in ,

AK Parti’den Soyer’e bombardıman!

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, il binasında basın toplantısı düzenledi. Sürekli, “İzmir 9 ayda 9 doğurdu” diyerek Tunç Soyer’e yüklendi

ak-partiden-soyere-bombardiman

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, il binasında basın toplantısı düzenledi.
Sürekli, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Tunç Soyer’in görevde bulunduğu, geride kalan 9 ayını değerlendirirken, “Yerel seçimlerden bu yana 9 ay geçti. İzmir 9 ayda 9 doğurdu” ifadelerini kullandı. Soyer’i bir önceki başkan Kocaoğlu ile kıyaslayan Sürekli, “Kocaoğlu’nu eleştirirdik ama hakkını teslim edelim. İzmir’in malına mülküne sahip çıktı. Reklamdan kaçındı. Şimdiki başkan Kocaoğlu dönemine sırtını dayamış, har vurup harman savuruyor. Yerel seçimlerden bu yana 9 ay geçti. İzmir 9 ayda 9 doğurdu. Tunç Soyer’in Seferihisar tecrübesinden belliydi yaşananlar. 2020’nin nasıl geçeceği 2019’dan belli. 2019 İzmir için dertlerin yılı oldu. Su kesintilerinden sel baskınına, ulaşımdan kokuya pek çok sorun yaşandı” dedi.

‘TOZ PEMBE TABLOLAR’

Soyer’e Büyükşehir’le ilgili eleştirilerde bulunan Sürekli, “Düzenledikleri salon toplantılarında toz pembe tablolar çıkarken, sokak kan ağladı. İzmir somut elle tutulur bir yerel hizmet alamadı. 31 Mart’tan bu yana ‘mış gibi yapma’ konusunda sınır tanımadı. Halkın arasında onlardan bir profil çizmeye çalışırken, sadece fotoğraf için tasarlanmış makam otobüsünden el sallıyorlar. Makam minibüsünü önden gönderip, kendilerinin mercedesle arkadan gittiğini biliyoruz tabi!” diye konuştu.

YURT DIŞINI ARŞINLADILAR

Arka sokaklar’ dediler, şatoya kuruldular. İzmir’in sokaklarından çok yurt dışını arşınladılar” diyen Sürekli, “Üç dönem Aziz Kocaoğlu ile yol yürüdü bu şehir. Kocaoğlu’nu eleştirirdik ama hakkını teslim edelim. İzmir’in malına mülküne sahip çıktı. Reklamdan kaçındı. Şimdiki başkan Kocaoğlu dönemine sırtını dayamış har vurup harman savuruyor. Mirasyedi gibi… Yapmadığı işlerin reklamını yapıyorlar. Hiç hayal kurmamışlar. Liyakat hak getire. A Takımını kuramamış bir Büyükşehir tarafından yönetiliyoruz. İzmir değişecek diye beklerken durmadan kadrolar değişti.
Kime güvendikleri neyi nasıl kontrol ettikleri belli değil. Her krizde çeşitli ifadeler kullanıyor. İzmir için üzülüyoruz. Başkan için de üzülüyoruz. Kendi zaafı mı yoksa danışmanlarında mı sorun var” diye konuştu.

‘180 DERECE DÖNDÜ’

Gökdelen Projesiyle ilgili konuşan Sürekli, “Gökdelen Projesi’ne Konak Belediyesi karşı çıktı. Konak Belediye Başkanı karşı çıkarken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı projeye destek çıktı. Sonra 180 derece döndü ‘hayır’ dedi. Başkan’ın bu dalgalanmalarını anlayamıyoruz’’ derken, su kesintileri ile ilgili de, “Sudan işler yüzünden sudan olduk. Faytonla uğraşırken zamlar oldu. 3 temel hizmet var. Su, temizlik ve ulaşım. Büyükşehir Belediyesi’nin temel hizmet anlayışı yerle yeksan. Herkes kendi kapısının önünü süpürsün projesi geliştirdiler. Çağ atlamak böyle olsa gerek. Millet kalıcı işler beklerken onlar imce öneriyor. İzmir’in koku problemi var. Hiçbir mesafe kat edilemedi çözüm için. Halkçıyız dediler, su ve ulaşım zammını halkın kucağına koydular’’ diye konuştu.

