in ,

‘60 yaşın üzerindeyim gördüğüm en kurak yıl!’

Kentin bereketli ovası Menemen, kuraklığa teslim oldu. Ziraat Odası Başkanı Karagöl, “Berbat durumdayız, küresel ısınmadan biz de nasibimizi aldık” dedi

İzmir’in tarım arazileri arasında en ön sıralarda gelen Menemen Ovası’nda çiftçiler, kuraklık sorunu ile baş etmeye çalışıyor. Uzun süredir devam eden sorunun havaların ısınmasıyla birlikte zirve yaptığını söyleyen Menemen Ziraat Odası Başkanı Arif Metin Karagöl, yaşananları Ege Telgraf’a değerlendirdi.
Menemen Ovası’nın Gediz’den beslenen en son yerlerden biri olduğunu ve bu yüzden de uzun süredir bölgede su sıkıntısı yaşandığını belirten Başkan Karagöl, “Ne çiftçiye destekleri ne de mazotun fiyatını görecek halde değiliz. Çok berbat durumdayız. Bahçede, tarlada ektiğimiz ekinler su bekliyor ama elimizde su kalmadı. Devlet Su İşleri (DSİ), Menemen’e Gediz’den su getireceklerini söyledi. Havalar müthiş sıcak, Menemen’deki çiftçiler tarlalarda suyun gelmesini bekliyor. Eğer su gelirse, kimsenin kalbini kırmadan, eşit bir şekilde paylaşacağız. Gelen su da açıkçası bizi çok kısa bir süre idare edecek. Küresel ısınmadan bölge olarak nasibimizi aldık. Ben 60 yaşın üzerindeyim, bu yıl benim gördüğüm en kurak yıl. Seneye aynı durumu yaşamamak için çalışmalar yapıyoruz ama bu yıl gerçekten çok zor durumdayız” dedi.

‘FİYATA DA YANSIYOR’
“Kış mahsulü olarak buğday hasadı yaptık. Şu anda bölgemizde pamuk, ayçiçeği, domates ve sebze var” sözleriyle açıklamalarını sürdüren Karagöl, şunları aktardı: “Yaz ürünleri su istiyor. Yaşadığımız sorunlar nedeniyle bu yıl meyve ve sebze fiyatları da hiç düşmedi. Aslında baktığınızda yine de çiftçiden ürünlerinin çıkış fiyatı çok yüksek değil, ancak bunun üzerine girdi maliyetlerini, mazot fiyatlarını da ekleyince fiyatlar haliyle yükseliyor. Bir ara Menemen’de çiftçilerimiz İstanbul’a ürün gönderemez oldu, İzmir’deki hallere ürünleri gönderdi. Eskiden köylerden ortaklaşa araçlar kaldırılır, İstanbul, Ankara ve Bursa’ya ürün gönderildi. Artık bu durum kalmadı. Şimdi yerli domates hasadımız başladı, onu nasıl göndereceğimizi düşünüyoruz. Çok kaliteli kayısımız var. Halde satış fiyatı 8 lira ama tezgahlarda hala 20 ila 25 lirada. Önümüz bayram; bir yandan kuraklık, bir yandan maliyetlerin yüksekliği var… Çiftçi bayrama çalışarak giriyor. Bu sene çok sıkıntılar yaşadık, tabii ki de burukluğumuz var. Tarım sektörü değişime çok hazırlıklı değildir, elinde çok para tutmaz. Çiftçinin eli biraz para gördüğünde yeni bir tarla alıp ekmek ister. Çiftçinin elinde para olmadığı için masraflarını gidermekte çok zorlandı. Böyle olunca da habire kredi çekti, borcunun üzerine borç ekledi.”
Son olarak, gelecek yıl da tarım sektörünün aynı sıkıntıları yaşamaması için yetkililere seslenen Menemen Ziraat Odası Başkanı Arif Metin Karagöl, “Barajlarımızda yeterli su olmadığı zaman çiftçimiz mücadeleden kurtulamıyor. İnşallah devlet insanlarımız ve bu konuda çaba sarf edenler, gelecek yıl çiftçiler için faydalı şeyler üretir de biz de toprağı bereketlendirmek için güç buluruz” diye konuştu.

Yağmur Daştan / Özel Haber

olay-yeri-foto

Eşini ve 3 yaşındaki oğlunu öldürüp intihar etti

Menderes Belediyesinde yolsuzluk depremi: Başkan dahil 31 şüpheli adliyeye sevk edildi