Turizm sezonu öncesi Turizm sezonu öncesi
Nisan ayının sonlarına yaklaştığımız şu günlerde turizmciler yaz sezonuna hazırlık için adımlarını hızlandırmış durumda. Birçoğu nisan başında tamamladığı hazırlıklarıyla yeni sezon için konuklarını bekliyor.... Turizm sezonu öncesi

Nisan ayının sonlarına yaklaştığımız şu günlerde turizmciler yaz sezonuna hazırlık için adımlarını hızlandırmış durumda. Birçoğu nisan başında tamamladığı hazırlıklarıyla yeni sezon için konuklarını bekliyor. Geçen yıllarda komşularımızın yaşadığı istikrarsızlıklar ve Türkiye’ye yönelik dış baskılar nedeniyle turizmde ardı ardına kayıplar yaşayan sektör bu yıldan ümitli. Nereye gitsem, kimlerle konuşsam herkesin yüzü gülüyor, geleceğe umutla bakıyor.

Komşumuz, 10 milyon nüfuslu Yunanistan’ın geçen yıl 38 milyon turist ağırlayabildiği bir düzende Türkiye gibi bir ülkenin 40 milyon ziyaretçiyi zorlaması gerekiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı geçen yıl (2017) yüzde 27.84 artışla 32.41 milyon kişiye yükseldi.

Rusya ile yaşanan uçak krizinin en ağır etkilediği sektörlerin başında gelen turizmde, iki ülke ilişkilerinin yeniden normale dönmesi ile birlikte öngörülemeyen oranda artış yaşandı. Bakanlık verilerine göre; 2017 yılında yüzde 444 artışla 4.72 milyon Rus turist Türkiye’yi ziyaret etti. 2016 yılında Türkiye’yi yaklaşık 866 bin Rus ziyaret etmişti.

Turizm Bakanlığı verilerine göre 2014 ve 2015’te sırasıyla 36.8 ve 36.2 milyon olarak gerçekleşen yabancı ziyaretçi sayısı, 2016’da 25.3 milyona gerilemişti. Rusya etkisi ve güvenlik endişeleri ile 2016’da 11 milyon turist ve 8 milyar dolar gelir kaybedilmişti. 2017 yılında Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülke sıralamasında Rusya yüzde 14.55 pay ve 4.72 milyon ile birinci sırada yer aldı. Rusya’yı, yüzde 11.1 pay ve 3.58 milyon ziyaretçi ile Almanya ve 7.72 pay ve 2.5 milyon ziyaretçi ile İran izledi.

HEDEF 40 MİLYON OLMALI

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2018 yılı için yabancı turist beklentisi 36,1 milyon, turizm geliri hedefi ise 28,3 milyar dolar. Bu yıl başından bu yana Çeşme, Alaçatı, Dikili, Foça, İstanbul, Edirne gibi turistik merkezleri ziyaret edip onlarca turizmciyle konuşma fırsatı yakaladım. Hepsinin ağzında ortak bir cümle var: Bu yıl her şey çok güzel olacak.

Birçoğunun harika bir sezon beklentisiyle ciddi anlamda yenilenme yatırımı yaptığı turistik tesisler, butik oteller erken rezervasyonla yüksek sezondaki doluluklarını yüzde 70’lerin üzerine taşıdı. Mart ayından başlayan hafta sonu kaçamakları ile insanlar her boşluğu ev dışında bir yerde geçirme isteğinde. Bunun iç turizme katkısı büyük.

Belediyeler ve kalkınma ajanslarının desteğiyle sezon öncesinde Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirilen festivaller de insanların yeni yerler görmesi için harika birer fırsat oldu. Alaçatı Ot Festivali, Fethiye Kuzugöbeği Mantar Festivali, Adana Portakal Çiçeği Festivali, Bodrum Acı Ot Festivali bu festivallerden bazıları. 4 gün süren Alaçatı Ot Festivali’ne Türkiye’nin dört bir yanından 1 milyondan fazla ziyaretçinin gelmesi ülkemizin başarısıdır.

Alaçatı’ya gelen konukların otellerde yer bulamaması nedeniyle Kuşadası’na kadar olan hattaki otelleri tercih ettiğini de biliyoruz.

TURİZM KONUŞACAĞIZ

Turizm Haftası kapsamında 20 Nisan (yarın) İzmir Ticaret Odası’nda gerçekleştirilecek olan İzmir Kent Zirveleri: İzmir’de farklı turizm destinasyonlarının geliştirilmesi panelinde ben de konuşmacıyım. Günün üçüncü oturumunda Yerel Festivallerin Dünya’ya yansımaları, Eksiklikleri ve geliştirilecek yönleri, İzmir’e farklı Destinasyonlardan gelen dış turizmin

geliştirilmesi, turist için yapılacak farklı düzenlemeler konularını tartışacağız.

Oturum başkanlığını Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Beşeri ve İktisadi Coğrafya Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Füsun Baykal’ın yapacağı söyleşide Bilsay Yıldırım (otuzbeslik.com İmtiyaz Sahibi), Deniz Sipahi (Hürriyet Ege Bölge Müdürü), Emre Gezgin (Skall Kulüp İzmir Başkanı), Filiz Eczacıbaşı Sarper (İzmir Kültür ve Sanat Vakfı), Selçuk Dincer (Uluslararası Kukla Günleri) ve Sancar Maruflu (Stratejik İletişim ve Organizasyon Sistem Uzmanı-TÜHİD Onursal Üyesi) benimle birlikte yer alacak. Bekliyorum.