Ahmet BUĞRA TOKMAKOĞLU- AK Parti Konak Belediye Başkan Adayı Ceyda Bölünmez Çankırı, Cumhuriyet Meydanı'nda partililerle bir araya geldi. Kentin simgesi haline gelen Atatürk Anıtı'nın önünde gerçekleştirilen çelenk töreninde önemli açıklamalarda bulunan Çankırı, "Konak için gelişimin tam zamanı" mesajını verdi.

‘HAK ETTİĞİ YERİ BULAMAMIŞ’

AK Parti'nin Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Hamza Dağ'a ve 30 ilçe belediye başkan adayına yerel seçim sürecinde başarılar dileyerek sözlerine başlayan Çankırı, "Bugün burada Konak'ımızın belediye başkan adayı olarak karşınızda bulunmaktan dolayı mutluluğumu dile getirmek isterim. Milli mücadelenin başlatıldığı, İlk kurşunun atıldığı; kararlılığın, cesaretin ve vatan sevgisinin simgesi Konak'ımız... Denizden bulutlara yükselen sokaklarıyla, kartpostallara ilham olan fotoğraflarıyla, başarılı sporcuların, hafızalara kazınan şarkılarıyla ünlü isimlerin, bilim insanlarının, iz bırakan siyasetçilerin yani bu şehirle bütünleşenlerin doğduğu yerdir Konak... Ancak gelin görün ki yıllardır belediye yönetimlerinin doğru olmayan politikaları yüzünden ulaşımdan altyapıya türlü sorunlarla uğraşmak zorunda kalmış, hak ettiği yeri bulamamış, güçlü potansiyelini ortaya çıkaramamıştır" ifadelerini kullandı.

KONAK: SORUNLARIN MERKEZİ 

Çankırı açıklamalarına şu sözlerle devam etti: "Mesela kentin fotoğrafını çekmek isterseniz Kadifekale'ye çıkarsınız ama heyelan tehlikesinin doğurduğu göç sorunuyla yüzleşirsiniz. Tarihi güzelliklerin içinde yeni anılar oluşturmak isterseniz Karataş'ta Asansör'de olursunuz. Çünkü Konak'ta tarihi dokunun içinde soluk alabileceğiniz alternatif adresler bulamazsınız. Balığı hem oltada görebildiğiniz hem de tabakta yiyebildiğiniz, çiğdemin çitlendiği, sohbetin ve kahkahanın bol olduğu adres ise Kordon'dur. Ancak kokan körfez tüm bu ahengi baltalamaktadır. Asırlık duruşuyla İzmir'in simgesi olan, kentin ruhunu bünyesine katan, ilk buluşmaların randevu noktası olarak bilinen zamanın içindeki anı yaşayan ve yaşatan Saat Kulesi; gelin görün ki çevre düzenlemesi adı altında yıllardır yalnız bırakılmıştır. Konak körfezi ile dünyaya açılan liman kentlerinin en gözdesi iken kruvaziyer turizminin teğet geçtiği adrestir. Dünyanın en büyük açık hava alışveriş merkezlerinden biri olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı ise bugün alt yapı sorunu nedeniyle oluşan su baskınlarına karşı belediyenin dağıttığı kum torbalarıyla gündemdedir. Kemeraltı bugün esnafın kanayan yarasıdır.  111 mahallesiyle, günlük akışta 1,5 milyon dinamiğiyle İzmir'in gelişiminde önemli rol model üstlenen Konak, hedefine kazandırma perspektifini oturtan ticaretiyle, kongreleriyle, turizmin, bilişimin kimlikleriyle gündemde olması gerekirken maalesef bugün bu sıkıntılarıyla konuşulmaktadır. Konak yıllardır çözüme kavuşturulmayan şehir planlamaları, imar sorunları, altyapı yetersizliği, kaderine terk edilen sokak ve caddeleriyle artık gözde ilçe olmaktan çıkmış söz konusu sorunların merkezi haline gelmiştir. Türkiye Yüzyılında ayrıştırmadan, ötekileştirmeden, irade baltacılığından kaçınma fikriyle, kalpten kucaklaşan bir düsturla Konak’a hak ettiği itibarını kazandıracağız. Konak farkı görecek, yaşayacak. Nitekim Konak'ın bir dönemi daha heba olmasın. Mahalle mahalle, sokak sokak ziyaretler yaparak sorunları yerinde görmek ve belediye olarak hızlı çözümler üretmek için mesai merfumu gözetmeksizin çalışacağız.”

‘GERÇEK BELEDİYECİLİK’

Ticaret Bakanı Bolat’ın acı günü Ticaret Bakanı Bolat’ın acı günü

İzmir’i AK Parti belediyeciliği ile tanıştıracakları mesajını veren Çankırı, “Konak'ta ihtiyaç duyulan tüm alanlarda temelleri sağlam atılan projelerle İzmir'e gerçek belediyeciliği göstereceğiz. Konak'ı birlikte geliştireceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi "ileri, daima ileri" diyeceğiz. Bugün burada Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün anıtı önünde "Konak için gelişimin tam zamanı" diyoruz” diye konuştu.

Kaynak: EGE TELGRAF