in ,

3’üncü doz sonrası yüzde 100 antikor!

İlk 2 dozu Coronavac aşısı olanlara 3. doz uygulaması sürerken DEÜ, 3. doz aşı olan sağlık çalışanlarının antikor oranlarını açıkladı

3uncu-doz-sonrasi-yuzde-100-antikor

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, hastane personelinin 3. doz aşısını Coronavac olarak yaptıranlarda aşıdan en az 7 gün sonra antikor düzeyinin 7,5 kat arttığını, Biontech olarak yaptıranlarda ise 106 kat arttığı tespit edildiğini açıkladı. DEÜ Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Kılıç ise çalışmanın önemine değinerek, “Sağlık çalışanlarda ve belli bir yaş gurubunda 2 doz Sinovac aşısından sonra bir doz Mrna aşısı yapılan bir grup var. Bununla ilgili sonuçlar bilinmiyor. Bütün dünyada bilinmiyor. Türkiye’de de bu konuda başlayan çalışmalar var ama sonucu ilk açıklayan biziz” dedi.

Yüz yüze eğitimde sadece Dokuz Eylül Üniversitesindeki dersliklerde 70 bin öğrencinin bulunacağını ifade eden Rektör Hotar, “Bunların aşılı olması hem kendini hem arkadaşlarını riske atmamak için çok önemli. Hocalarımızın ve idari personelimizin aşı yaptırmış olması sağlık açısından çok önemli. Bu zaten yapılan çalışma ile ortada” diye konuştu.

Maddeler halinde araştırmanın sonucu hakkında rakamlar veren Hotar, “Araştırmamızın ilk sonuçlarına göre antikor düzeylerinin Dokuz Eylül Üniversitesi sağlık çalışanlarının iki doz Coronavac aşısından 4 ay sonra anlamlı şekilde düştüğü ancak yüzde 89’unda halen yeterli düzeyde olduğunu tespit etti çalışan arkadaşlarımız. Üçüncü doz aşı sonrası sağlık çalışanlarının yüzde 100’ünde antikor düzeyinin arttığı ve yeterli düzeye eriştiği saptandı. İlk iki doz aşı arasında sağlık çalışanlarımızın yüzde 4’ünde Covid-19 hastalığı geliştiği göründü. 3. doz aşısını olan 293 kişiden sadece 1 kişide Covid-19’a yakalandı ve o da hafif atlattı” dedi.

Aşı karşıtları için suç duyurusunda bulunulabileceğini de belirten Hotar, “Kitleleri engelleyecek aşı karşıtlarına karşı bir suç duyurunda bulunabilir toplumu riske attığı için” şeklinde konuştu.

Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Kılıç da çalışmanın önemine değinerek, “Şu anki verilere göre 3. olarak bir doz Biontech aşısı yeter. Biz Aralık ayında tekrar bir izleme yapacağız. Çünkü antikor düzeyleri düşebilir. Ama bir sorun olacağını düşünmüyoruz. Biz zaten hastalığa yakalananları izliyoruz. Bizim durumumuzda hastalığa yakalanan çok az kişi var. 300 kişiden 1 kişi hastalığa yakalandı. Hastalığa yakalanmaktan koruyor, 2. bir Mrna aşısına gerek olup olmadığını araştırıyoruz” diye konuştu.

 

-İHA

hekimlerden-bakanliga-cagri-derhal-bu-yanlistan-donun

Hekimlerden Bakanlığa çağrı: Derhal bu yanlıştan dönün!

lokantada-silahli-saldiri

Öfkeli koca eşinin çalıştığı lokantaya pompalı tüfekle saldırdı: 1’i ağır 3 yaralı