Yeni eğitim-öğretim yılının başladığı şu günlerde, öğrenci ve aileleri önlerindeki süreci merak ediyor, hatta bir kısmı bu nedenle kaygılanıyor. Çünkü Türkiye’de eğitim denince akıllara...

Yeni eğitim-öğretim yılının başladığı şu günlerde, öğrenci ve aileleri önlerindeki süreci merak ediyor, hatta bir kısmı bu nedenle kaygılanıyor. Çünkü Türkiye’de eğitim denince akıllara hemen ezbercilik ve ardı arkası kesilmeyen sınavlar geliyor. Peki böyle olmak zorunda mı? Öğrenmek için tek tip bir eğitim sistemi ve sınav zinciri mi gerekli?

Gelişen dünyada her şey gibi eğitim sistemi de değişiyor, zamana ayak uyduruyor. Her insanın aynı olmadığı, farklı ilgi ve eğilimleri olduğu, başarının da bunun paralelinde geldiği biliniyor. Aynı şekilde öğrencilerin öğrenim süreçlerinin de ilgi ve yeteneklerine paralel olması gerektiğinin farkına varılıyor.

Eğitim alanındaki bu farkındalık, farklı öğrenme süreçlerinin gerekli olduğu ve bu alanda çalışılması gerektiğini gösteriyor. Bu anlamda da yeni teknikler ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de ‘Yavaş Eğitim’…

HER ÖĞRENCİ FARKLIDIR

Sınav odaklı yaklaşımı geride bırakan “yavaş eğitim” yönteminde, odak noktasını öğrencilerin nasıl öğrendikleri oluşturuyor.

Yavaş eğitim kavramının sahibi olan İspanyol eğitim uzmanı Joan Domenech Francesch, her öğrencinin ayrı bir birey olduğu fikrinden yola çıkarak öğrenme sürelerinin de değişkenlik göstereceği sonucuna varıyor. Bu değişkenlik sadece sürede değil. Her çocuğun öğrenmesini sağlayan yöntemin de değişken olduğunu söylüyor. Çünkü her birinin ilgileri, becerileri ve kapasiteleri farklı. Okul içerisindeki etkinliklerle, bu farklılıklara yönelik öğrenme yolları sunuluyor. Bir konuyu tek bir yöntemle öğrenmektense öğrenci, ilgi alanına ya da güçlü ve zayıf yönlerine göre bir etkinlik seçiyor. Kendini daha rahat ifade edebildiği için okula ve derslere daha çok ilgi gösteriyor. Konular üzerinde düşünüyor, öğrenmenin farklı yollarının olduğunu bilmek, öğrenciyi derslerde daha özgür kılıyor. Bu özgürlük ardından yaratıcılığı getiriyor.

Çocuklar sahip oldukları bilgi, beceri ve yeteneklere yaratıcılığı da eklediklerinde, kendine güvenen ve başarının peşinden giden bir nesil ortaya çıkıyor.

Eğitimin dar kalıplara sokulmadığı bu sistemde öğrenci, öğrendiği bilgiyi uygulama imkanı buluyor. Bu sayede, sahip olduğu bilginin ona nerede ve ne zaman gerekli olduğunun da farklına varabiliyor. Bilgi kalıcı ve kullanışlı hale geliyor.

2004 yılından beri uygulanan Yavaş Eğitim Programı’nın ne olduğunu öğrendikten sonra, bizim eğitim sistemimizi bir gözden geçirelim: Sürekli değişiklik gösteren eğitim sistemimizde değişmeyen tek şey öğrencilerin sınavdan sınava koşturması olsa gerek. Eğitim hayatlarının ilk yıllarından itibaren, sınav odaklı düşünen ve hareket eden öğrencilerimiz ne yeteneklerinin ne de neye ilgi duyduklarının farkındalar. Çünkü,tek başarı göstergesi sınavlardan aldıkları puanlar. Adeta hayatlarını bu sınavlara endeksli halde yaşıyorlar. Peki hedefledikleri puanları alamadıklarında ne oluyor? Kendilerini yetersiz, bilgisiz ve başarısız birer birey olarak görüyorlar. Geleceğin, rakamlarla belirlendiği bir sistemde böyle hissedilmesi çok doğal. Geleceğe dönük olumsuz etkileri ise kaçınılmaz.

Ezberci ve tek tip öğretimin tamamen zıddı olan Yavaş Eğitim’de  elbette eğitmenlere çok iş düşüyor. Her öğrencinin eğitim seviyesini, öğrenme hızını, ilgi ve yeteneklerini belirlemek zor. Okul açısından bakarsak, bu farklılıklara yönelik etkinlikler planlamak oldukça zaman ve emek isteyen bir süreç. Ancak amaç, bir ülkenin geleceği demek olan gençlerin, bilgiyi özümseyerek öğrenmesi ve doğru şekilde kullanmasını sağlamak ise bütün verilen emeğe değer. Bunu bir de yaratıcılıklarını köreltmeden ve yeteneklerini yok etmeden gerçekleştiriyorsa bilgi daha da değerli oluyor. Belki bizim sistemimiz de biraz frene basmalı ve çocuklarımızı yarış atı gibi koşturmaktan vazgeçmelidir.

Yeni eğitim öğretim yılında tüm öğrencilerimize başarılar dilerim. Hoşça kalın.

Bu habere henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.