in ,

AB Liderler Zirvesi toplandı: Sert yaptırımlar mart ayına bırakılabilir

Avrupa Birliği aralık ayı devlet liderleri zirvesi Brüksel’de başladı. Türkiye ile ilişkiler ve Türkiye’ye yönelik yeni yaptırımlar zirvenin öncelikli gündemi arasında.

merkel-yeni-bir-salginin-icindeyiz

Yaptırım taslağının son halini aktaran Reuters haber ajansının geçtiği bilgiye göre AB şimdilik var olan ve içerisinde sadece iki kişinin bulunduğu yaptırım listesini yeni isimler ve şirketler ile genişletecek ve daha sert yaptırımları Mart ayına erteleyecek.

Ekim 2019’da da benzeri bir karar alınmış ve sert yaptırımlara ilişkin karar Aralık ayına ertelenmişti. Bu süre zarfında bir değişiklik olmazsa o zaman daha ciddi ekonomik ve siyasi adımların atılacağı duyrulmuştu.

Şimdi ise AB’nin bu konuda yeni Washington yönetimi ile koordineli hareket etmeyi tercih ettiği için erteleme yoluna gittiği sanılıyor.

Macron: Ekim kararları ile tutarlı hareket etmeliyiz

Zirve öncesi açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron; pandemi önlemleri, aşı koordinasyonu, bütçe üzerindeki vetolar, transatlantik ilişkiler ve İklim hedefleri gibi son derece hassas ve önemli konular görüşüleceğini belirterek Türkiye’ye ilişkin şunları söyledi:

“Türkiye konusunda Fransa’nın pozisyonu net. Ekim ayında alınmış kararlar var. Türkiye’nin tavrı ve tutumunda bir değişiklik görülmezse yaptırım olacağı kaydedilmişti. Bu kararlar ile tutarlı hareket etmemiz gerekiyor. Gerek AB’nin hükümranlık sahası gerekse Akdeniz’deki istikrarın korunması lazım. Bu nedenle Türkiye’nin tutumunun değişmemesinin bir sonucu olmalı.”

Borrell: Artık Türkiye ile ilgili bir şeyler yapmamız gerekecek

Zirve öncesi kameralar karşısına geçen bir başka isim de AB Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell oldu. Borrell yeni ABD yönetimi ve Türkiye ile olan ilişkilerin öncelikli gündemler olacağını yineledi ve şöyle konuştu:

“Türkiye hakkında şu aşamada olumlu bir değerlendirme sunamıyoruz. Ankara’nın politikalarında bir temel bir değişiklik yaşanmadı. Hatta bazı açılardan durum daha da kötüleşti diyebiliriz. Dolayısıyla şimdi bununla ilgili bir şeyler yapmamız gerekecek. Washington’daki yeni yönetim ile de artık daha pozitif bir ilişki içinde olacağımızı umuyoruz.”

Von der Leyen: Hukukun üstünlüğü koşulundan feragat olmayacak

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de 1,8 trilyon euro büyüklüğündeki 7 yıllık AB bütçesi konusunun da son derece önemli olduğunu hatırlatan von der Leyen, veto engelinin ortadan kaldırılması noktasında ‘Hukukun üstünlüğü’ koşulundan feragat edilmemesini sağlayacak bir yöntem bulunduğu için gelecek nesiller adına çok mutlu olduğunu belirtti.

AB Macaristan ve Polonya vetoları devam ettiği takdirde bu iki ülke dışında 25 üye için bir özel grup oluşturup kurtarma fonlarını bu şekilde aktive edeceğini duyurmuştu.

Covid vaka sayılarının hala çok yüksek olduğunu ve virüsün tüm Avrupa’ya yayılmış olduğunu dile getiren Komisyon Başkanı, tünelin ucunda artık ışık görüldüğünü ifade ederek işe yarar ve güvenli aşılardan ilkinin kullanım yetkisini çok yakında vereceklerini duyurdu.

 

-tr.euronews.com

ogretim-gorevlisi-ugur-gunsel-online-egitim-sirasinda-hayatini-kaybetti

Öğretim Görevlisi Uğur Günsel, online eğitim sırasında hayatını kaybetti

sehitlerimiz-memleketlerinde-son-yolculuklarina-ugurlandi

Çok acı haber! 2 askerimiz şehit oldu, 6 askerimiz yaralandı