in ,

‘Açıklanan enflasyon rakamları gerçeğin yarısı…’

Rakamlar açıklandı, enflasyon son 1 buçuk yılın zirvesini gördü. Vatandaşın hissettiğinin bu rakamların iki katı olduğunu iddia eden Ekonomist Civelek, “Sürükleniyoruz” dedi

ekonomist-ugur-civelek

Enflasyon rakamları açıklandı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 15.61, aylık yüzde 0.91 arttı. Yıllık enflasyon 2019 yılının Temmuz ayından bu yana en yüksek değeri aldı. Şubatta en yüksek fiyat artışı yüzde 26,96 ile dolmalık biberde yaşanırken en çok ucuzlayan ürün, yüzde 19,04 ile evcil hayvanlar için gıda harcamalarında oldu.
Açıklanan rakamların piyasalarda gerçekliğinin olmadığını iddia eden Ekonomist Uğur Civelek, döviz sorunlarının yeterince gündeme gelmediğinin altını çizdi. Civelek, “Açıklanan rakamlar beklenenden biraz yüksek çıkmış fakat anlamlı değil. Halkın hissettiği enflasyon açıklananın iki katı. Piyasalarda, istatistiklerde bazı konular siyaseten manipüle ediliyor. Bu, sorunları ağırlaştıran bir durum. Enflasyon beklentilerden yüksek çıkmış, bunun nesini konuşacağız? Elbette piyasaların değerlendirmelerini… Piyasalar şöyle düşünüyor; beklenenden yüksek çıktı, faiz yükselmek zorunda, o da olmasa kur yükselir… Fakat tabloya baktığımızda kurun gerilediğini görüyoruz. Döviz piyasası adeta ölü durumda. Manipüle ediliyor. Bunlar yazılıp çizilmiyor. Hiç bir şey konuşulmuyor Türkiye’de ama sorunlar gittikçe ağırlaşıyor” dedi.

‘MARATON ŞART’

Dünya ekonomisinin bir ay sonra akıbetinin bilinmesinin güç olduğunu söyleyen Civelek, “Ekonomi yönetimi bazı izinleri alabilmek için enflasyonun gerçekçi çıkması için çaba harcıyor. TÜİK buna mesai harcıyor denebilir. Bu bir bakış açısı. Bu düşünceye sahip olanlar da var. Ben ise açıklananın bile gerçeğin yarısı olduğunu düşünüyorum. Hemen döviz piyasasına gelen satışlara bakarsanız; kamu kaynaklı, kontrollü… Böyle bir durumda faiz yükselişi çıkmayacağı anlamına geliyor. Dünya iyimserlik oyununu sürdürüyor. Olumsuzlukları görmüyor, bilmiyor. Bir kaç örnek vermek gerekirse; sırf ABD açısından uluslararası yatırım bankaları diliyle yönlendirme amaçlı konuşmalar var. Çin ve Rusya’nın yaptırımlara cevap verip iyimserlik oyununu bozması durumunda en büyük zararı ABD’nin göreceği yazılıp çizilmiyor. Oysa Çin ve Rusya bu oyunu pekala bozabilir. Bir ay sonra ne olup bittiği, dünya çapında bilinmiyor. Biz bu ortamda biraz sürükleniyoruz. Eğer ülkenin bekasını düşünüyorsak, maraton koşmamız lazım. Ama yüz metre koşar gibi cirit atıyorsak, maratonu yarıda bırakır beyaz bayrak sallarız. Döviz piyasasında rezervlerin kullanılması cirit atmaktır. Maraton koşamayız” iddiasında bulundu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

sinovac-asisinin-turkiyedeki-etkinlik-orani-aciklandi

‘Sinovac aşısının genel etkinliği yüzde 83.5, hastaneye yatışları yüzde 100 engelliyor’

DSP’li Karakülçe: ‘Yerli aşı neden hala üretilmedi!’