DEJAVU GİBİ

Sürekli şöyle devam etti: “İZSU yüzde 60 bütçesini yatırıma ayıracakken, yüzde 40 bütçesini yatırımlara ayırdı. İZSU alt yatırımla ilgili gerekli yatırımları yapmıyor. Su kesintisi oldu. Tepkimizi gösterdik hızlı çözdüler. Biz fırsatçılıkla suçladılar biz İzmir’in hakkını savunduk. 5 günlük kesintiyi 3 günde bitirdiler. Demek ki yerinde muhalefet yaptık. İZSU niye yatırıma yüzde 60 ayıracağına yüzde 40 ayırdı. Bunlar doğal affet ama bu afetle oluşan zararın giderilmesi önlenmesi Büyükşehir’in elinde… ‘Bisiklete binerim, faytonu sevmem’ derken ulaşıma zam yapıldı. 60 yaş üstü kartta yüzde 66 zam yapıldı. Özetle 3 temel hizmeti veremeyen vatandaşın cebine yüklenen bir belediyecilikle karşı karşıyayız. İzmir’in malı deniz mi? Sat sat nereye… Ortada proje de yok. Daha ilk aylardan malları satma, kredi çekme peşine düştünüz. Kaynak başka türlü oluşturulmuyor mu? Çok yakında alacaklılar Büyükşehir’in kapısına dayanacaklar. Gelir getirici arsalar satıyorlar. Geçmişte satışların yıllık ortalaması 100 milyondu. Bu yıl öngörülen 500 milyon. Seferihisar karşımızda. Dejavu gibi. Saat Kulesi’ni koruma altına almamız lazım. İstanbul’daki İzmir’in taşınmazını bile satma düşüncesindeler. Borç çok hizmet yok. Kredi notuyla avunuyorlar. 2020’nin çok zor geçeceğini kendileri de itiraf ediyor.”

ANKET SONUCUNU GARİPSEDİM

Sürekli, CHP Genel Merkezi’nin Büyükşehirlere yönelik yaptırdığı anket sonucuna göre İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in oy oranının yüzde 58.1’den, 61.1’e çıkmasını da değerlendirirken, “ Anket sonucunu garipsedim. Gördüklerimizle anket sonucu birbiriyle uyuşmuyor. Anketlerin şu aşamada seçim yokken sağlıklı sonuç vermediği kanaati bende hakim” dedi.

DELEGE SEÇİMLERİMİZİ YAPTIK!

Sürekli, partisinin kongre takvimine yönelik açıklamalarda bulundu. Sürekli, “Delege seçimlerimizi yaptık. Bana ulaşan sorun olmadı. Ufak tefek aksaklıkları giderdik. Kongre takvimimiz İzmir’de 8 Mart ile 22 Temmuz arasında gerçekleşecek. Ramazan Ayı’nda ara vereceğiz. Sonra Haziran’da tekrar başlayacağız. Geniş bir zaman yaydık. İl kongreleri Eylül’de başlayacak Kasım sonunda bitecek. İzmir’de talebimiz Eylül’de yapalım. Takdir Genel Merkez’in” dedi. Sürekli, “İl kongresinde aday mısınız” sorusuna, “ Uzun yıllar görev yapmak amacıyla atandım, göreve başladım. Güzel bir enerjiyle motivasyonla görevimi yapıyorum. İnşallah uzun yıllar İl Teşkilatı’nda güzel işleri beraber üreteceğiz” açıklamalarında bulundu.

4 İL BAŞKANI BİR ARAYA GELECEĞİZ

İzmir’de 4 il başkanının kent gündemiyle bir araya geleceğini duyuran Sürekli, “CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’le görüştüm. İl başkanları olarak bir araya gelip yemek yiyerek İzmir’le ilgili gündemdeki konuları, kentin geleceğini, sorunları konuşacağız. Neler yapılması gerektiğini tartışacağız. Deniz Bey olumlu yaklaştı. Veysel Bey’le görüştüm. Hüsmen Bey ile de görüşeceğim” dedi. Çalışmalarına devam edeceklerinin altını çizen Sürekli, 2020 yılında İzmir buluşmaları adı altında etkinlik düzenleyeceklerini duyurdu. Sürekli, “Haftanın bir günü ya da 15 günde 1 STK’larla, bürokratlarla, siyasilerle spor kulüpleriyle bir araya gelip İzmir’le ilgili istişare edeceğiz. 2020’nin ilk haftasında gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk

izmirde-karla-mucadele

İzmir’de karla mücadele

baskan-soyerden-kanal-istanbula-hayir-dilekcesi

Başkan Soyer’den Kanal İstanbul’a hayır dilekçesi