in ,

20 yaş altına yasak, maske takmak zorunlu…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Koronavirüs Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı tarafından tavsiye edilen yeni tedbirleri açıklıyor

cumhurbaskani-erdogan-ekonomik-tedbirleri-acikladi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Genel beklentimiz tüm vatandaşlarımızın gönüllü karantinalarını uygulamasıdır. Bu gece itibariyle yeni tedbirler ekliyoruz. Ülkemizin 30 büyükşehirinde ve Zonguldak‘ta araç giriş-çıkışları yasaklandı. Araç giriş-çıkışları 15 gün boyunca durdurulacak. 20 yaş altı vatandaşlarımıza da sokağa çıkma yasağı getirdik. İnsanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda maske takma zorunluluğu getirdik. Ülke genelinde insan hareketliliğini azaltmak istiyoruz. İlave tedbirler yarın il pandemi kurulları tarafından alınabilecek. Sokaklarda kalabalık şekilde bulunmak yasaklanacak. İkazlara uylmazsa gereken idari ve adli cezalar tereddütsüz şekilde uygulanacak.

Yardımlaşma kampanyamıza katılan herkese şükranlarımı sunuyorum. CHP lideri ve diğerleri ne kadar bu kampanyayı itibarsızlaştırmaya çalışsa da milletimiz buna izin vermemiştir. Sağlık çalışanlarımıza ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti, ”Tek yapmamız gereken birliğimize beraberliğimize sahip çıkmak. Sağlık Bakanlığı ile oluşturduğumuz bilim kurulumuz kararlarını tavsiye olarak hükumetimize bildiriliyor. Cumhurbaşkanlığı olarak dünyadaki ve ülkemizdeki tüm gelişmelerimi takip ediyoruz. Milletimizden beklentimiz karantinayı bireysel olarak gönüllü karantina şeklinde uygulamasıdır. Ancak sayıca azda olsa sosyal izalosyan, sosyal mesafe, temizlik gibi kurallara uyulmadığı için zorunlu hale getirmemiz gerekmektedir. Bu gece yarısı itibari ile yeni tedbirler ekliyoruz. Bu gece 30 büyük şehir için araç giriş çıkışları kapatıyoruz. Bu şehirlere zorunlu ihtiyaç malzemeleri dışında giriş çıkış yapılamayacaktır. Ülke içinde yük ve izinli uluslararası taşımacılık yapan transit geçişler devam edecektir. 30 büyük şehrimizle birlikte zonguldak da yasağı başlatacağız. 1 Ocak 2000 doğumlu kişilerin sokağa çıkmaları yasaklanmıştır. Dışarı çıkmak zorunda olan vatandaşlar için ise herkesin maske takması zorunlu olacaktır. Tüm bunlara ilave olarak, şehirlerin tamamında gereken ilave tedbirleri yarından itibaren alınacaktır. Sokaklar dahil kalabalık şekilde durulmayacak, üç adım mesafe uzaklıkta durulacaktır. Amacımız vatandaşa eziyet etmek değil hem onların sağlığını hem de onlarla temas eden insanların sağlığını korumaktır. Kurallara ne kadar iyi riayet edersek o kadar kolay anlatırız. Milletime güveniyorum, bu içi boş bir söz değildir. Attığımız her adımda bize destek olan halkımıza teşekkür ediyorum. Kampanyanın 3. gününde yaklaşık 304 bin kişi ve kuruluşumuz 1 milyar 61 milyon liralık yardım yaparak kardeşliğimizin gücünü göstermiştir.
Tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz günlerde Covid-19 yüzünden yaşamını kaybeden Prof. Dr. Cemil taşçıoğlu’nun ismi Okmeydanı Eğitim ve araştırma hastanesine verilerek bundan sonra Prof. Dr. Cemil taşçıoğlu’nun şehir hastanesi olarak anılacak” dedi.

buyuksehirin-aci-kaybi

İzmir Büyükşehir çalışanı koronavirüsten hayatını kaybetti

mhp-sibel-arat-ve-veysel-sahin

MHP’li Şahin ve Arat ‘Evde kal’ çağrısı yaptı