Üreten kadının destekçisi 1 yılı devirdi Üreten kadının destekçisi 1 yılı devirdi
Toplumda kadını desteklemek, onun yanında olmak ve omuz omuza çalışmak, sadece kadının hayatını değil, çevresini de güzelleştiriyor, düzeltiyor. Bu desteğe bir örnek Ellerimizle.net sitesi…... Üreten kadının destekçisi 1 yılı devirdi

Toplumda kadını desteklemek, onun yanında olmak ve omuz omuza çalışmak, sadece kadının hayatını değil, çevresini de güzelleştiriyor, düzeltiyor. Bu desteğe bir örnek Ellerimizle.net sitesi… Tek amacı evde üreten kadını desteklemek olan bu site, bugün 1. yaşını kutluyor.

Yaşadığımız çevrede her birey hem kendi hayatından hem de çevresinden sorumludur. Çünkü etkilemediğini düşünsek de bireylerin yaşadıkları olumsuzluklar ve sorunlar, çevrelerini de etkiler. Toplumumuzda yaşanan ve kadının odak haline geldiği sorunlar da bunlara dahildir. Bu sorunların temelinde de genellikle ekonomik sıkıntılar yatar. Kadının ekonomik anlamda özgür olmaması, çalışamaması ve evden çıkamaması toplumu kısırlaştırır, gelişimin önünde çok büyük bir engel olur.

Kadın bazen eşi izin vermediği için, bazen sağlık problemleri nedeniyle, bazen de çocuklarıyla ilgilenmesi gerektiği için çalışamaz. Bazen de çalışmaya engel yoktur fakat iş bulamaz. Yine de pes etmez, evde üretir, küçük harçlıklarıyla el işi için yün alır, iplik alır. Ancak sorun yine çözülmemiştir. Ürettiği ürünleri satamadıktan sonra çarkı döndüremez. Para kazanamaz, dolayısıyla tekrar üretmek için gerekli umuda sahip olamaz. Yani sorun yine olduğu yerde kalır. Bir de üstüne, üretim için gerekli hammaddeye harcadığı paradan olur. Kendine yetemez, yine eşinden destek ister.

Bu kısır döngü aslında çalışamayan her kadının evinde yaşanır. Peki bu sorunu çözmek için ne yapılabilir? Nasıl bir çıkış yolu bulunabilir? Bu soruları kendine sorup duran Sevgi Deringöz tam 1 yıl önce ellerimizle.net internet satış sitesini kurdu. Siteye dahil ettiği 200 kadına umut ışığı oldu. 200 üye, kendi becerilerine göre alanlarda gelen siparişler üzerine üretim yaparak ev ekonomilerine katkı sağlar hale geldi. Bu sistem sayesinde 200 kadın evine ekmek götürür oldu.

Ellerimizle.net’in kurucusu Sevgi Hanım bu süre boyunca çok farklı zorluklarla karşılaşsa da yılmadı, direndi. Çünkü vazgeçerse sadece kendisi için değil, 200 kadın için hayallerin sonunun geleceğini biliyordu. Şimdi geldikleri noktada çok büyük yol kat ettiklerini biliyorlar. Bunun inancıyla da daha fazla çalışmak istiyorlar. Sevgi Hanım, aklındaki fikirleri teker teker uyguladıkça, üyesi olan kadınların da ufku açılıyor, kendilerine olan güvenleri artıyor. Artık geleceğe umutla bakıyorlar.

Geçen sürede, tek tek siparişlerin yanında artık toplu siparişler ve kurumlara yönelik çıkardıkları ürünlerle hedeflerini büyütmüşler. Önümüzdeki dönemde kendilerini daha iyi anlatmak ve ilerleyebilmek için bir dergi çıkarmaya hazırlanıyorlar. Ocak ayında yayın hayatına başlaması beklenen dergi ile daha geniş bir kitleye ulaşmayı hedefliyorlar.

Sadece sözde kalmayıp, yaptıklarıyla da üreten kadını destekleyen insanları her zaman takdir etmişimdir. Çünkü ülkemizde işleri gerçekten zor. Kapı açmak, adım atmak cesaret ister. Hele ki 200 kadını tek bir çatı altında toplamak gerçekten beceri ve akıl ister. Bu nedenle Ellerimizle.net’in kurucusu Sevgi Deringöz’ü kutluyorum. Umarım gelecek yıl daha güzel başarılarını buradan duyurmuş olurum. Sağlıkla kalın…