Geçtiğimiz dönemde, 2 yıllık Atatürk Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümünden mezun olan Aydın Çetinkaya, lisans mezunu olabilmek için dikey geçişle girdiği Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde 3. sınıfın birinci yarıyılındaki tüm derslerini başarıyla geçti, 81 not ortalamasına ulaştı. Hem haber fotoğrafı hem de haber dalında çeşitli ödülleri bulunan Aydın Çetinkaya, 20 yılı aşan meslek hayatında çok deneyimli isimlerle çalıştığı için gazetecilikte kendisini şanslı hissediyor ve gazeteciliğini kanıtlamış biri olarak görüyor.

Halk pazarında fiyatlar yükseldi, ilgi azaldı Halk pazarında fiyatlar yükseldi, ilgi azaldı

Mesleğini başarılı bir şekilde sürdürmesine karşın akademik eğitimini Gazetecilik üzerine tamamlamayı hep istediğini dile getiren Çetinkaya, “Üniversiteyi tamamlamam gerektiğini düşündüm. Ekonomik şartlar nedeniyle daha erken yaşlarda okulu değil de işi seçmek zorunda kaldığımı söyleyebilirim. 38 yaşında Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’ne girdim. Okulda çok yetenekli öğrenciler ve çok bilgili akademisyenlerle aynı ortamda bulunmaktan çok mutluyum. Dersler çok ilgimi çekiyor. Fazla hırs yapmıyorum ama yine de notlarım tahminimden daha iyi oldu. İmkânı olan için üniversite hayatı mutlaka yaşanmalı diye düşünüyorum. Üniversitede hiç zorluk yaşamadım. Soranlar yaşıma inanmakta zorlanıyor. Arkadaşlar, öğretim görevlileri çok genç göründüğümü, yaşımı göstermediğimi söylüyor. Mesleki tecrübem olduğu için genellikle derslerde bazı sorulara kolaylıkla cevap verebiliyorum. Bunun olumlu yanlarını yaşadığımı söyleyebilirim” diye konuştu.

Aydın Çetinkaya kimdir?

Çocukluk yaşında, İzmir magazin basınının duayen ismi Gazeteci Tarık Sarı'ya asistanlık yaparak mesleğe adım atan Aydın Çetinkaya, SKY Radyo'da ve TV'de de çalıştı. 2006 yılında Yenigün Gazetesi'ne geçti. 2008 yılında askere giden Aydın Çetinkaya 2010 yılında askerden dönünce Yenigün Gazetesi'nde devam etti. 2012 yılında 9 Eylül Gazetesi'nde çalışmaya başladı. 2016 yılından sonra mesleğe bir süre alan veren Aydın Çetinkaya son olarak 9 Eylül Gazetesi'nde magazin muhabiri olarak görev yapıyordu. 

Kaynak: Bülten