in ,

’89 Yazı’ Çiğli’de gösterildi

Bulgaristan’dan zorunlu göçün 30. yılı nedeniyle, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi tarafından çekilen, yönetmenliğini Prof. Dr. Cenk Demirkan’ın yaptığı “89 Yazı” isimli belgesel filmin galası Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Salonunda gerçekleşti

89-yazi-ciglide-gosterildi

Bulgaristan’dan Türkiye’ye zorunlu göç nedeniyle İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümü tarafından çekilen belgesel film “89 YazıÇiğli Belediyesi Fakir Baykurt salonunda gösterildi. Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cenk Demirkıran’ın yönetmenliğinde çekilen filmin galasına Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Turan Gökçe, belediyesi meclis üyeleri, akademisyenler, göçmen dernekleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Galada konuşan Başkan Utku Gümrükçü, Anadolu topraklarının göçle var olmuş bir coğrafya olduğunun altını çizerek, “’89 Yazı’ gibi yakın tarihimize ışık tutan bir belgeselin Çiğli’de çekilmesi bizi gururlandırdı. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi yönetimi ve emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bizim topraklarımız göçle var olmuş bir coğrafya. Bulgaristan’dan ülkemize gelen göçmenler çok acılar çektiler, ancak çoğunlukla bize ve kendilerine çok şey kattılar. Bizlere büyük çalışma enerjisi aşıladılar. Belgesel film dönemi çok iyi anlatmış. Böylesine anlamlı bir çalışmanın ev sahipliğini yapmaktan büyük gurur duydum” dedi.
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Turan Gökçe ise “Bu proje ilk gündeme geldiğinde büyük bir heyecanla yaklaştık. 1989 yazını kışa çeviren zorlu bir göç olayı var. Aslında bunun çok öncesine gitmek lazım. Bulgaristan ve Balkan göçleri ilk değildi. Cumhuriyet tarihine baktığımız zaman 1923 yılından itibaren yaşanan göç dalgalarını biliyoruz. Göç dalgalarının Cumhuriyetle yaşıt olduğunu görüyoruz. Böyle bir belgesel çekilerek o döneme ışık tutuldu” dedi.
Filmin galasında Başkan Utku Gümrükçü, filmin yönetmenliğini yapan Prof. Dr. Cenk Demirkıran’a teşekkür ederek, plaket takdim etti.

tek-odali-evde-yasayan-cift-yardim-bekliyor

İzmir’de engelli çiftin tek odalı yaşam kavgası: Yardım bekliyorlar

izmirdeki-silahli-saldirinin-boutlari-gun-agarinca-ortaya-cikti

Göztepe’deki silahlı saldırının şiddeti gün aydınlanınca ortaya çıktı