Yükselen yıldız: Bayraklı (Özel Haber) Yükselen yıldız: Bayraklı (Özel Haber)
Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, ilçesi hakkında merak edilen tüm soruları Ege Telgraf’a yanıtladı, Özkanlar Pazaryeri tartışması hakkında son sözü de söyledi: “Hangi koşulları... Yükselen yıldız: Bayraklı (Özel Haber)

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, ilçesi hakkında merak edilen tüm soruları Ege Telgraf’a yanıtladı, Özkanlar Pazaryeri tartışması hakkında son sözü de söyledi: “Hangi koşulları bahane edip bize defans yapılıyorsa, bundan bir an önce vazgeçilmeli…”

Kurucusu olduğu Bayraklı ilçesinde Belediye Başkanlığı görevini başarıyla sürdüren Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, son günlerde ilçesiyle ilgili merak edilenleri Ege Telgraf’a anlattı. Son günlerin tartışma konusu olan ‘Özkanlar Pazaryeri’ için Pazaryeri önerdim olmadı, yer istedim vermediler. ‘En uygun yer viyadük altı’ dedim, önerime karşı defans yapıldı. Şimdi soruyorum: Ben uzaydan pazaryeri mi getireceğim?” diyen Başkan Karabağ, bir sonraki dönemde aday olup olmayacağı konusunda ise, “Bundan sonra emekliliği planlıyorum” yanıtını verdi.

Uzun zamandır çözülemeyen ve büyük tartışmalara yol açan Özkanlar Pazaryeri’nde yaşanan olayları geçmişten bugüne anlatan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, bu sorunun 2012 yılında o bölgede oturan bir vatandaşın mahkemeye başvurması üzerine başladığını, o gündür bugün de devam ettiğini söyledi. O zamanlarda, “Ticaret Bakanlığı’nın çıkardığı ‘Pazaryerleri yönetmeliği’ baz alınarak yerel mahkeme tarafından bu bölgede pazaryerinin kaldırılması kararlaştırıldı” diyen Karabağ, “Tabi bizler süreci uzatmak ve çözüm bulmak için kararı Danıştay’a götürdük. Bu süreç içinde arayışlarımız da sürdü. Yani, ‘Başkan bugüne kadar neden bu sorunu çözmedi?’ diye soruyorlar ya, biz bu sorunu çözmek için bugüne kadar elimizden geleni yaptık ama bu bölgede yer bulunamadı. Bu yerlerden biri Mansuroğlu’nun arkasında bulunan eğitim alanıydı. Orada, eğitim alanı olan parselden küçüğünü isteyerek bir plan revizyonu yaptık. Osmangazi’de tapusu bizde olan bir itfaiye alanında yer terk edilmişti, biz de Büyükşehir Belediyesi’ne teklif ederek bu alanı eğitim alanına dönüştürelim istedik. Çünkü eğitim alanlarını veya başka sosyal donatı alanlarını yok edemiyor, ancak yerlerini değiştirebiliyorsunuz. Biz de burayı eğitim alanı yapalım, oradaki itfaiye alanı da belediye hizmet alanı statüsü ile buraya getirelim; böylece de buradaki pazarı da katlı pazar yapalım istedik. 2013 yılında Büyükşehir bize ‘Bu itfaiye alanı bize lazım’ diyerek olumsuz görüş verdi. Lazım demelerine rağmen yaklaşık 5 yıldır itfaiye alanı hala boş duruyor. Orayı istimlak edip itfaiye alanı da yapmadılar, bu takası da kabul etmediler” diye konuştu.

Daha sonra Metin Oktay Parkı’nın arkasında pazarın kurulduğu bölgenin arkasında kalan ve yeşil alan statüsünde olan Emekçi Kadınlar Parkı’nın da bir kısmını içine alan yeni bir proje hazırladıklarını belirten Başkan Karabağ, yeraltına inen ve bunun yanında da çatıyı da bir kat yeşillendirip basketbol potaları koydukları bir maket hazırladıklarını ancak bu projeyi duyan bazı kişilerden tepki aldıklarını söyledi. Başkan Karabağ, “Böylece bu projemiz de hayata geçemedi. Yine bunun ardından ‘Kırçiçeği bölgesindeki yeşil alanlardan birinde yapalım’ diye düşündük ama hem içinde çam ağaçları vardı hem de o noktanın çok uzak olduğu söylendi. Yine orada da projemiz hayata geçemedi. Bunlar dışında başka alan yok. Vardı da biz mi görmedik?” dedi.

