in ,

‘1 Mayıs’lardaki şiddetin dozu değişmiyor’

CHP İzmir önceki dönem Milletvekili Musa Çam, 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’na çelenk bırakmak isteyen DİSK üyelerine yapılanların 13 yıl önce de DİSK Genel Sekreteri olarak aynı yerde aynı şekilde kendisine ve beraberindekilere yapıldığını hatırlattı.

1-mayislardaki-siddetin-dozu-degismiyor

1 Mayıs 2007’de Tertip komitesi başkanı olarak başlatılan yürüyüşün engellenerek büyük bir arbede sonucu 234 kişinin gözaltına alındığını hatırlatan Musa Çam, “Dün DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve diğer arkadaşlarımıza yapılanları kınıyorum ve bu yapılanları görünce 13 yıl önce yaşadıklarımı hatırladım ve bugün ile o gün arasında sadece kişilerin değiştiği fotoğraf kareleri var. Aradan 13 yıl geçmiş ama değişen bir şey yok. Eski tas, eski hamam! Demokrasi ve insan hakları, toplantı, gösteri ve yürüyüş, kutlamalarda baskılar, gözaltılar, engellemeler devam ediyor. İnsanlık koronavirüs nedeniyle kötü bir sınavdan geçiyor ama AKP zihniyeti hiçbir şeyden ders almıyor. Zulüm, baskı, şiddet, tehditten beslenen, yurttaşını her gün fakirleştiren, yandaşlarını her gün zenginleştiren bir siyaset ile ülkeyi yönetiyor. Bu zulüm geçmişte olduğu gibi bugün de AKP Genel Başkanı’nın toplumu bölen, yüzde 50’yi ötekileştiren, kendinden olmayana zulüm eden, cezaevlerine gönderen dilinin eseridir” ifadelerini kullandı.

DİSK Genel Sekreterliği yaptığı dönemde de CHP İzmir Milletvekilliği yaptığı dönemde de hatta hayatının her döneminde halka zulüm eden, işçi sınıfını yok sayan, kendinden olmayanı ötekileştiren zihniyetle mücadele ettiğini belirten Musa Çam, bu zulmün artık bitme zamanının geldiğini vurguladı.

Altay’da Başkan Ekmekçioğlu sabırsız

pinar-karsiyakada-crocker-sikintisi

Pınar Karşıyaka’da Crocker sıkıntısı