in ,

“9 Eylül’de ‘barış’ mesajı vermek gaflettir!”

Cumhur İttifakı, 9 Eylül nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’na çelenk koydu. İl Başkanı Sürekli, yaptığı açıklamada ana muhalefeti eleştirirken; Başkan Şahin ise, “Kurtuluşun ülküsü İzmir” mesajı verdi

cumhur-ittifaki

Cumhur İttifakı, 9 Eylül’ün 100’üncü yıldönümünde Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk töreni düzenledi. Törene, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle, il ve ilçe yöneticileri ile partililer katıldı.

Törende açıklamalarda bulunan AK Parti İzmir İl Başkanı Sürekli, “Bugün İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü… Ama sadece İzmir’in kurtulmasının çok ötesinde bir anlamı var… Bunu; anlamamakta direnenler için bir kez daha tekrar edelim… Milli Kurtuluş Mücadelemizin amacına, ruhuna ve gerçeklerine gölge düşürenler; zafere, ‘Barış’ diyenler iyi dinlesin: 9 Eylül; Türk Milleti’nin tüm ruh ve bağımsızlık şuuruyla verdiği kurtuluş mücadelesinin son durağıdır… Kahraman Türk Ordusu’nun, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlığında İzmir’in düşman işgaliyle başlayan bir hürriyet mücadelesinin, bir kurtuluş hikayesinin vuslatıdır. Zafer günüdür! Yokluk içinde, kağnıyla taşıdığı cephaneyi ıslanmasın diyerek bebeğinin örtüsüyle örten anaların günüdür! Hayvan yetişmediğinde, karda kışta kendisini kağnılara koşan Türk milletinin eseridir. Bu milletin, vatanını ve mukaddesatını canı pahasına savunduğu ve bugüne taşıdığı; Şark meselesinin, batının ihtirasıyla çözülemeyeceğini dünyaya gösteren olağanüstü bir tarihtir. Bu tarihi özümseyerek anmanın ve kutlamanın sorumluluğu da büyüktür… Çünkü bu tarih, ellerinde oyuncak etmek istedikleri Türk Milleti’nin teslim olmadığı; yağmalanarak sömürülmek istenen vatan topraklarının teslim edilmediği bir savaşın zafer vesikasıdır” dedi.

‘KABUL ETMİYORUZ’

“9 Eylül için ‘Barışın 2’nci yüzyılı’ diyenler o gün, topraklarımızdan söküp attığımız düşmanın kin ve nefretini ne kadar diri tuttuğunu göremeyenlerdir” sözleriyle açıklamalarını sürdüren Uluslararası anlaşmaları, hukuku dahi yok sayarak tehditkar tutumlarını saklambaç oynar gibi sergileyenleri görmezden gelenlerdir. Bugün Yunanistan’ın tavrı budur. 9 Eylül’de bu fotoğrafı yok sayarak, sözde barış mesajları vermek gaflettir. Kadifekale şehitliğinde, Anadolu’nun dört yanında toprağın altında, başında bir taşı olmadan yatan şehitlerimizin kemiklerini sızlatan bu zihniyeti kabul etmiyoruz. Bunu yüce milletimizin takdirine bırakıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sürekli, sözlerine şu ifadelerle devam etti: “Hiçbir kuvvet; bizim olana gözünü dikemez… Tehdit edemez; elini uzatamaz… En önemlisi, hiç kimse; hangi şartta ve tarihte olursa olsun milli mücadelenin ve milli iradenin karşısına dikilemez.  Herkes bunu böylece bilsin… Anlamamakta direnenler de 9 Eylül’ün 100’üncü yılını kutladığımız bugün, elini vicdanına koyarak tarihe bir kez daha baksın… İzmir o ruhu ciğerlerine kadar yaşıyor…  Tarihin tuttuğu ışıkla Atatürk’ü anlamak gösteriş yapmak değildir. Sadece heykel yapmak değildir. İşine geldiğinde bu değerlere tutunmak ama mesele ülke için, millet için iş yapmaya, sorun çözmeye geldiğinde yan çizmek değildir. Tam tersine; bu vatanın ve bu şehrin, hangi bedeller ödenerek küllerinden doğduğunu unutmamak demektir. Çalışmak, üretmek demektir. Ortak hedef ve menfaatler doğrultusunda duruş sergilemek demektir. Bu duygu ve düşüncelerle bize bu büyük zaferi armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları ile vatan uğruna canını hiçe sayan aziz şehitlerimiz ve gazilerimizi saygıyla anıyoruz. Emanetleri emanetimizdir” diye konuştu.

‘KURTULUŞUN ÜLKÜSÜ’

MHP İzmir İl Başkanı Şahin ise, şunları aktardı: “Bugün 100’üncü yılını kutladığımız 9 Eylül tarihi Türk Milleti için birçok manayı içinde barındıran bir kutlu bir günü ifade etmektedir. Bu manalardan biri de hiç şüphesiz Türk Milleti’nin İzmir şehrine duyduğu derin sevgiden kaynaklanan “Bizim İzmir Güzel İzmir” anlayışıdır. Evet, İzmir Büyük Türk Zaferi’nin öznesi, kurtuluşumuzun ülküsü ve Türklüğün İstiklal sembolü olan bir şehirdir. Kurtuluşumuz yüzüncü yılında da bininci yılında da her zaman coşkuyla, milli şuurla ve celadetle kutlanacak ve bu manayı anlamayanları da tarihin çöplüğüne atacaktır. Kurtuluşun kutlu olsun İzmir!”

Yağmur DAŞTAN

tren-kazasi

Ankara-İzmir seferini yapan tren hemzemin geçitte otomobile çaprtı, sürücü hayatını kaybetti

sebnemin-katili-adliyeye-sevk-edildi

Şebnem Şirin davası ertelendi