Binali Yıldırım… Türkiye’nin Başbakanı. Aynı zamanda da İzmir milletvekili. Binali Bey, İzmir için çok şey yaptı. Başbakan oluncaya kadar, başında bulunduğu Ulaştırma, Haberleşme ve...

Binali Yıldırım… Türkiye’nin Başbakanı. Aynı zamanda da İzmir milletvekili. Binali Bey, İzmir için çok şey yaptı. Başbakan oluncaya kadar, başında bulunduğu Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı eliyle kente kazandırdığı eser sayısı hayli fazla.

Rahmetli Menderes’in adını taşıyan Adnan Menderes Havalimanı’nın bugünkü modern haline gelmesinde onun imzası var. “35 İzmir 35 Proje” diyerek kolları sıvadığında, ilk el attığı havalimanı olayı, bugün İzmir’i uçuracak noktaya gelmiş bulunuyor. Sıralamaya devam edelim. Konak Tüneli, bugün keşmekeşe dönen İzmir kent içi trafiğini önemli ölçüde rahatlatan bir hizmet olmuştur. Her gün binlerce araç, şehir merkezine girmeden yoluna devam edebiliyor. Bir dönem projeye karşı çıkanların bile, şimdi “Allah razı olsun” dediğini duyar gibiyim.

Liman viyadüklerinin Alsancak yönüne indirilmesi gibi çok basit bir olayı bile, yerel yönetim yerine Binali Bey’in talimatı ile Karayolları yapmıştır ki, Karşıyaka’dan Alsancak Liman yönüne her gün çekilen araç kuyruğu çilesi bir anda bitivermiştir. Yapılanlara şöyle bir baktığınızda, kenti çevreleyen yollardaki tünelller, ulaşım açısından büyük bir nimettir. Kemalpaşa-Torbalı arası yol yapılmış, o yol İzmir-İstanbul Otobanı’na bağlanmış, Belkahve Tüneli dört dörtlük bitirilmiştir.

Geçtiğimiz günlerde İzmir ve Manisa’yı birbirine bağlayarak ulaşım süresini 15 dakikaya indirip kazaları minimize edecek Sabuncubeli Tüneli’nin “ışık göründü” törenini de yapmıştı Sayın Başbakan. İnşallah 6 ay içinde o yolu da kullanarak, Manisa’yı komşu kapısı yapacağız.

İzmir-Çanakkale çevre yolunun inşaatı biraz gecikme de olsa sürüyor. Bu yöne önemli bir yatırım da lojistik demiryolu ağı. Çünkü önemli sanayi kuruluşlarına sahip Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan Kemalpaşa Lojistik Merkezi’nin alt yapısı da tamamlandı. Yakında o bölgede Devlet Demiryolları, Aliağa-Çandarlı-Bergama Yeni Demiryolu ve Çandarlı Limanı Demiryolu Bağlantı Altyapı Projesi hayata geçecek. Diğer taraftan Torbalı-Kemalpaşa demiryolu bağlantısıyla tüm Ege Bölgesi’nin yüklerinin toplama merkezi Kemalpaşa Lojistik Köy olacak. İzmir-Ankara Hızlı Tren çalışması da hızla sürüyor. Kısacası devlet İzmir’i kalkındırabilmek için var gücüyle çalışıyor.

Kent içi ulaşımda İZBAN’ın son olarak Selçuk’a kadar gitmesi ve kısa zamanda bu sistemin Bergama’ya da bağlanacak olması ile ulaşım kültürel mirasları da birbirine kavuşturacak. Siz bakmayın merkezi yönetim ile yerel yönetimin çekişmesine. Siyasetin olduğu her noktada böyle istenmeyen vakalar yaşanabilir. Önemli olan hizmettir. Kimin yaptığı değil.

Kuzey-güneyde yatırımlar böyle iken, Küçük Menderes Havzası’nda 60 yıldır beklenen ulaşım yatırımları da hayata geçiyor. Torbalı üzerinden Ödemiş-Kiraz duble yolu, Tire-Belevi duble yolu önemli birer gelişmedir. Bu bölgeler gelecekte baraj yatırımları ile birlikte, gerek tarımsal, gerekse endüstriyel merkezler haline gelecektir.

Binali Bey, her ne kadar İzmirliler kendisini Büyükşehir Belediye Başkanı seçmeyip, fırsatı kaçırsalar da İzmir’e vefa borcu olduğunu söylüyor. Tüm İzmirliler’e seslenen Yıldırım, “Her fırsatta dile getirim; İzmirlilere bir vefa borcum var. T.C. Başbakanlığı’nın sorumluluğunu yüklenmemin en önemli müsebbibi İzmirlilerdir. İzmirliler sayesinde, İzmir’in sayesinde bu sorumluluğu aldım. Bu sorumluluğu yerine getirirken sonuna kadar da İzmirlilerle birlikte yürümeye söz verdim. İzmir’den çok büyük destek gördüm. İzmir bana hep enerji verdi. Hem İzmir’in hem İzmirli vatandaşlarımızın benim gönlümde çok ayrı bir yeri var” diyor…

Biz de Sayın Başbakanımız’ı çok seviyoruz. 2019’da hayata geçecek, artık bir Başbakan’ın olmayacağı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde de önemli görevler alacağına inanıyoruz… Ülkemiz için çalışanları her zaman başımızın üzerinde tutarız… Eksik olma Sayın Başbakanımız…

 

Bu habere henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.