in ,

5 dereden su gelecek kuraklık bitecek

Uzun süredir kuraklıkla mücadele eden Marmara Gölü’nden müjdeli haber geldi. GEMA Vakfı Başkanı Kilimcigöldelioğlu, bölgeye su aktarılacağını söyledi

golmarmara

Yanlış politikalar nedeniyle kuruyan Manisa’nın Gölmarmara ilçesindeki Marmara Gölü’nün suya kavuşması için uzun süredir verilen mücadele sonunda meyvesini veriyor. Gediz Havzası Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma, Çevre ve Kalkınma Vakfı’nın (GEMA) Genel Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu, Marmara Gölü’ne su basılması için Devlet Su İşleri’nin (DSİ) ihale açtığını duyurdu. Beş dereden Gölmarmara’ya su pompalanması için çalışmaların başlatılacağının bilgisini veren Başkan Kilimcigöldelioğlu, “Bu GEMA Vakfı’nın başarısıdır; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, DSİ’nin, sivil toplum kuruluşlarının birlikteliğinin başarısıdır!” dedi.

İKİ YILDA TAMAMLANACAK’

Uzun süredir Marmara Gölü’nün kurtarılması için mücadele verdiklerini aktaran Başkan Kilimcigöldelioğlu, yaşanan gelişmeleri Ege Telgraf’a anlattı. Gölmarmara’nın şu anda hala kuraklıkla mücadele ettiğini ancak yakın bir zamanda atılacak adımlarla sorunların çözüleceğini söyleyen Kilimcigöldelioğlu, “Salihli’deki Gümüş Çayı, Çakallar Deresi, Kurşunlu Çayı, Tabak Deresi ve Sart Çayı kapalı sistemle birleşecek ve 25 milyon metreküp su Gölmarmara’ya ulaştırılacak. İhale süreci iki yıl içinde tamamlanacak ve hizmete girecek. Artık kış suları denize gitmeyecek ve Gölmarmara’ya basılacak. Bu, çok büyük bir hadise. Gölmarmara’nın sesi duyuldu, artık sorunlar bitecek” ifadelerini kullandı.

BÜYÜK SEMPOZYUM!

Ege Belediyeler Birliği ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, geçtiğimiz mart ayında “Marmara Gölü Yaşasın” etkinliği düzenleyerek bölgedeki kuraklık sorununa dikkati çekmişti. Başkan Soyer’in Gölmarmara’nın suya kavuşmasında büyük emeğinin olduğunun altını çizerek açıklamalarını sürdüren Başkan Kilimcigöldelioğlu, “Bu gelişmeleri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Soyer ile de görüşeceğim. Başkanımız’dan da Gördes Barajı’ndan Gölmarmara’ya su basılmasını isteyeceğim. Nasip olursa kasım ayında İzmir’de büyük bir buluşma düzenleyecek, Gediz Havzaları Su Yönetimi Sempozyumu yapacağız. Uluslararası sempozyumumuza yurtdışından da pek çok katılımcı gelecek, kendi kullandıkları sistemleri anlatacaklar. İzmir Kanalizasyon ve Su İdaresi (İZSU), Gema Vakfı, İzmir Valiliği, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün (İYTE) iş birliğinde yapılacak sempozyumda Gediz ve Ege Havzaları’ndaki nehirlerde yaşanan sorunları görüşeceğiz. 200 bilim insanı görev alacak, sonuçlar kitaplaştırılacak” dedi. Son olarak çevre gönüllülerine seslenen Başkan Kilimcigöldelioğlu, “Çevreye duyarlı olan herkesin GEMA Vakfı gibi kurumlara destek vermesi lazım. Biz bu sorunla 30 yıldır çalışıyoruz, kolay bir şey değil. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e ve DSİ’ye katkıların dolayı çok teşekkür ediyoruz. Çok ama çok mutluyuz” diye konuştu.

YAĞMUR DAŞTAN / ÖZEL HABER

izmirde-anaokulunda-kayip-skandali-3-cocuk-saatler-sonra-bulundu

İzmir’de anaokulunda ‘kayıp’ skandalı; 3 çocuk saatler sonra bulundu

ekonomide-kotumser-tablo-suruyor

Uzmanlar uyardı yıkım yaşanacak