in ,

Agroexpo’da hedef 700 milyon dolar

İzmir’in yüz akı Agroexpo 15. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. 75 ülkeden bine yakın firmanın katılacağı fuarın onur konuğu ülkeleri Özbekistan ve Fas

agroexpoda-hedef-700-milyon-dolar

Bu yıl 6-9 Şubat tarihleri arasında yapılacak 15. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Ormancılık Fuarı’nın tanıtımı Hilton Otel’de düzenlenen basın toplantısıyla gerçekleştirildi.

Avrupa’nın dördüncü, Türkiye’nin en büyük tarım fuarı olma özelliğini koruyan Agroexpo’ya 75 ülkeden 950 firmanın katkı koyması bekleniyor. Ayrıca 2020 yılında, bir yıl önceki yılın katılımcı sayısının da geçilmesi ve 360 bin ziyaretçi ağırlanması hedefleniyor. Fuarın ana teması tek kelimeyle ‘Tarım’ olacak.

 TAM GAZ YOLA DEVAM…

Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan, 15. kez kapılarını açacak olmasından büyük gurur duyduklarını belirterek bu yıl da Avrupa’nın 4. büyük organizasyonu olma özelliğini devam ettireceklerini aktardı. Her yıl çıtayı daha da yükselterek yola devam ettiklerini söyleyen Tan, “Tarım sektöründe bir farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Yine katılımcı 20 ülkenin tarım bakanı bizimle olacak. Ayrıca Özbekistan ve Fas Tarım Bakanları da onur konuğu olarak, Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin davetleriyle fuarımızda olacaklar” dedi.

DOLU DOLU PROGRAM

Fuarda 4 gün boyunca 700 milyon doları aşan bir iş hacmi yaratılmasını beklediklerini bildiren Tan, Agroexpo’da yeni teknolojilerle tanışma fırsatı da bulunulacağını belirtti. Tan şöyle konuştu: “Türkiye’nin en kapsamlı canlı hayvan sergisi kurulacak. Bu kapsamda İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Tire Süt Kooperatifi ile daha çok sayıda kurum fuarımıza katkı sunuyor. En ağır boğa yarışması, süt sağma ve yoğurt yeme yarışmaları da ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Agroexpo’ya katılımla tarım dünyasının dinamikleri en yeni teknolojilerle tanışma, dünya devleriyle bir araya şansı bulurken, iş platformu kurma fırsatı, yurt içi ve yurt dışı firmalarını bir arada ziyaret edebilme imkanı bulacak. Arıcılığa da özel bir alan açan tek fuar olma özelliğimiz bulunuyor. Yine akıllı sulama sistemleri ve ekipmanları, sera teknolojileri, zirai ilaç, gübre, ekolojik tarım, ambalajcılık ve tüm diğer konularda dünya devlerini İzmir’de ağırlayacağız. Fuar aranan ürüne bol çeşit arasından ulaşabilme imkanı sağlıyor.  Bu yıl ana temamız tamamıyla ‘Tarım’ olacak.”

‘HER DESTEĞİ VERİRİZ’

   TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Tevfik Türk konuşmasında birlikte çalışma vurgusu yaptı. Türk fuarda iş güvenliği ile ilgili çalışma yürüteceklerini belirterek güvenli gıdanı ilk adımının sağlıklı çiftçiden geçtiğini belirtti.  Diğer yandan İzmir Ticaret Borsası Genel Sekreteri Erçin Güdücü de tarım ile fuarların birbirlerine karşılıklı bir destek sunduğunu vurguladı. Son yıllarda tarıma ve tarım teknolojilerine ilginin arttığını söyleyen Güdücü, “Fuarın içeriğinin de panellerle, katılımcı kitlesiyle ve uluslararası özelliğiyle zengin olduğunu söylemek mümkün. Bizde projelerimizi anlatacağımız bir şekilde standımızı organize edeceğiz” diye konuştu.

Utkucan AKKAŞ

 

TARİS-secim

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Hilmi Sürek güven tazeledi

Kerem Ali Sürekli bugün Ege Telgraf Web TV’de