‘İLK HAMLEMİZ DOĞRUYDU’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun kendilerine yer önerdiği iddialarını da yanıtlayan Başkan Karabağ, “Nereye önermiş? Kendisi, ‘Benim bir dükkan var onun arkası’ dedi. Yıkamacı dediğimiz Değirmen Kafeterya’nın arkasındaki yer olarak algıladım ben. Orası hem yol hem kapatılan pazaryerine yakın bir bölge hem de küçük bir park. Toplasan 100 tezgah sığmaz. Zaten yasa mahalle arasında pazar kuramayacağımızı söylüyor. Orası da mahalle arası. Sonra konu değiştirildi, yine Emekçi Kadınlar Parkı denildi ama orası da hiç olmaz. Hangi devirdeyiz? Gezi’de 2-3 ağaç için Türkiye ayağa kalkmış, biz burada ağaçları kesip pazaryeri mi yapacağız? Yapamayız. 800 tezgaha sığacak yer de değil. Sonuç olarak orada da yer yok” diye konuştu. “Bizim ilk hamlemiz doğruydu eğitim alanını değiştirip katlı pazar yapabilirdik ama oraya da izin verilmedi” diyen Başkan Karabağ, “Büyükşehir’in bu teklifi unuttuğunu düşündüğünü’ belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Kongre öncesi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun belediyemize yaptığı ziyarette ben bu konuyu bir kez daha açtım. ‘Aziz Bey, bu pazar kalkıyor. Önceleri viyadük altına karayolları karşı çıkıyordu. Şimdi karşı çıkmıyorlar. Başkan Olgun Atila ile konuşun, viyadük altına bu pazaryerini taşıyalım. Bu işi de problemsiz çözelim’ dedim. O da bunu kabul ederek konuşacağını söyledi. Bu karar kongre süreci sonrası değişti. Bir gün meclis toplantısında bu işin Bayraklı’nın işi olduğunu, viyadük alanının eskiden pazaryeri yapmak için kendilerine verilmediğinden Bornova Katlı Pazaryeri’ni yaptıklarını ve masraf ettiklerini o yüzden de bu sorunu Bayraklı’nın kendi başına çözmesi gerektiği söylendi.”

‘VİYADÜKTEN BAŞKASI OLMAZ’

Viyadük altının pazaryeri yapılamaması için ‘mazeret’ olarak kendilerine Pazar günleri ve Çarşamba günleri kurulan Bornova Pazaryeri gösterdiğini söyleyen Başkan Karabağ, “Oysa, Özkanlar Pazarı Cumartesi günü kuruluyordu. Viyadük altıyla burasının arasındaki mesafe olsa olsa 1 kilometre. Cumartesi burada kurulup ertesi gün Bornova Pazarı kuruluyordu. Yani oranın pazarcı esnafının zararı varsa eski haliyle de vardı. Yakınlaşması o kadar zarar vermez, kaldı ki günü değişebilir. Ben bu savunmayı da doğru bulmadım. Ben pazarcıları Bayraklı’nın diğer pazarlarını kullanmaları için gezdirdim. Çamkıran Pazarı’nı bir gün giyim pazarı yapabileceğimizi söyledim. 440 giyim, yaklaşık 350 de gıda tezgahı var. Cuma günleri boş, bir gün giyim pazarı yaparız’ dedim. İlk önce kabul ettiler ama daha sonra toplandıklarında gıdacılar bu duruma isyan etmiş.  Bunun ardından biz de gıda pazarcılarını da dağıtabileceğimizi söyledik. 10 pazar var, her pazaryerine 20-30 tezgah verdik ama kendi aralarında anlaşamadılar. Ben daha ne yapabilirim. Pazaryeri önerdim olmadı, yer istedim vermediler. ‘En uygun yer viyadük altı’ dedim, defans yapıldı. Şimdi soruyorum: Ben uzaydan pazaryeri mi getireceğim? Bayraklı ile ilgili pazarcılar yapılacak her şeyin yapıldığını biliyorlar. Bu işin viyadük altından başka yerde olmadığını da biliyorlar. Hepsi aynı yerde tezgah açmak istiyor. Dolayısıyla hangi koşulları bahane edip bize defans yapılıyorsa, bundan bir an önce vazgeçilmesi lazım. Aslında Sayın Valimiz bu konuya müdahale de edebilir. Ben de görüşme çağrısına hazırım, ne zaman isterlerse çözü üretmek için görüşebilirim. Bu işler herkesin durduğu yerde çözülmez. Daha doğrusu çözümün adresi ben olsam zaten çoktan çözmüştüm bu sorunu” dedi.

