Yeni dernek çarşı esnafını ikiye böldü (Özel Haber) Yeni dernek çarşı esnafını ikiye böldü (Özel Haber)
Konak Belediyesi bünyesinde kurulan esnaf meclisine çarşı için örnek çalışmalarıyla bilinen Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya ve ekibi davet edilmeyince kriz yaşandı. Konak... Yeni dernek çarşı esnafını ikiye böldü (Özel Haber)

Konak Belediyesi bünyesinde kurulan esnaf meclisine çarşı için örnek çalışmalarıyla bilinen Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya ve ekibi davet edilmeyince kriz yaşandı.

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ve Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu’nun destekleriyle kurulan esnaf meclisinde sivil toplum kuruluşları arasından yapılan seçimle başkanlığını Restoran sahibi Doğan Kılıç’ın yaptığı Kemeraltı Çarşısı’nı Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği davet edildi. Ancak Esnaf Meclisi’nin faaliyete geçmesinden sadece bir hafta önce kurulan yeni dernek tartışmaları da beraberinde getirdi.

İlk ziyaretini geçtiğimiz ay Konak Belediyesi’ne ve Başkan Sema Pekdaş’a gerçekleştiren yeni dernek, çarşıda uzun senelerdir faaliyet gösteren Kemeraltı Esnaf Derneği başta olmak üzere, çarşıdaki emektar esnaf camiasından tepki topladı. Çarşıya gönül veren kimi esnaf “Bu dernek bizlerin örgütlülüğünü ikiye bölecek. Aslı varken fotokopisine ne gerek var?” diyerek yeni oluşuma destek vermeyeceklerini duyurdu.

KAYA’DAN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı ve Türkiye Tarihi Çarşılar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ümit Kaya, “Konak Belediyesi Kent Konseyi bünyesinde kurulan esnaf meclisi bize danışılmadan, hatta içinde biz olmadan geliştirilen bir oluşumdur. Bunun kararını kim aldı bilmiyorum ama içinde biz olmadan başarıya erişebileceğini zannetmiyorum. Böyle bir dernek kurulmasını ve esnaf meclisi oluşumunda kendilerine yer verilmesini esnaf adına doğru bulmuyorum. 40 senedir sahadayız, Kemeraltı’nın sokaklarındayız. Kemeraltı için çalışan ben ve arkadaşlarım olmadan o meclisin neler yapacağını çok merak ediyoruz. Çok sayıda belediye başkanı, bürokrat, kamu görevlisi ile ortak işbirliklerine imza attık, tarihi çarşımız için güzel projeler geliştirdik. İhtiyaçları olursa kendilerine yardımcı olmaya hazırız. Tarihi çarşıyı bilmediklerinden ötürü çok zorlanabilirler. Arzu ederlerse gelsinler, yardımcı olabiliriz. Kemeraltı’nı biz biliyoruz, esnafın taleplerini biliyoruz, gereken desteği kendilerine sunmaya hazırız. 3 dönemdir dernek başkanlığı yapıyorum. Türkiye çapında 750 bini aşkın esnafın da örgütlü olduğu federasyonda genel başkan yardımcılığı yapıyorum. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ile birlikte çarşıda sayısız organizasyona ortaklaşa imza attık, örnek çalışmalar yürüttük. Bu konuda samimi olduğuna inanıyorum. Sanıyorum kendisini yanlış yönlendirdiler, yoksa böyle bir şeye onay vereceğini düşünmüyorum” dedi.

Erman Şentürk /  Ege Telgraf/Özel Haber