in ,

Adı Çin ama her şey yerli!

Korona virüsü paniğinin yaşandığı şu günlerde, Red Dragon Çin Restoranları sahibi Tolga Işık, hijyene ve yerli malzeme kullanımına dikkat ettiğini söyledi

adi-cin-ama-her-sey-yerli

Çin lokantası unvanını taşıyan Red Dragon Chinese Restaurant, 1983 yılında Alsancak’ta kapılarını açmış. Çeşitli Çin mutfağı lezzetlerini kurulduğu günden bu yana İzmirlilere sunan Red Dragon, ilk yıllarda oluşan ön yargıyı zaman içerisinde kırmış. Bu ön yargının kırılmasında en büyük etken ise Çin lezzetlerini Türk damak tadıyla birleştirmeleri olmuş. Seçici menüler yaparak belirli kitlelere daha kolay ulaştıklarını belirten restoran zincirleri sahibi Tolga Işık, vegan menüler ve lezzetten dolayı yerli ve yabancı tüm müşterilerin memnuniyetini yakaladıklarını söyledi.

‘TEDİRGİN OLMASINLAR’

Tüm dünyanın panik yaşadığı virüsün farkında olduklarını belirten Işık, İzmirlilerin yiyeceklerden Korona virüsü bulaşma riski nedeniyle tedirgin olmaması gerektiğini söyledi. Işık, “İnsanlarımız tedirgin oluyor malzemelerimiz Çin’den geliyor diye. Oysa tüm malzemelerimiz yerli. Yemeklerde kullandığımız malzemeler tavuk, dana, ördek ve balık. Ördek Çin mutfağında çok ünlüdür. Bizim ördeklerimiz ise Balıkesir’den bir çiftlikten geliyor. Diğer et ürünlerini de buradan temin ediyoruz zaten” dedi. Çalışanların da ayrıca Türk olduğunu belirten Işık, ‘Sadece malzemeler değil, ekipte Türk asıllı’ diyerek vatandaşa seslendi. Işık, “Bir kişi Çin uyruklu, o da 20 senedir burada yaşıyor. Kendisi Türk vatandaşı. Adı Abdullah” dedi.

‘ÇOK BEĞENİLİYOR’

İzmir’de bulunan en eski Çin restoranı olduklarını ve belirli bir müşteri kitlesi yakaladıklarını belirten Işık, “Kimsenin tedirgin olmasına gerek yok. Herkes rahatça gelip yemeğini yiyebilir. İnsanlar ilk başta biraz tedirgin oldular. Malzemeler nereden geliyor gibi pek çok soru yönelttiler. Sonra sonra bu kaygı geçti. Eski halimize geri döndük” dedi. Hijyen ile ilgili her zaman çok dikkatli olduklarını ve başından beri bu çizgiyi korumalarının başarılarının en büyük sırrı olduğunu ve müşteri memnuniyetini her şeyden önde tuttuklarını belirten Işık, ‘Lezzetimiz övgü alıyor. Çin yemeklerini yerli malzemelerle yapıyoruz. Zengin bir menümüz var. Gelmek isteyen ve Çin mutfağına ilgisi olan İzmirlileri bekliyoruz’ diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk

İhracatin-Yildizlari-odulleri-topladi

‘İhracatın Yıldızları’ ödülleri topladı

primler-aciklansin-islerimiz-yurusun

‘Primler açıklansın işlerimiz yürüsün!’