in ,

‘4 bin 500 yat ve tekne turizmi canlandırır’

DTO İzmir Şube Başkanı Öztürk, otellerde korona virüs yasağının kalkması için hazırlanan rehberin bir benzerini ‘Mavi Tur’ ve tekneler için hazırladıklarını söyledi

4-bin-500-yat-ve-tekne-turizmi-canlandirir

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi’nin çevrimiçi toplantısının son konuğu İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk oldu. Başkan Öztürk, yat ve tekne turlarındaki yasağın kaldırılması için harekete geçtiklerini belirtti.
Mavi yolculuk veya Mavi Tur denilen turizm seçeneğini öne çıkarmak gerektiğini vurgulayan Başkan Yusuf Öztürk, “Bu turizm çeşidi, 2 veya 3 ailenin tatilini yapabileceği bir mekanizmadır. Hem fiyat hem sağlık açısından Mavi Tur en cazip tatil imkanlarının başında geliyor” dedi. Didim ve Kuşadası marinalarında günlük tur yapan teknelerin de iş yapamaz hale geldiğini kaydeden Öztürk, “Çünkü bu teknelerin ruhsatlarında ‘ticari’ ibaresi geçiyor. Deniz Ticaret Odası olarak Türkiye Seyahat Acenteleri Birlği’nin (TÜRSAB) otellerin açılmasına yönelik hazırladığı ve hijyen kurallarını içeren ve deniz turizmini ilgilendiren bir rehber hazırlıyoruz” diye konuştu.
Ülke genelinde 4 bin 500 civarında ‘Mavi Yolculuk’ ve tur teknesi bulunduğunu söyleyen Başkan Öztürk, “Bunların da ticari yaşama dönmesi gerekiyor. Tur teknelerinde alınacak önlemeler, sefer öncesi, sefer sırasında ve sefer sonrası için alınacak önlemler bu rehberde yer alacak. TÜRSAB’ın yaptığı çalışmanın bir benzeri olacak. Fakat bunu iyi tanıtmamız gerekir ki insanlar rahat rahat katılabilsinler” ifadelerini kullandı.

‘1 YIL KRUVAZİYER YOK’

Korona virüs salgını sürecinde kruvaziyer gemilerinin durumunu da değerlendiren DTO İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, “Pandemi öncesinde kruvaziyer turizmi çok popülerdi. Bu dev gemilerle yapılan turizm, dünyada bir yılda 27 milyon kişinin seyahat ettiği 35 milyar dolarlık bir pazardı. Türkiye’nin limanlarıyla bundan pay almaması kabul edilemez. Pandemi öncesinde sadece 5 gemi Kuşadası’na gelmişti ama pandemi sonrasında tüm kruvaziyer şirketleri, gemilerini bağlayacak yer aradı. Yolcular uzun süre gemiden inemediler. Kruvaziyer belirli bir süre için önemini yitirdi. İnsanlar kitlesel turizminden korkar hale gelmeye başladı. Biz de İzmir olarak bundan payımızı aldık. Önümüzdeki yıllarda tekrar kruvaziyer hatları dünya çevresinde dolaşacaklar. Ama Türkiye’ye gelişleri 2021 yılından itibaren olacaktır.” dedi.

‘FIRSATA ÇEVİRELİM’

Öztürk ayrıca “Her şeyin değişeceği bir ortamda bizim de değişmemiz gerek. Bu dönemde önümüzdeki günlerde lojistik merkezlerimizi ayağa kaldırmamız, kombine taşımacılığını irdeleyip deniz, hava ve kara taşımacılığını tek bir çatı altında toplamalı; hem maliyetleri azaltma hem de bürokratik süreçleri kolaylaştırmak için çalışmalıyız. Eğer bunu yaparsak deniz ticaretinde 47. sırada olan Türkiye’yi daha da üst sıralara çıkarırız. Çünkü yatırımcı bir firma bu endekse bakarak harekete geçiyor ki, ürettiğini ihraç etme konusunda sıkıntı yaşamasın. Bu süreçte biz de bu konuyu iyi değerlendirip bunu fırsata çevirmenin yollarını bulmalıyız.” diye konuştu.
“Deniz turizmiyle ilgili ‘Hayat Denize Sığar’ deniyor ama İzmir’de yat limanı eksikliği bulunuyor.” diyen Öztürk “Pasaport Limanı ve önündeki Konak Pier bölgesine küçük yatırımlar ve yüzer iskeleler ile çok güzel marina inşa edilebilir. İzmir içine bir yat projesi yapılacaksa en uygun yer Pasaport rıhtımıdır. Zaten orası eski limandır. Yat turizmi, diğer kitlesel turizme göre daha izole bir turizm çeşidi olduğu için bana göre daha ön plana çıkacak. Bunun için tanıtım faaliyetleri de önemli.” ifadelerini kullandı.

YUNAN ADALARI

“Yunanistan tarafından adaların 1 Temmuz’da turizme açılacağı söyleniyor.” diyen Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk “Yunanistan kendi adaları ile iç turizme yönelik taşımacılığa yarın başlıyor ama bunu da belirli kurallar çerçevesinde yapacak. Türkiye tarafında ise Bodrum-Kos arasındaki taşımacılığa 15 Haziran’da başlanabileceği yönünde bir hava var. Sakız ile Çeşme arasındaki taşımacılığın ne zaman başlayacağı ise belirsiz. Fakat kısa sürede adalar ile Türkiye arasında da turizm seferlerinin başlayacağını düşünüyorum.” dedi,
EMD İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan ise, korona virüs salgını nedeniyle basın çalışanlarının da kurallara uyduğunu ve çoğunlukla evlerinden çalıştıklarını söyledi. Başkan Demircan, “Biz de dernek yönetimi olarak kentimizdeki önemli kurumların yöneticilerini video konferans yöntemiyle gazeteci arkadaşlarımızla bir araya getiriyoruz. İki tarafı buluşturduğumuz bu toplantılarda başkanlar güncel gelişmeleri aktarma fırsatı bulurken, gazeteciler de akıllarındaki soruları yönelterek haberlerini yapabiliyor. DTO İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk de, bu toplantı serimizin 7’nci konuğu olarak sorularımızı yanıtladı” açıklamasında bulundu.

Utkucan Akkaş

dijitallesmeye-yeni-bir-dokunus-daha

Dijitalleşmeye yeni bir dokunuş daha

sismik-izolasyonla-can-kaybini-engelle

‘Sismik izolasyonla can kaybını engelle’