2019’DA ‘ÖZDERE YOLCUSU’

Yaşanılan bu tür sorunların kendisini yıprattığını söyleyen Başkan Karabağ, “Yeni bir ilçe kurmak kolay iş değil. Dışarıdan bakılınca çok kolay görünüyor. Daha yeni kurulmuştuk, başımıza ilk ayda Kent A.Ş krizi çıkardılar. Tabi haliyle sürekli bu tür sorunlarla uğraşmak insanı yoruyor. Yeni bir ilçe kurmak, yetersiz araç ve gereçlere bir şeyler başarmak kolay değil. Bugünün enerjisi olsa yapamazdım onca şeyi. Çok meşakkatli bir iş. Ben bir üçüncü dönem için ben belediye başkanlığı devamından yana değilim. Aile içinde sürekli konuştuğumuz konulardan biri de bu. Benim işim de mesleğim de bu değil. Bu işi meslek haline getiren insanlar tehlikeli insanlardır. ‘Bayraklı benim, İzmir benim. Ben olmazsam olmaz’ diyenle de olmaz. Bunlar gelip geçici işler. Benim mesleği makine mühendisliği. O yüzden benim için belediye başkanlığı olsa da olur, olmasa da… Onun için de Genel Merkeze gidip, ‘Beni belediye başkanı yapın’ diyerek kimseye yalvarmadım” dedi.

“2019’da sizi Ankara’ya yolcu eder miyiz?” sorusuna da esprili bir dille cevap veren Başkan Karabağ, “Beni hiçbir yere yolcu edemezsiniz. Ben 2019’da Özdere’ye yolcu olacağım. İki tane torunum var. Bundan sonra emekliliği planlıyorum. Bundan sonra milletvekili olsam da bir şey olmaz. Sistem değişti zaten, her şey Başkanlık sistemine kaldı. Belediye başkanları neden saldırıyor bize? Ha bire başkan olmak istiyorlar. Halbuki bilmiyorlar Başkanlık sisteminde Cumhurbaşkanı, Başkan ben olursa 2019’dan sonra yerel seçimleri de kaldıracağını söylüyor. Onlar daha ‘Belediye başkanı olurum’ diye saldırıyor. Daha uyanamadılar” ifadelerini kullandı.

‘Dönüşüm için özgürleşmeliler’

Kentsel dönüşüm denilince İzmir’de akla gelen yerlerin başını çeken Bayraklı’da uzun süredir yaşanan sorunlar bir türlü çözülemezken, dönüşüme geçmesi için bir takım olanakların sağlanması gerektiği vurgusunu yapan Başkan Karabağ, şu açıklamaları yaptı:

“Kentsel dönüşümle ilgili son görüşmemizde plan revizyonu yapmayı önerdim. Vatandaşı bırakalım da sorunlarını müteahhitle kendileri çözsünler istedik. Öteki türlü Büyükşehir beklemekten yana. ‘Yapılan diğer çalışmaları görsünler, belki Bayraklılar ikna olur’ diyorlar ama bu arada da eski imara göre Blok 4 diye adlandırdığımız yan yana dört katlı inşaatların yapımı sürüyor. Gecekondu hak sahiplerine verilen teklifler onları mutlu etmiyor. Eğer dört tane kaçak dairesi varsa oraya yerleştirdiği çocuklarını evsiz bırakmak istemiyorlar. Sanırım 1 ila 1,5 daire veriliyor. Bu da onlara yetmiyor. Yetmeyince de çözümsüzlük oluyor. Bunun çözümü bence vatandaşın imarını değiştirip kendi gönül rızasıyla evini verebilmeleri için onları özgür bırakmak. Çünkü Bayraklılılar o ruh hali içinde. Onlara bu özgürlük verilirse ikna olacaklar gibi görülüyor. Örnekköy’de ve Karabağlar’da bu sorunun çözüldüğü söyleniyor ama ikisi aynı değil. Burada talep farklı. Burada çok katlı kaçak var, bu da legalleşti yasayla. Her şey şimdi daha zor.”

