in , ,

10 hafta sonra ilk namaz ve hutbe Ali Erbaş’tan

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Fatih Camisinde Cuma hutbesini okudu. Fetih vurgusu yapılan ve korona virüs ilişkin tedbirlere uyulması çağrısında bulunulan hutbe sırasında bazı vatandaşların uzun süre sonsa camilere kavuşmanın mutluluğuyla gözyaşlarını tutamadıkları görüldü

10-hafta-sonra-ilk-namaz-ve-hutbe-ali-erbastan

Korona virüs tedbirleri kapsamında bir süredir kılınamayan Cuma namazı ilk kez kılındı. Diyanet Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Fatih Camisinde hutbeyi okudu. Seccadeleri ile birlikte camiye gelen vatandaşlar sosyal mesafe kurallarına uyarak saf tutup namaz kılarken hutbe sırasında bazı vatandaşların uzun süre sonsa camilere kavuşmanın mutluluğuyla gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

“Özlemle, hasretle bugünü bekliyorduk”

Hutbede !özlemle bu günü bekliyorduk’ diyen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Hamdolsun rabbimize muhterem Müslümanlar. Cumanız mübarek olsun. Bu icabet vaktinde, gönlünüz, haneniz, ömrünüz ve rızkınız cumanın bereketiyle dolsun. Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı günde, bizleri saf saf huzuruna kabul eden, cemaat olma coşkusunu yeniden yaşatan Rabbimize sonsuz hamd ü senalar olsun. “Hamd, bizden hüznü gideren Allah’a mahsustur. Şüphesiz Rabbimiz çok bağışlayandır, şükrün karşılığını verendir. Ümmetine temizliği ve tezkiyeyi, maddi ve manevi her türlü kirden ve kirli işten uzak durmayı öğreten Habib-i Kibriya Muhammed Mustafa Efendimize salat ve selam olsun. Aziz Müminler! Cuma günü müminlerin bayramıdır ve bu bayram Asr-ı Saadetten bugüne en güzel haliyle camilerde, cemaatle kutlanır. Yeryüzünde Allah’ın mescitlerindeki huzur ve güveni başka hangi mekân sağlayabilir? Tevhidle çarpan yürekler vahdetle secdeye varırken, bu kardeşliğin sevinci başka nerede yaşanabilir? Umut ve inanç, teselli ve teslimiyet, muhabbet ve samimiyet başka hangi ortamda böylesine güçlenebilir? Camiden ilim ve hikmet alınır; edeb ve ihsan yayılır. Ezan-ı şerifler yediden yetmişe müminleri birlik ve beraberliğe çağırır. Şükürler olsun bu çağrıya uyduk. Özlemle, hasretle bugünü bekliyorduk. Şimdi vuslat zamanı. Hislerimizi anlatmaya kelimeler kafi değil! Vakit, Rabbimize kulluğumuzu, şükrümüzü, duamızı ve niyazımızı arz etme vaktidir” ifadelerini kullandı.

“Fethin coşkusu ile camilerimize kavuşmanın sevincini bir arada yaşıyoruz”

Fetih coşkusu ve camilere kavuşmanın coşkusunun bir arada yaşandığını belirten, Erbaş, “29 Mayıs 1453 günü muazzam bir fetihle İslam’a ve şanlı medeniyetimize açılmıştı. Ecdadımızı rahmetle ve minnetle anıyoruz. Salgın hastalık sebebiyle bir süredir kapalı olan camilerimizin kapıları da yine bugün aziz milletimize ve değerli cemaatimize açılıyor. Fethin coşkusu ile camilerimize kavuşmanın sevincini bir arada yaşıyoruz. Bu büyük nimetin kıymetini bilelim. Sorumluluğumuzu unutmayalım. Tedbirlere hassasiyetle uyalım. Şimdi inşallah Cuma namazının farzını kılacağız. Ardından birbirimizle musafaha etmeden, fiziki mesafeye dikkat ederek ve görevlilerimizin yönlendirmelerine uyarak buradan ayrılacağız. Cuma namazının sünnetini evlerimizde kılacağız. Cenab-ı Hak ibadetlerimizi kabul buyursun. Bizleri bu salgın hastalıktan en kısa zamanda kurtarsın” dedi.

Namaz sonrası açıklama

Fatih Camii’nde cuma hutbesini okuyarak cuma namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, namaz sonrası açıklamalarda bulundu. Erbaş, “Allah’a hamd ediyorum. Bugün 2,5 aylık ayrılıktan sonra Türkiye genelinde camilerimize kavuştuk. Bundan sonra tavsiyemiz bütün kardeşlerimiz çocuklarının ellerinden tutsunlar, camilerde cemaatle namaza ve cami derslerine katılsınlar. Camiler bizim için bir mekteptir, bir okuldur. Camilerimizden her yönüyle istifade edelim. Tekrar bütün İslam alemine hayırlı olsun” dedi.
Fatih Camii’nde kılınan cuma namazına katılan AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş da cuma namazı çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, “Allah’a çok şükür cuma namazına kavuştuk. Hiçbir zaman unutamayacağımız cuma namazından birisidir. Böyle bir güzel günde İstanbul’un fethinin yıl dönümünde burada Fatih Camii’nde cuma namazını kılmak benim için de çok anlamlı. Ben burada çok namaz kıldım ama bu namaz hepsinden başka bir yerdedir. Bu nimetin kadr-ü kıymetini bilmemiz lazım. Hocamızın da hutbede hitap ettiği gibi bundan sonra camilere daha fazla bağlı olarak, camilerimizi daha çok şenlendirmiş bir şekilde devam ettirmemiz lazım. Hayırlı uğurlu olsun. Ama bundan sonra her şey bitti manasına gelmiyor. Tekrar etmek zorundayız. Temkinli ve tedbirli bir şekilde bütün bu tedbirlere uyarak inşallah bu belayı, musibeti tamamıyla ortadan kaldıracağız. Bugün geldiğimiz noktada Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ortaya koyulan bu faaliyetler olmak üzere milletimizin hep beraber sabırla güçlü bir şekilde bu süreçte göstermiş olduğu bir mücadelenin sonucudur” şeklinde konuştu.
Açıklamaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Fatih Sultan Mehmet Han’ın türbesini ziyaret ederek buradan ayrıldı.

İHA

izmirli-camisine-kavustu-yali-camiinde-saf-tuttu

İzmirli camisine kavuştu, Yalı Camii’nde saf tuttu

arslanbek-sultanbekov-fetih-marsini-seslendirdi

Arslanbek Sultanbekov, Fetih Marşı’nı seslendirdi