in ,

2 milyon 200 bin kişi şansa yaşıyor!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer idaresinde gerçekleşen Mart ayının ilk meclis toplantısında deprem hazırlıkları ve kentsel dönüşüm projeleri masaya yatırıldı

2-milyon-200-bin-kisi-sansa-yasiyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı son raporlar afet hazırlıklarına dair çarpıcı rakamları da beraberinde getirdi. Büyükşehir Belediyesi’nin meclis toplantısında gündeme gelen rapora göre kent merkezindeki yapıların yüzde 36’sının çürük, yüzde 52’sinin ise eski yönetmeliğe göre yapıldığı ortaya çıkarken, depreme hazır olan yapı stoku oranı ise sadece yüzde 12. Yani, 2,5 milyon kadar vatandaşın yaşadığı kent merkezinde can ve mal güvenliği bulunan sadece 300 bin İzmirli var.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer idaresinde gerçekleşen Mart ayının ilk meclis toplantısında deprem hazırlıkları ve kentsel dönüşüm projeleri masaya yatırıldı.

DÖNÜŞÜM MASAYA YATIRILDI

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Suphi Şahin İzmir’deki kentsel dönüşüm projelerine ilişkin mecliste “Kentsel dönüşüm stratejisi uygulaması yapılması” başlıklı teknik bir sunum gerçekleştirdi. Şahin, son birkaç aydır meydana gelen depremler sonrasında tartışma konusu olan belediyenin çeşitli kamu kurumlarıyla birlikte ortaklaşa hazırladığı deprem master planı çalışmaları ve belediyenin yedi ayrı alanda yürüttüğü kentsel dönüşüm projeleri hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. Yerel yönetimlerin de içerisinde yer aldığı toplam 13 kamu kurumunun 29 ortak strateji ve 87 eylem belirlediğini, bu doğrultuda 2011 yılından bu yana eylem planının bir an önce hayata geçirilmesini beklediklerinin altını çizdi. Belediyenin yaptığı araştırmaya göre, 11 merkez 11 ilçede 368 bin 337 adet mevcut yapı arasında, 131 bin 575 gecekondu ya da kaçak yapı olduğu ve can ile mal güvenliği açısından sakıncalı yapı sayısının oranının da yüzde 36’ya tekabül ettiği raporlara yansıdı. Raporda kent merkezindeki yapılardan 192 bin 804 adetinin yani yüzde 52’sinin de eski mevzuata göre yapıldığı yer alırken; İzmir metropolündeki yapı stokunun sadece yüzde 12’sinin güvenilir olduğu ve 43 bin yapının yeni deprem yönetmeliğine göre inşa edildiği tespit edildi.

Erman Şentürk

kemeraltina-ozel-lojistik-plani

Kemeraltı’na özel lojistik planı

okul-bahcesinde-sondaj-calismasi

Okul bahçesinde sondaj eğitimi