Yapay zekâ, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir. Yapay zekâ çalışmaları genellikle insanın düşünme...

Yapay zekâ, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir. Yapay zekâ çalışmaları genellikle insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye yöneliktir.

“Yapay zekâ” kavramının geçmişi modern bilgisayar bilimi kadar eskidir. Fikir babası, “Makineler düşünebilir mi?” sorunsalını ortaya atarak makine zekâsını tartışmaya açan Alan Mathison Turing’dir. 1943’te II. Dünya Savaşı sırasında Kripto analizi gereksinimleri ile üretilen elektromekanik cihazlar sayesinde bilgisayar bilimi ve yapay zekâ kavramları doğmuştur.

Yapay Zeka bir çok alanda kullanılmaktadır. Fabrikalardan tutunda ev konseptine kadar geniş bir yelpazeyi kaplamaktadır. Ama bizim değineceğimiz alan akıllı telefonlar olacak.

Siri: Apple’ın iOS, watchOS ve tvOS işletim sistemlerinin bir parçasıdır.Bu bilgisayar yazılımı, akıllı kişisel asistan ve bilgi gezginidir. Bu programın amacı, soruları cevaplamak tavsiyelerde bulunmak ve web hizmetlerindeki eylemleri gerçekleştirmektir. Siri, 28 Nisan 2010 tarihinde satın alındı ve ilk olarak App Store’da bir iOS uygulaması olarak tanıtıldı. Siri şirketi en başta uygulamasının Android ve BlackBerry’de de kullanılabileceğini açıklamış olsa da Apple tarafından devralındıktan sonra iptal edilmiştir.

Google Now: Google tarafından geliştirilen ve 2012 yılında yayınlanan bir çeşit kişisel asistandır. Android 4.1 sürümüyle birlikte 9 Temmuz 2012’de Google Now ilk defa işletim sistemiyle yerleşik hale getirilmiş ve Nexus telefonlarla birlikte kullanılmaya başlanmıştır. Apple’ın Siri’si ve Microsoft’un Cortana’sı varken, milyonlarca kullanıcının sahip olduğu bir işletim sisteminin kişisel sesli asistana sahip olmaması elbette düşünülemezdi. Bu nedenle Google, Android işletim sistemi kullanıcılarının tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve elleri serbest olarak kullanabileceği akıllı asistanı olacak Google Now’ı geliştirdi.

Cortana: Microsoft firmasının Windows Phone 8.1 güncellemesi ile tanıştığımız yapay zeka uygulaması Cortana ile tanışın. Cortana bizlerin hayatını kolaylaştırma adına atılmış büyük adımlardan biri, gerçi bu adımı daha önceden Apple firmasının yapay zeka modeli Siri ve Google firmasının yapay zeka modeli Google Now ile atılmış olsa da firmalar arası bu tatlı rekabetin biz kullanıcılara fayda sağlayacağını düşünüyorum. Microsoft’un hedefleri arasında Apple ve Google’yi yakın zamanda geride bırakma maddesi olduğunu da söylemek gerekir.

Yapay zekanın insan yaşamı üzerindeki etkisi git gide büyümeye devam ediyor. Ve gelecekte yapacağımız bir çok iş de yapay zekanın katkısı düşündüğümüzden çok fazla olacaktır.

Teknoloji ile kalın…

Bu habere henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.