‘Deniz ulaşımı da

özendirilmeliydi…’

“İzmir’in merhum başkanı Ahmet Piriştina döneminde hizmete açılan daha sonra büyük uğraşlar sonucu kente kazandırılan ancak, zaman içinde beklentileri karşılayamadığı gerekçesiyle önce seferleri azaltılan daha sonra ise kapatılan ve sefer sayıları azaltılan Bayraklı Vapur İskelesi” hakkındaki soruları da yanıtlayan Başkan Karabağ, “Herkesin bildiği gibi iskelemiz Büyükşehir tarafından kapatıldı. Ne projesi yapılırken ne de kapatılırken bize soruldu. Kentsel dönüşüm de burada tıkandı, ‘Nasıl çözeriz’ diye de sormuyorlar. Kısacası bize bu işler yapılırken sorulmuyor. Ulaşım konusunda denizde sıfırız. ‘Adliye projesi gelebilir’ diyorlar. Burayı kapatıp Adliye’ye açmak ne kadar mantıklı? Aynı şey Kordon’da yaşanıyor. Pasaport ve Alsancak İskeleleri var birbirine çok yakın. Bu bölgede mutlaka iskeleye yolcu taşımak gerek. Servislerle taşıyacaksın ve ulaşımdan birini ücretsiz yapacaksın. Önemli olan özendirmek… Vatandaşı ilk özendireceksin ki bu ulaşıma da alışsın” dedi.

‘Her 29 Ekim’de tüm gözler üzerimizde!’

Her yıl olduğu gibi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına bu yıl da büyük bir coşku ile hazırlandıklarını ifade eden Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, bu yıl çok özel bir kareografiyi hayata geçirmek için şimdiden hazırlıklara başladıklarını söyledi. Başkan Karabağ, “Bu sene bin ila bin 500 kişilik grup içinden yarı profesyonel bir grup değişik gösteriler yapacak. Anadolu Ateşi gibi… Ondan sonra Atatürk’ün değişik ve yürüyen bir figürünü canlandıracağız.  Kareografi sonunda da her yıl olduğu gibi artık klasik olan zeybek gösterimiz olacak. Bu yıl 5 bin kişi zeybek oynayacak. Sadece İzmir’in değişik ilçelerinden değil başka illerden de çok sayıda kişi bu gösterimize geliyor. Gösterilerimiz İzmir’i aştı. Çok enteresan bir duygu. Ülkemizdeki milli değerlerin önemi bambaşkadır. Her 29 Ekim’de olduğu gibi bu yıl da tüm gözler Bayraklı’da olacak. Biz bir olunca, üstesinden gelemeyeceğimiz şey yok” diye konuştu.

CHP ve İYİ Parti için ortak hareket önerisi

“Geçmişten bugüne siyasetle ilgilenen bir isim olarak yerel siyaseti nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu da yanıtlayan Başkan Hasan Karabağ, İzmir’de İYİ Parti ve CHP ittifakının iyi bir tercih olabileceğini söyledi. İzmir’de CHP’ye kazandıran faktörün biraz da AK Parti reaksiyonu olduğunu dile getiren Karabağ, “Reaksiyon sürüyor ama yereldeki bıkkınlık ve öfke bu dönemde biraz daha artıyor gibi. Bunun önüne geçmek de Genel Merkez’in tutumuna bağlı diye düşünüyorum. Mesela şu anda bir İYİ Parti faktörü var. Geçmişte Genç Parti’nin aldığı oy oranını düşündürünce korkutucu oluyor. Zamanında Genç Parti yüzde 17,5 oy almıştı İzmir’de. Dolayısıyla İzmir’de bu iki parti ortak hareket ederse çok daha iyi olur” dedi. İYİ Parti’nin yapılan araştırmalarla Bayraklı’da birinci parti çıktığı iddialarını da değerlendiren Başkan Karabağ, “Bununla ilgili bir duyum almadım. Bayraklı’da MHP’nin oy oranı yüzde 9,5 falan. Bunun önemli bir miktarını başkanlık seçiminde bize veriyorlar. Geçen seçimde mecliste 19 bin oy aldılar, başkanlıkta 15 bin oy verdiler. İYİ Parti, MHP oylarından da bizden de oy alacaktır ama CHP’den bu bölgede çok fazla oy alacağını düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

