in ,

‘250 yıldır suskun olan Doğu Anadolu Fayı aktif hale geçti’

“Yaklaşık 250 yıldır suskun olan Doğu Anadolu Fayının yeniden aktif hale geçtiği kabul edildiğinde yakın gelecekte de benzer depremlerin tetiklenebileceği varsayılabilir. Bu yüzden söz konusu fayın üzerinde gerekli yer bilimsel çalışmalara hız verilmesi gerekiyor”

dogu-anadolu-fayi-harekete-gecti

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Elazığ’ın Sivrice ilçesi merkezli 6,8 büyüklüğündeki depreme ilişkin, “Yaklaşık 250 yıldır suskun olan Doğu Anadolu Fayının yeniden aktif hale geçtiği kabul edildiğinde yakın gelecekte de benzer depremlerin tetiklenebileceği varsayılabilir.” dedi.

Sözbilir, yaptığı açıklamada, depremin Doğu Anadolu Fayına ait parçalardan biri olan Pütürge Segmenti üzerinde gerçekleştiğini, Karlıova’dan Antakya’ya kadar uzanan 600 kilometre uzunluğa sahip olan bu fayın yaklaşık 250 yıldır suskun olduğunu söyledi. Bu nedenle fayın 6 ile 7.8 büyüklüğünde deprem üretebilecek sismik boşluk niteliği taşıdığını anlatan Hasan Sözbilir, şunları kaydetti: “Yaklaşık 250 yıldır suskun olan Doğu Anadolu Fayının yeniden aktif hale geçtiği kabul edildiğinde yakın gelecekte de benzer depremlerin tetiklenebileceği varsayılabilir. Bu yüzden söz konusu fayın üzerinde gerekli yer bilimsel çalışmalara hız verilmesi gerekiyor. Ayrıca Doğu Anadolu Fayına ait fay segmentleri 10 ilden geçmektedir. Öncelikle bu fay parçaları, imar haritalarına işlenmeli ve fay zonu içinde kalan yapılar ortaya çıkarılmalıdır. Yani deprem riski altında olan illerin deprem master planlarının 2023’e kadar bitirilmesi gerekiyor. Buna göre deprem senaryoları oluşturulmalı ve bu kapsamda kentsel dönüşüm çalışmalarına yön verilmesi hayati önem taşımaktadır.” (AA)

bakan-soylu-acikladi-22-vatandasizmizi-kaybettik

Bakan Soylu: Depremde 22 kişi hayatını kaybetti,1031 kişi ise yaralı

goztepe-besiktas-maci

Göztepe – Beşiktaş maçında 2 bin 152 polis görev alacak