in ,

81 ilden aynı anda haykırdılar: Geliyor gelmekte olan…

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne özel açıklama yapan CHP Kadın Kolları üyeleri, “Demokrasiden uzaklaştıkça, şiddet artıyor” mesajı verdi

81-ilden-ayni-anda-haykirdilar-geliyor-gelmekte-olan

CHP Kadın Kolları üyeleri 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yaptı.

Alsancak Türkan Saylan Alsancak Kültür Merkezi önünde konuşan İzmir CHP Kadın Kolları Başkanı Nurdan Şenkal, “Dünyaya ve ülkemize demokrasiyi, adaleti ve eşitliği getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bir yandan örgütlü gücümüzü artırırken, diğer yandan dünyadaki ve Türkiye’deki kadın hareketine ses katıyor, mücadeleyi birlikte büyütüyoruz. Ülkemiz demokrasiden uzaklaştıkça, kadına yönelik şiddet hız kesmeden devam ediyor” dedi.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi ile ilgili çözüm önerilerini paylaşan Şenkal, “Karakolda içinde en az bir kadın polisin yer aldığı ev içi şiddet konusunda eğitim almış ekipler oluşturacağız. Şiddet bildiriminin aile hekimleri tarafından da yapılması için, polis ve aile hekimi arasında bir iletişim kanalı oluşturacağız. Kadınlara şiddet uygulayanların iyi hal indiriminden yararlanmasına izin vermeyeceğiz. İş yerinde veya evde, her nerede olursa olsun kadına yönelik psikolojik ve ekonomik şiddet ile ayrımcılık da fiziki şiddetle aynı kapsama alınarak suç sayılacak. İktidarımızda kadınlar, adaleti ve güvenliği sosyal medyada aramak zorunda kalmayacak. Kadınların sağlık, bakım ve hijyen konusundaki en büyük güvencesi devlet olacak. Ergenlik çağına giren kız çocuklarının sağlık harcamaları ücretsiz olacak. Rahim kanserini önleyen HPV aşısı da dahil olmak üzere tüm önleyici sağlık harcamaları devlet tarafından ücretsiz olarak karşılanacak. Bugün Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak 81 ilden eş zamanlı olarak haykırıyoruz: Geliyor gelmekte olan…” diye konuştu.

RANA BEYZA ÖZTÜRK

Soyer: “Kadınları şehrin parçası değil, bizzat kendisi olarak görüyorum”

ibb-butcesi-onaylandi

Büyükşehir Meclisi’nde ‘Üniversite’ tartışması!