‘Taşeron hükümlü sorunu…’

Taşeron hükümlülere karşı en mağdur belediyelerden biri Bayraklı Belediyesi’ydi. Şu anda son durum nedir?” sorusunu da yanıtlayan Başkan Karabağ, şunları söyledi: “Şu anda hiçbir sorun kalmadı. Herkes işe girdi. Sadece 43 kişiyle uğraştık. 20’si itirazlarla indi. Geri kalanını çözdük. Aşırı sıkıntı kalmadı ama burası suç oranı yüksek bir bölge. Bin 300 dosyanın 900’ünde arıza çıktı. Sonradan GBT’leri gelince inanamadık. Kadroya geçişte bazı eksiklikler var. Daha işleyişi tam tasarlanmadı, eğer bunlar da tamamlanırsa ilçe belediyeleri çok rahatlayacaktır.”

 4 SENEDE NELER YAPILDI?

Bayraklı’da son dört yılın değerlendirmesini de yapan Başkan Hasan Karabağ, şu ifadeleri kullandı:

“Kamuoyundan aldığımız izlenimlere göre; küçük imkanlarıyla oturmuş bir belediye konumuna geldiğimiz görülüyor. Belediye hizmet binamızı, atölyelerimizi, şantiye binamızı yaptık. Hayvan barınağı rehabilitasyon merkezimizi yaptık. 28 tane semt evi açtık. 16 tane kütüphane açtık; Türkiye’de en fazla kütüphanesi olan ilçeyiz. 7 tane diş polikliniğimiz var. Bir senede 20 bin kişinin dişlerini tedavi etmişiz. Bana göre; 50 tane kültür merkezi yapmaktan çok daha insana dokunan projelerimiz var. Dershanemize 3 bin kişi müracaat etti. Başarı oranı çok yüksek bir dershane oldu. Öyle bir geleneğe başladık, isim de duyulunca insanlar özel dershanelere bırakıp bize gelmeye başladı. Bu bizim için çok gurur verici. İnsana dair aklınıza ne gelebilirse yapıyoruz. Türkiye’nin en büyük engelliler merkezi bizde. Osmangazi Binamız yani eski belediye binamızı engelli vatandaşımız için revize ettik. Engelli vatandaşlarımıza sinema, tiyatro, jimnastik salonları ve değişik kursların yapılabileceği çok sayıda mekanı var. Üç tane engelli aracımız var. Bayraklı’da engelli vatandaşımız maalesef çok olduğu için bu konuda hassasiyet gösterdik. Yetişebildiğimiz kadar onlara yardımcı oluyoruz.”

‘Üretimde kadın eli’

Bunların yanında kadınların sosyal yaşamlarını geliştirmek adına da çalışmalarını yürüttüklerini belirten Başkan Karabağ, “Çok başarılı bir kadın kooperatifimiz var. Onlara stantlar veriyoruz. Bu stantları 250 kadın arkadaşımız dönüşümlü olarak kullanıyor. Semt evlerinden edindikleri becerilerle ürettiklerini satıyorlar. Ben de sık sık ziyaretlerine gidiyorum. Yakında bir sergi de açacağız. Çok sayıda kadımız el becerilerini geliştirdi. Dikiş yapan, takı tasarlayan, resim yapan çok kadınımız var. Evdeki kadınlarımızı üretime katmak için çok çabalıyoruz” diye konuştu.

Yağmur Gülü- Erman Şentürk / Özel Haber