in ,

95’inci yıl onuruyla ‘gönülden gönüle…’

TYSD İzmir Şubesi, 95’inci yıl nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Başkan Erkuloğlu, “Her zaman Atamız’ın izinde, hep ihtiyaç sahibinin yanındayız” dedi

95inci-yil-onuruyla-gonulden-gonule

BERNA SEVER / ÖZEL HABER-Türkiye Yardım Severler Derneği (TYSD), 95’inci yaşını kutlamanın onur ve gururunu yaşıyor. TYSD İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Tevhide Erkuloğlu’nun önderliğinde yönetim kurulu üyeleri Funda Mellini, Huriye Karaoğlu, Figen Peynirci, Nurten Çerik,Nurten Doğan, Ayşen Alanyalı ve Nuray Dengiz, derneğin kuruluşu nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’na gelerek Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Törende üyeler, “95 yıl olduğu gibi bundan sonraki süreçte de her ihtiyaç anında yaraları sarmaya devam edeceğiz” mesajı verdi.

Törende konuşan Başkan Erkuloğlu, “Türk kadınlarının İstiklal zaferinin kazanılmasındaki emekleri başta olmak üzere, Türk tarihi boyunca sergiledikleri rolü bilen ve takdir eden Atatürk’ün desteğiyle Dr. Fuat Umay bu düşüncesini hayata geçirir ve 1928 yılında Ankara’da Türk kadınlarına bir çağrıda bulunur. Böylelikle Türkiye Yardım Sevenler Derneği, Dr. Fuat Umay; Mevhibe İnönü, Fitnat Çakmak, Nevber Sevüktekin, Tezer Taşkıran, Reşide Bayar, Sevda And, Süreyya Ağaoğlu, Seza Lostar, Melahat Özbudun, Belkis Odman, Nimet Uybadın’ın kurucu üye olarak katılımlarıyla, “Himaye-i Etfal Kadın Yardım Cemiyeti” adıyla, 19 Şubat 1928 yılında kurulur. Kurucu üyeler derneğin ilk amblemini; toplumsal meselelere bir anne şefkati ile yaklaşma ve kucaklama ilkesini temsil eden “yürek” olarak belirlemişler ve çalışmalarına başlamışlardır” dedi.

‘ZOR GÜNLERDEYİZ’

“Bugün ülkemizde yaşanan ve 10 ilimizi derinden etkileyen depremin acısını yüreğimizde yaşıyoruz” sözleriyle açıklamalarını sürdüren Erkuloğlu, “Ülkemizden ve camiamızdan çok acı kayıplar verdiğimiz, hayatları adeta alt üst eden ve derin kederlere hapseden zor günlerdeyiz. İşte, tam da böylesi günlerde yardım severlik hayati önem taşıyor. 95 yıldır olduğu gibi her zaman Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde onun gösterdiği ilim ve irfan yolunu izleyerek ihtiyaç sahibinin yanında, yeni hayatların kurulmasına yardımcı olmaya devam edeceğiz. Elden ele gönülden gönüle nice yıllara hep birlikte olalım. Türkiye Yardım Sevenler Derneği‘nin 95’inci kuruluş yıldönümü kutlu olsun” diye konuştu.

zemin-etudu

Zemin ve temel etüd raporları olmayan binalar acıları artırıyor

vali-kosgerden-okul-raporu

Vali Köşger’den okul raporu