Nihat AK/EGE TELFRAF- Cumhuriyet Halk Partisi Bornova Belediye Başkan Aday Adayı Ömer Eşki Ege Telgraf Web TV’ canlı yayınlanan Seçim Sizin Programı’nda gazeteci Nihat Ak ve izleyicilerin sorularını cevapladı. 

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Avrupa şampiyonu Güreş Milli Takımı'nı kabul etti MHP Genel Başkanı Bahçeli, Avrupa şampiyonu Güreş Milli Takımı'nı kabul etti

DİNENÇLİ KENT OLACAĞIZ

CHP’nin dirençli kent kavramını vizyona koyduğuna dikkati çeken CHP Bornova Belediye Başkan adaya adayı Ömer Eşki, “Türkiye deprem ülkesi, Türkiye’nin en önemli beka sorunu deprem. Hem 30 Ekim’de İzmir’de deprem yaşadık hem de ben en son Kahramanmaraş merkezli depremde arama kurtarma faaliyetlerine katıldım. Gerçekten korkunç bir manzaradaydı. Türkiye’nin üzerinde bulunduğu fay hatları biliyorsunuz, hemen hemen her yeri neredeyse hiç güvenli değil. Şu anda bizim, Cumhuriyet Halk Partisi’nin merkezine koyduğu “dirençli kent” kavramı var. Sadece deprem değil, diğer yaşayacağımız doğa olaylarını da bu kapsamda değerlendiriyoruz. Kısa bir süre önce, vakum etkisinden denizin yükseldiğini gördük. Alsancak, Konak sular altında kaldı. İklim krizinin de etkili olduğu bu tip doğal afetlere karşı da azami tedbirleri almak önceliklerimiz arasında olacak” dedi. 

KOORDİNASYON EKSİKLİĞİ

Altyapı sorunlarının tek muhatabının ilçe belediyeleri olmadığına vurgu yapan aday adayı Ömer Eşki, “İlçe belediyelerinin bu anlamda çok büyük şanssızlığı olduğunu düşünüyorum. Vatandaş her sorunu ilk önce ilçe belediyesiyle çözmeye çalışıyor. Sadece Büyükşehir'in, Gediz’in, TEDAŞ’ın, İzmir Gaz’ın değil; okullardaki altyapı sorununu bile ilçe belediyesinin çözmesini istiyorlar. İlçe belediyelerin altyapıyla ilgili temelde bir sorumluluğu yok. Altyapıdan kaynaklanan sorunları çözmek gibi de bir sorumluğu var. Ama vatandaşın da haklı bir beklentisi var. Altyapıda doğabilecek sorunları, doğmadan önce çözmek gerekiyor. Bu altyapı sorununun tek çözümü, ilgili kurumlarla koordinasyonun düzgün yapılması” ifadelerini kullandı.

EVE TESLİM YEMEK HİZMETİ

Bornova’nın bir üniversite kenti olduğu iddiasına katılmadığını belirten Eşki, “Üniversite kenti olmanın belli özellikleri var. Belediyede görev aldığım dönemlerde “Gençlik Merkezi” projesi hayata geçmişti. Şu anda o proje uygulanabilir durumda değil. Bu merkezi tekrar faaliyete geçirmek ilk adım atacağımız konulardan olacak. Burada üniversite öğrencilerimize ücretsiz yemek veriliyordu. Çay, meyve suyu, soda, tüm içecekler ücretsizdi. Öğrencilerin çamaşırları ücretsiz yıkanıp, kurutulup kendilerine ütü yapma imkanı sağlanıyordu. Günlük, haftalık gazetelerin tamamı buraya geliyordu. Bu merkezi daha da güçlü hala getireceğiz. Sınav döneminde öğrencilerin evlerine ücretsiz yemek götürme gibi bir projemiz var. Gençlere eğlence sunmak, “Gidin, burada kafeler, barlar var eğlenin” değildir. Bornova Belediyesi olarak birçok festival planlama çalışmamız var. Bornova Belediyesi, bunu daha önce hayata geçirmiş güçlü ve deneyimli bir ekibi de sahip” şeklinde konuştu. 

BAŞKANA GÖRE OLMAZ

Belediyelerin kurumsallaşması gerektiğine vurgu yapan CHP Belediye Başkan aday adayı Ömer Eşki, “Kurumsallaşma bizim en temeldeki sorunumuz. Her beş yılda bir belediye başkanı geliyor ve gelen her belediye başkanı kendi sistemini kurmaya çalışıyor. Geçmişte yapılmış doğru olan çalışmalar rafa kaldırıldığına birçok kez şahitlik ettik. Ben Sırrı Aydoğan döneminde gençlik kolları başkanıydım. Olgun Başkan döneminde ev hanımlarına tekstil kursu veriyordum. Mustafa Başkan döneminde de memur sendikalarında başkanlık yaptım. Bornova Belediyesi’nin son yirmi yılına hakimim. Yaş itibariyle de gelecek yirmi yıla talibim. Biz bu yirmi yıl içerisinde yapılmış, vatandaşta karşılık da bulmuş ne kadar doğru proje varsa onları yapan başkanların isimlerini de ihya ederek anlatacağız. Başkana göre hizmet olmaz, vatandaşa göre hizmet olur. Vatandaş da o hizmetten memnunsa o hizmet devam eder” diye konuştu. 

Kaynak: EGE TELGRAF