Hem doğa ile iç içe hem ekonomik: Karavan ve çadır tatilini 40 bin kişi tercih etti Hem doğa ile iç içe hem ekonomik: Karavan ve çadır tatilini 40 bin kişi tercih etti

Manisa'nın önemli tarihi turizm varlığı olan Aigai Antik Kentin Kazı çalışmalarına bu yılda destek vermek için geçtiğimiz günlerde protokol imzalayan Yunusemre Belediyesi şimdi de bölgeye canlılık getirmek için kolları sıvadı. Kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, çalışmalar hakkında Kazı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Sezgin'den bilgi aldı. Ziyarette Başkan Balaban'a Başkan Yardımcısı Emine Özge Arslan ile kazı ekibi eşlik etti. Yunusemre Belediyesi'nin kazı alanı girişinde yaptığı Turist Karşılama Merkezi'ni de gezen Başkan Balaban, merkezin kısa süre içerisinde tamamlanacağını açıkladı.
Karşılama merkezinde antik kentten çıkarılan eserlerin kopyalarının yanı sıra antik kentte yaşamı anlatan balmumu heykeller de yer alacak.

Karşılama merkezi 4 ayda tamamlanacak

Turist Karşılama Merkezi'n de incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Balaban konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Aigai Antik Kenti'nde incelemelerde bulunduk. Kazı Başkanımız Prof. Dr. Yusuf Sezgin ve ekibine harcadığı emek için teşekkür ediyorum. Aigai'yi tanıtmak, çekim merkezi haline getirmek için ilgili kurumlarla da işbirliği yaparak bunu en üst noktaya taşımaya kararlıyız. Burada yarım kalan Ziyaretçi Karşılama Merkezi'ni de en geç 4 ay içerisinde tamamlamaya kararlıyız. Bu bölgeye gelen turistlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir yer yok. Hizmete sunacağımız merkez tüm ihtiyaçlara cevap verecek bir proje olacak. Belirttiğimiz en kısa sürede merkezimizi faaliyete geçirip bölgeyi hak ettiği değere kavuşturacağız” diye konuştu. Başkan Balaban ayrıca, Aigai'yi turizm açısından yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek cazibe merkezi haline getirmek için çalışmaların devam edeceğini ifade etti.

Aigai, Manisa'nın merkez ilçelerinden olan Yunusemre'nin Köseler Köyü'nün 2 kilometre güneyindeki Gün Dağı'nın üzerinde, kısmen ayaktaki harabelerden ibaret bir antik kent. M.Ö. 1100 yıllarından sonra Yunanistan'dan gelip kuzeybatı Anadolu kıyılarına yerleşen Aioller tarafından kurulan 12 kent arasında sayılmaktadır. Günümüzde İzmir Körfezi ile Çandarlı Körfezi arasında yer alan ve antik dönemde Aiolis olarak adlandırılan bölgeye yerleşen ve kentler kuran Aioller, İzmir Körfezi'nin güneyine yerleşen İonlar'ın aksine iç kısımlarda da (Aigai ve Temnos gibi) kentler kurarak ticaretten çok tarım ve hayvancılığa önem vermişlerdir.

Kaynak: İHA