İşte Variety'ye göre, 2025 Oscar Ödülleri'nde En İyi Film dalında aday gösterilebilecek filmler...

Blitz

Steve McQueen'in yönetmen koltuğunda oturduğu film, 2. Dünya Savaşı Londra'sında annesi Rita'nın İngiltere kırsalındaki güvenli bir yere gönderdiği 9 yaşındaki George'un destansı yolculuğunu konu alıyor.

Gladyatör 2

Oscar'da En İyi Film dahil beş ödül kazanan 2000 yapımı Gladyatör filmi, Ridley Scott imzasıyla yeniden beyazperdeye dönüyor. "Maximus" karakterine hayat veren Russell Crowe ise filmde olmayacak. 

Nickel Boys

Colson Whitehead'in Pulitzer ödüllü romanından uyarlanan Nickel Boys, Florida'daki okulun zorlu sınavlarını birlikte atlatan iki genç arasındaki güçlü dostluğu anlatıyor.

Conclave

Kardinal Lawrence, dünyanın en gizli ve kadim olaylarından birine liderlik etmek, yeni bir Papa seçmekle görevlendirilir ve burada kendisini Kilise'nin temellerini sarsabilecek bir komplonun merkezinde bulur. Usta oyuncu Ralph Fiennes başrolde.

The Room Next Door

Pedro Almodóvar'ın yazıp yönettiği filmde Tilda Swinton, Julianne Moore ve Alessandro Nivola gibi usta oyuncular yer alıyor. Filmin konusuyla ilgili ise "Anne ve kızı arasındaki dram" açıklaması yapıldı.

Anora

Gelinim Mutfakta'da sürpriz ayrılık Gelinim Mutfakta'da sürpriz ayrılık

Sean Baker'ın yazıp yönettiği filmde Mikey Madison, Paul Weissman gibi isimler yer alıyor.

Bu yıl 77'ncisi düzenlenen Cannes Film Festivali’nde prestijli Altın Palmiye Ödülü, "Anora" filmiyle Amerikalı yönetmen Sean Baker'ın oldu.

The Piano Lesson

Denzel Washington'un oğlu Malcolm Washington imzalı filmde aile yadigarı olan aile piyanosuyla ne yapılacağına karar vermeye çalışan ve aile mirası ve daha pek çok temayla uğraşan Charles ailesinin hayatı anlatılıyor.

Emilia Perez

Jacques Audiard imzalı filmin oyuncuları arasında Zoe Saldana, Selena Gomez, Karla Sofía Gascón ve Adriana Paz yer alıyor.

Dört kadın oyuncu, Cannes Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu.  Ödülü, Karla Sofia Gascon aldı. Fillmin yıldızı Karla Sofia Gascón, Cannes'da ödül kazanan ilk trans oyuncu oldu.

The Wild Robot

Lupita Nyong'o, Pedro Pascal Catherine O'Hara gibi isimlerin kadrosunda yer aldığı filmde,  Roz adlı akıllı robot, bir gemi kazasının ardından ıssız bir adada mahsur kalır. Roz, zorlu ortamda hayatta kalabilmek için adanın hayvanlarıyla bağ kurar ve yetim bir kaz yavrusuyla ilgilenir.

LİSTEDEKİ DİĞER FİLMLER

Variety, Oscar yarışında yer alabilecek diğer filmleri ise şöyle sıraladı:
A Complete Unknown
Joker: Folie à Deux13
Sing Sing
Beterböcek Beterböcek
Queer
Maria
His Three Daughters
SNL: 1975
We Live in Time
Inside Out 2

Maria

Yunan asıllı Amerikalı soprano sanatçısı Maria Callas'ın hayatını anlatan "Maria" filminde Angelina Jolie, Callas'ı; Haluk Bilginer ise Yunan asıllı armatör Aristotle Onassis'i canlandıracak.

Senaryosunu Steven Knight'ın yazdığı "Maria", Maria Callas'ın 1970'lerde Paris'teki yaşamını ve yaşadığı derin yalnızlığı konu alacak.

A Complete Unknown

Müziğin yaşayan efsanelerinden Bob Dylan’ın hayatını anlatan filmde Timothee Chalamet rol alıyor. Çekimleri devam eden filmin yönetmen koltuğunda James Mangold var.

Joker: İkili Delilik

Arthur Fleck’in hayatına odaklanılan Joker filminin devam halkası olan "Joker: Folie à Deux" 4 Ekim 2024'te gösterime girecek 

Kaynak: NTV