in ,

‘2020’den ders aldık 2021’de uygulayacağız’

Geçtiğimiz yılın herkes için çok zor geçtiğinin altını çizen DSP Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Karakülçe, “İktidarımızda bu mesajları projelerle pekiştireceğiz” dedi

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Karakülçe, 2021 yılı öncesi izlenmesi gereken yol haritasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Siyasetin 2020 yılından dersler alması gerektiğinin altını çizen Karakülçe, erken seçim söylemlerine ilişkin de açıklamalarda bulundu.
2020’nin tüm dünya açısından zor bir süreç olduğunun altını çizen Karakülçe, “İnsanlar 2020’yi hiç sevmedi. Fakat biz DSP olarak bu yılı farklı bir cepheden okumaya her zaman çalıştık. Bu yılın bize verdiği mesajları iyi bir şekilde analiz ettik. Doğayı tahrip etmeyin, ekonomiyi iyi yönetin, har vurup harman savurmayın, ülkedeki üretimi artırın, birlik, beraberlik ve dayanışmayı güçlendirin, ayrışmayı körüklemeyin… Biz 2020’nin mesajlarını aldık. İktidar olduğumuzda bu mesajları daha da pekiştirecek projelerle hem tarım hem sağlık hem eğitim hem ekonomi hem hukuk alanında yaşadıklarımızın telafi edilemeyecek boyutlara ulaşmasının önüne acilen geçecek tedbirlergün yüzüne çıkacak. 2020’den dersler aldık, 2021’de bu dersleri uygulayacağız. Toplumun da bütün dikkatini bu noktaya vermesi gerektiği kanısındayız” dedi.

SENDİKALARA ÇAĞRI

Bu süreç içinde en çok yara alan kesimin işçiler olduğunu da sözlerine ekleyen DSP Genel Başkan Yardımcısı Karakülçe, “Uzun süre çalışamadılar, insanlar evlerine ekmek götüremedi. Bizler yıl sonunda vergilerden arındırılmış olarak 3 bin 500 liranın asgari ücret olarak uygulanması gerektiğini söylemiştik. Bunun dışında bir seferliğe mahsus olmak üzere her asgari ücretliye bin 500’er lira dağıtılması gerektiğini de belirtmiştik. Açıklanan rakam maalesef insani şartlarda yaşamayı temin edebilecek bir boyutta değil. Ülkemizdeki kaynakların insanların bu süreçten huzur ve refah içinde çıkması adına dengeli bir şekilde dağıtılması gerekiyordu. Maalesef bu olmadı, olamadı… Hükümeti bu anlamda eleştirdiğimiz kadar mevcut sistemdeki sendikaların da bir an evvel titreyip kendilerine gelmelerini öneriyoruz. Bu sendikaları her kim yönetiyorsa her verilene ‘Evet’ demek zorunda değil. Eylemlerini her halükarda yapabilirler. Ecevit’in partisi olarak bu eleştiriyi yapmak zorundayız. İktidar olduğumuzda da onlarla daha yakın ilişkiler kuracak uykularından uyandıracağız” ifadelerini kullandı.

‘DİKKATLİ OLMALILAR’

Siyaset içinde ‘erken seçim’ söylemleri her geçen gün ses yükseltiyor. Son olarak, DSP’nin erken seçim konusundaki tavrını da aktaran Karakülçe, “Gerek hükümet sistemi, gerekse meclisin işlevsizleştirilmesi ülkedeki sorunların daha da büyümesi ve çözümlerinin aciliyetini gerektiriyor. Fakat mevcut şartlarda meclis böyle bir karar alırsa muhtemelen bir dönem sonra aday olamayacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar adaylığının önü açılıyor. Bu konuda mecliste bulunan muhalefet partilerinin çok dikkatli olmaları ve adımlarını ona göre atmaları gerekmektedir. Ancak diğer koşullarda elindeki gücü bir yana bırakıp da Cumhur İttifakı’nın seçim yolunu tercih edeceğini sanmıyoruz. Seçimi olsa olsa mevcut tarihinden en erken altı ay öne çekerler. Bunu da meclis yoluyla yapmaya çalışırlar ki iki dönem aday olabilen cumhurbaşkanına bu hakkı sonsuz tanısınlar. DSP olarak mecliste bulunan başta ana muhalefet partisi olmak üzere bütün partilere hem demokrasi hem ekonomi hem de hukuk alanında çözüm önerilerimizi ilettik. İlerleyen süreçte nasıl bir tutum izleneceğini biz de takip edeceğiz” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

azerbaycan-ve-turkiyeyi-bulusturan-egitim-projesi

Azerbaycan ve Türkiye’yi buluşturan eğitim projesi

cami-3-ay-arayla-soyuldu-il-muftusu-hirsizlara-seslendi

Cami 3 ay arayla soyuldu, İl Müftüsü hırsızlara seslendi