağa da Vilayet Evi denilmiş. Hata küçük gibi görünüyor ama bölgede yaşayanlar için yeni bir falso daha yaratıyor.

İsim konusu çoğu kişi için küçük görünüyor olabilir ancak isimlendirme noktasında o bölgede yaşayanların bakış açısı ve gündelik yaşam rutinlerinin dikkate alınması lazım. Bu konuda hiçbir çözüm olamayacaksa bile İzmirim Kart yükleme otomatlarının acilen yerleştirilmesi adına bir girişim şart.