in ,

“2020’de bu tablo İzmir’e yakışmıyor”

Yaklaşık 6 yıldır su sorunu yaşadıklarını belirten Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar, “Amacımız kavga ya da siyaset değil… Ancak bunlar temel ihtiyaç” dedi

2020de-bu-tablo-izmire-yakismiyor

Kiraz‘da yaşayan vatandaşların su çilesi bitmek bilmiyor. Şebeke hattından su alamayan mahalle sakinleri için arazözlerle sokak sokak dolaşarak su dağıttıklarını belirten Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar, bir an önce sorunun bitmesi için çağrı yaptı.
Yaklaşık 6 yıldır Kiraz’ın suya hasret olduğunu söyleyen Başkan Özçınar, “Geçtiğimiz hafta sorunumuzu bir kez daha dile getirdik ancak hala herhangi bir gelişme yok. Elbetteki su her geçen gün belli başlı sorunlarımızdan sadece bir tanesi haline geliyor. Yeraltı kaynaklarımızın, sularımızın azalmasını gayet doğal karşılıyoruz. Ancak 6 senedir suyun hiçbir şekilde bulunamaması ve bu insanların tankerlerle evlerine su taşımalarını çok doğru bulmuyorum. Allah korusun, vatandaşlarımızın herhangi bir zarar görmesini istemeyiz ama mağdur oldukları anda da asla duyarsız kalamıyoruz. Konu bizim görev alanımız içinde olmamasına rağmen bu suyu taşımaya devam ediyoruz. Herkesin bildiği gibi Kiraz tarım ve hayvancılıkla uğraşan bir bölge. Hayvanlara kadar su taşımak zorunda kaldığımız oluyor. Ekibimiz sürekli olarak mahallelere su dağıtımı yapmayı sürdürüyor. Bu sorun yaz aylarında daha da artıyor. İzmir’e asla yakışmayan bir görüntü ortaya çıkıyor” dedi.

‘SORUNU ÇÖZMÜYOR’

Daha önce bu konuyla ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi ile de iletişime geçtiklerini söyleyen Başkan Özçınar, “Tabii ki de bilgileri var. Bu konuyla ilgili defalarca görüşülmesine rağmen herhangi bir sonuç elde edilemedi. En son grup başkanvekilimiz milletvekillerimizle de görüşmüştü. Devlet Su İşleri tarafından deneme su kuyuları kazıp İZSU’ya devir formülünü çözüm olarak öne sürmüştük. Fakat onları da devralmadıkları için kazdığımız sondajlar dahi şu anda işleve geçmemiş durumda. Bununla ilgili detaylı bilgi de aldık; planlama ve benzeri süreçlerde çalışmalar devam ediyor, su bulunamıyor gibi cevaplarla karşılaştık. Ancak bunlar sorunu çözmüyor. Maalesef o mahallelerde susuzlukla mücadele eden vatandaşlarımızın gerçekten durumu çok zor. Özellikle yaz günleri ve pandemi döneminde merkeze su gelmediğinde çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Bu insanların halini düşünmek gerekir. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız açıklamaların ardından İZSU bir bildiri yayınlamış. Kiraz’da Avunduruk, Çanakçı, Veliler, Yeniköy, Çayağzı, Şemsiler ve Yağlar bölgesinde su kuyuları açılacağını belirtilmiş. Büyük bir hevesle bekliyoruz ancak şu anda Kaleköy Mahallemizde hiç su yok. Yenişehir İçmeciler Mahallesi’nde, Çayağzı’nın belli noktalarına her gün su çekiyoruz. Ceritler ve Veliler’e de her gün su gönderiyoruz. Kısacası, aklınıza gelebilecek her yere su gönderiyoruz. Bu sadece 5 ila 6 mahalle ile bitecek bir mesele değil. Benim belediye başkanı olarak şahsi kanaatim; bunun çözümünün kış aylarında su oranları en yüksek seviyesindeyken yapılıp yaz aylarında vatandaşları mağdur edilmemesidir” ifadelerini kullandı.

‘TEMEL İHTİYAÇLAR’

“Tabi, onların kendi çalışmaları ve bütçeleri hakkında çok yorum yağmak istemiyorum ama şu anda vatandaşın nasıl sıkıntı yaşadığını biliyoruz…” sözleriyle açıklamasına devam eden Özçınar, “Yaşanan sorunlarla ilgili tepkiler bize geliyor. Vatandaş, ‘Başkanım Büyükşehir’in işi olduğunu biliyoruz ama suyumuz yok’ diyor. Bu isyan bana geldiğinde bir anne, kız kardeş, evlat olarak duyarsız kalamıyorum. O yüzden elimden geldiğince yetişmeye çalışacağım ama bir an önce sorunun tamamen ortadan kaldırılmasını bekliyoruz. Tüm mahallelerimizde su şebekelerinin yeniden elden geçmesini istiyorum. Var olan da olmayan da… Geçen hafta elimize içme suyu kuyularının çok kötü durumda olduğuna ilişkin bir ihbar da aldık. Fakat şu anda elimiz kolumuz bağlı. Amacımız kavga ya da siyaset yapmak da değil… Ancak su, yol, elektrik… Bunlar temel ihtiyaçlar. Elbette ki bizim de eksiğimiz var yollarla ilgili… Ben bunları asla savunmuyorum ama 2020 yılında bu tablonun İzmir’e yakışmadığını düşünüyorum” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

kadinlar-el-ele-daha-da-guclu

‘Kadınlar el ele daha da güçlü!’

lise-adaylarinin-tercih-telasi-basliyor

Lise adaylarının tercih telaşı başlıyor