in ,

33 bin öğretmen işsiz kalabilir!

Tatil edilen okul öncesi eğitim kurumları tahsilat yapamıyor. Başkan Fidan, mayısı göremeden batacaklarını ve binlerce öğretmenin işsiz kalacağını söyledi

33-bin-ogretmen-issiz-kalabilir

Korona virüs salgını nedeniyle pek çok kurumun yanında çalışan ebeveynlerin en büyük destekçilerinden olan özel eğitim kurumları, anaokulları, kreşler ve çocuk kulüpleri de kapatıldı. Cumhurbaşkanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı şekilde faaliyet gösteren 4 bin 640 anaokulu ve 33 bin anaokulu öğretmeni bulunurken bu rakam diğer kurumlarda işin içine girdiğinde çok daha fazla sayıya ulaşıyor. Söz konusu kurumlar gelirlerini yıllık değil aylık ödemelerden elde ediyordu. Ancak eğitimin tatile girmesiyle veliler imzalanan sözleşmelere rağmen ödeme yapmayı durdurdu. İzmir Okul Öncesi Eğitim Kurumları Derneği Başkanı Belihan Fidan sadece İzmir’de 300’ün üzerinde kurum olduğunun altını çizerek velilerden ödeme alamadıklarını ve bu şartlarda devam edilirse birkaç aya çok sayıda kurumun kapatılarak binlerce işsiz doğmasına sebep olacağını söyledi.

İzmir Özel Eğitim Kurumları Derneği Başkanı Belihan Fidan anaokullarının, kreşlerin, çocuk kulüplerinin ve gündüz bakım evlerinin özel kolejler gibi yıllık olarak değil aylık olarak ödeme aldıklarını hatırlatarak “Bu kuruluşlar, kayıt olan öğrencilerden aylık olarak ödeme alır, sistemini bu aylık ödemelere göre döndürür. Son süreçte virüs nedeniyle kapatılan kurumlara para akışı da durmuş oldu. Çünkü çocuklar kurumlara devam etmiyor, dolayısıyla süreç belirsiz olduğu için veliler de taahhüt ettikleri ödemeleri yapmaya yanaşmıyor. Mart’ın 15’inde yapılması gereken hiçbir ödeme yapılmadı. Bunun yanında pek çok veli de kayıt sildiriyor. Ve herkesin bildiği gibi bu süreç ne zaman sonuçlanacak, faaliyetlere ne zaman başlanacak kimse bilmiyor ve hiç kimsenin bize bir faydası yok şu aşamada” dedi.

‘BATARIZ DEĞİL BATACAĞIZ’

Söz konusu kurumların ödemelerinin ise beklemediğini kaydeden Fidan İzmir’de ortalama bir kurumun dahi aylık 20 bin lira gideri olduğunu söyleyerek bu şartlar altında birkaç aya kesinlikle batacaklarını ifade etti. Başkan Fidan şöyle konuştu : “Bu kurumlar tahsilat yapamasa da ödemeleri beklemiyor haliyle. Personel maaşları, kiralar, sigorta ödemeleri ve vergi ödemeleri durmaksızın devam ediyor. Kaldı ki bu kurumlar yüksek kar marjlarıyla çalışan yerler değil. Zaten varlıklarını zor devam ettiren bu kurumlar son dönemde oluşan tablo ile daha da büyük bir dar boğaza girdi. Geçtiğimiz günlerde açıklanan destek paketinde de kurumlarımızın sigorta ve vergi ödemeleriyle ilgili de bir teşvik yer almadı. Bir oda bir salon bir alanda hizmet vermiyoruz sonuçta geniş alanlar ve kiralarımızda bu minvalde yüksek. İzmir’de ortalama bir okul öncesi kurumunun aylık gideri 20 bin lira. Bu gidere bir işletme gelir olmaksızın kaç ay dayanabilir ki? Bir ay, belki iki ay. Sonra kesinlikle teker teker batarız ki belirsiz bir gelecek değil batacağız da.”

‘BİNLERCE İŞSİZ ’

Tüm giderlerin yanında kendilerini en çok düşündüren konunun ise personelleri olduğunu söyleyen Belihan Fidan “Kısa Çalışma Ödeneği devreye sokuldu ancak bundan da her çalışan faydalanamıyor malum. Bu ay para almamamıza rağmen çalışanlara maaşlarını ödedik ancak önümüzdeki ay ne yapacağız kimse bilmiyor. Bu insanlar da aile sahibi, nasıl geçinecekler. Hükümet 20 bin sözleşmeli öğretmen alınacağını duyurdu. Bu özel eğitim kurumları kapanırsa bir o kadar insan tekrar işsiz kalacak. Sadece bize bağlı 90’ın üzerinde kurum var, üyemiz olmayıp faaliyet gösteren 300’den fazla kurum bulunuyor İzmir’de. Sadece bunların kapanması demek kentte 5 binden fazla yeni işsiz demek. Türkiye’de ise sadece yaklaşık 33 bin anaokulu öğretmeni var. Bu insanlar ne olacak” diye konuştu.

‘DEVLET DESTEĞİ GEREK’

‘Bakanlık’tan ilk olarak yanımızda çalışanların mağdur edilmemesini talep ediyoruz’ diyen Başkan Fidan, “Maaşlar konusunda destek olunmalı. Kiralar, sigortalar veya vergiler ertelenecek ancak ileriki süreçte de olsa ödenecek. Kurumların kapasiteleri ve alabilecekleri ücretler belli. Burada yarına çıkılırsa bile borç birikmiş olacak. Dolayısıyla biz devletimizden KDV ve SGK teşviklerinden faydalanmamızın sağlanmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

yesil-koltuk-uygulamasi

Toplu ulaşımda “yeşil koltuk” uygulaması

isci-ve-isverene-korona-destegi

İşçi ve işverene korona desteği