Yenilenen yüzüyle turizme can suyu Yenilenen yüzüyle turizme can suyu
İzmir Ticaret Odası, 17 Ekim 2016 yılında restorasyon çalışmalarına başladığı Başdurak Camiini tamamladı. Başdurak Kemeraltı Turistik El Sanatları Çarşısı çatısı altında 28 mekanda turistik... Yenilenen yüzüyle turizme can suyu

İzmir Ticaret Odası, 17 Ekim 2016 yılında restorasyon çalışmalarına başladığı Başdurak Camiini tamamladı. Başdurak Kemeraltı Turistik El Sanatları Çarşısı çatısı altında 28 mekanda turistik el sanatları ürünleri satışa sunulmaya başlandı. Caminin tüm bölgeleri restore edilirken, çarşı içerisinde 28 dükkanda çömlek, çini, seramik, minyatür, tezhip, keçe, el halısı ve hat sanatı ürünleri ile İzmir boyozu ve Osmanlı şerbeti satılıyor.

MARKA OLUŞTURDUK

Başdurak Kemeraltı Turistik El Sanatları Çarşısını marka yer haline getirmek istediklerini belirten İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “Turist geldiği zaman dış ülkelerde üretilmemiş hediyelik eşya alabileceği bir çarşı olsun istedik. O nedenle de ‘Başdurak Kemeraltı’ markasını oluşturduk” dedi.

TURİZM ATAĞI

Kruvaziyerlerin artık İzmir’e gelmediğini hatırlatan Demirtaş, “Kruvaziyerler gelseydi burası her kurvaziyer geldiğinde dolup taşacak bir çarşı haline gelecekti. İstanbul’da bir Mısır Çarşısı var, burada da Başdurak var. Bu sokakta bulamayacağınız hiçbir şey yok ama biraz düzenlenmesi gerek. Buraya balık restoranlar yapılacak ve 24.00’a kadar yaşayacak bir mekan haline gelecek. Bu dükkanların açık kalması için de müşteri gelmesi gerekiyor. Kurvaziyerler İzmir’e gelmiyor. Çin ve Rusya en büyük pazar. 2018 yılı Çin’de Türkiye yılı. Türkiye’ye asgari 1 milyon Çinlinin geleceği tahmin ediliyor. Biz bu 1 milyon Çinli turistin 250 binini İzmir’e çekmek istiyoruz. Bunun için de bir medya şirketi ile anlaşma yaptık. Ajans, sosyal medyada Çin’de sürekli İzmir tanıtımını yapıyor. Bunun etkilerinin de olumlu sonuç vereceğini düşünüyoruz. Tabii ki sadece Çin ve Rusya değil, dünyanın her yerinden turist bekliyoruz. Umuyoruz ki İzmir, geçmişindeki ‘turizm kenti İzmir’ sıfatına daha uygun hale gelecek” diye konuştu. Demirtaş, Kemeraltı’nda çok sayıda cami olduğunu vurgulayarak Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile bir cami daha seçerek onu da İzmir’e kazandıracaklarının müjdesini verdi.