Tüketim ile büyüyemeyiz’ Tüketim ile büyüyemeyiz’
24 Haziran seçimi öncesi “ESİAD Ekonomi Kurmayları Toplantı Serisi” kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası eski Başkanı ve İYİ Parti Ekonomiden Sorumlu Baş Danışmanı Durmuş... Tüketim ile büyüyemeyiz’

24 Haziran seçimi öncesi “ESİAD Ekonomi Kurmayları Toplantı Serisi” kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası eski Başkanı ve İYİ Parti Ekonomiden Sorumlu Baş Danışmanı Durmuş Yılmaz, ESİAD üyeleriyle bir araya geldi. Türkiye’nin 2018’in ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyüme oranı gerçekleştirdiğini, ancak büyümenin niteliğinin daha fazla dikkate alınması gerektiğini belirten Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri, “Tüketim temelli değil, katma değerli bir büyümenin, özellikle üretime daha fazla değer katacak politikaların daha fazla desteklenmesi gerekiyor. Diğer bir deyişle, gayri safi yurtiçi hasıla içinde özel sektör ve kamu tüketim harcamaları payının neredeyse yüzde 75 oranında olması, yatırım ve üretim tarafına sadece yüzde 25’lik bir pay bırakıyor. Özellikle, cari açık üzerinde doğrudan etkili olacak kalemlerde stratejik teşvik politikalarının, kilit sektörlere yapılacak yerli ve yabancı yatırımlar için gerekli güven ortamının sağlanması önem arz etmektedir” dedi.

İYİ Parti Ekonomiden Sorumlu Başdanışmanı Yılmaz ise 2018’in ilk çeyreğinde gerçekleştirilen yüzde 7,4’lük büyümenin olumlu bir hava yarattığını ancak yerli ve yabancı analistlerin hazırladıkları raporlarda ikinci ve üçüncü çeyrekte ekonominin negatif bir büyüme çizmesinin beklendiğini vurguladı. Türkiye’deki büyümenin yabancı yatırımcıya güven vermediğini ifade eden Yılmaz, “Dönemlere göre baktığımızda büyüme rakamlarının çok üzerinde cari açıkla karşı karşıyayız. İktidara geldiğimiz zaman buradaki yapısal sorunların üzerine gideceğiz.” dedi.