MEMDUH GÜNEY-EGE TELGRAF-AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, İzmir’deki yerel gündemi ve gelişmeleri ‘Gündem İzmir’ başlıklı basın toplantısında değerlendirdi. İl Başkanlığı binasında basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamalarda bulunan İl Başkanı Bilal Saygılı’ya, Tanıtım ve Medyadan sorumlu AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı Safa Narlı, Yerel Yönetimlerden sorumlu AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı Tansu Kaya, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Hakan Yıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Sözcüsü Nail Kocabaş, AK Parti İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı Recep Tayyip Taslak, AK Parti İzmir İl Yönetim Kurulu Üyeleri Hasan Çömlekçi, Özcan Tekin eşlik etti.

Gündemin ilk konusunun genel ve yerel seçim değerlendirmesi olduğunu söyleyen Saygılı, “AK Parti Türkiye siyasetinin baba ocağıdır. AK Parti, bir demokrasi kalesidir. Ak Parti geleceğin politik vizyonudur. Bundan dolayı, seçim sonuçları AK Parti İzmir ölçeğinde bize öğrettikleri ve milletimizle kurduğumuz interaktif ilişki bakımından çokça kazandığımız bir denklemdir” dedi.

Whatsapp Image 2024 06 07 At 11.22.09

“ÇÖZÜM İÇİN ANKARA’YA GİTMEYE HAZIRIM”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın göreve geldikten sonra umut verici mesajlar verdiğini ancak şu an bakıldığında söylem ve eylem birlikteliği yok diyen Saygılı, “Tugay’ın tutarsızlığını İZBAN konusundaki beyanında görmüş olduk” dedi. “Büyükşehir Belediye Başkanı’nın İZBAN konusunda sağlıklı bir bilgi aldığını düşünmüyoruz” diyen Saygılı, “İZBAN’ın bakanlığa olan borcu 911 milyon TL ve bunu mecliste bizim grubumuz dile getirdi. Yapılandırma sözleşmesini de biz dile getirdik. Döviz cinsinden alınmış olan trenlerin kredisinin TL’ye dönme sürecinden haberleri yoktu. Önce Sayın Başkan ortağı olduğu şirketin yetkililerini çağırmalı, genel bir bilgi almalı. Ardından gruplar arasında gerekli görüşmeler yapılmalı sorunları çözmek için Ankara’ya gitmeye, fazla bir ödeme varsa İzmir’e özel destekler almaya hazırım” ifadelerini kullandı.

İZBETON’DA OLANLAR AÇIKLANSIN”

“İzmir Büyükşehir Belediyesi; “Kentsel Dönüşüm değil Rantsal Bölüşüm” düsturuyla İzmir’i bir kentleşme krizine sürüklemiştir” diyen Bilal Saygılı, Kovaladıkları rantın miktarı 2 milyar TL’yi bulan İzbeton ve Kooperatif çeteleriyle karanlık işler yapılmıştır. Bakınız; Örnekköy'deki kentsel dönüşümü için ilk ihale 2018 yılında yapıldı.  Sözde 6 bin kişi bu dönüşümden faydalanacaktı. Maket projeler ve süslü vaatlerle vatandaşın helal parası toplandı. Güya iki yıl içinde proje hak sahiplerine teslim edilecekti. Sonuç? Hüsran! Bir grup politik çıkar elitinin elinde CHP’nin oyuncağı olan kentsel dönüşüm çalışmaları yeni mağdurlar yarattı. 380 konut ve 27 işyerinden oluşan 4. Etap inşaatı ihalesi 2022 yılında yapıldı. Katılımcılardan 1’er milyon TL’ye yakın para toplandı.  Sonuç? Hüsran!” dedi. Saygılı, İzmir’in deprem bölgesi olduğuna dikkat çekerek, “Henüz dört sene önce 2020 yılında Bayraklı’da 117 canımızı yitirdik. Bu nedenle kentsel dönüşümü önemsiyoruz ve destekliyoruz. Ancak ortada kentsel dönüşümden çok vatandaşı mağdur eden, birilerini yetkilerini kötüye kullanarak belediyeyi zarara uğratan bir kaotik yapı var.  Ben Sayın Büyükşehir Belediye Başkanından şunu bekliyorum. Belediyemize güvenerek tapularını devrenden, bizim de mecliste oy birliği yaparak yetki verdiğimiz İzbeton’da neler oluyor çıkıp açıklasın” dedi.

“HİZMETE REKLAM ARASI VERİLMEZ”

Çalışmalar hakkında bilgi verilmesi gerektiğini söyleyen Saygılı, “Bir taraftan Sayın Başkan 5 yılda 25 bin konut yapacağız, dönüşümü destekleyeceğiz diyor; ancak TOKİ’nin yaptığı tüm planlara itiraz ediyor. Hani samimiyet, hani halis niyet? Bakınız; İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin son dönemdeki bir diğer büyük iddiası, İzmir’in dönüşüm sorununa köklü çözüm bulmak oldu. Ancak tek elle tutulur proje; Uzundere. Uzundere’de 33 bin bağımsız bölüm yapılacakken; şimdiye kadar, dükkânlar hariç; 800 – 850 konut teslim edilebilmiş. Örnekköy dönüşüm projesi de 2016 yılında başlatılmış bir proje ama burada da hiçbir ilerleme kaydetmediler. Peki, planlanmış Uzundere, Örnekköy, Aktepe, Emrez’de 7 dönüşüm alanında yol kat edemedikleri dönüşüm sorununun arka planının matematiğine bir bakalım. Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı’nın bütçesi 68 milyon TL iken reklam ve tanıtım bütçesi 250 milyon TL; 3,5 katından fazla. Hizmete reklam arası verilmez. Deprem riskiyle böylesine sorumsuzca mücadele edilemez. 40 ayda sıfır konut teslim edilmiş, üretimleri yüzde 10 seviyesinde. 68 milyon TL ancak personel maaşlarını karşılıyor” dedi.

“CHP, İZMİR’İ KAÇAK ŞEHİR YAPTI”

“Kentsel dönüşümü bize bırakın dedik ama yanaşmıyorlar” diyen Saygılı, “Maalesef CHP; Türkiye’nin üçüncü büyükşehrini “kaçak şehir” haline getirdi. Peki bu dönemde AK Parti merkezi hükümet olarak İzmir’e neler yaptı onlardan da bahsedelim. AK Parti iktidarı bu alanda 116 milyar TL yatırım yaptı. 20 yılda TOKİ vasıtası ile İzmir’e 25 bin konut inşa etti.  Deprem sonrası, 5 bin konut, 300 işyerini teslim etti.  Büyükşehir Belediyesi ise tüm bunlara karşın yıllardır; Uzundere’de 744 adet konut, 73 işyeri, Örnekköy’de 130 adet konut, 13 işyeri olmak üzere; sadece 874 konut, 86 işyerini hak sahiplerine teslim edebildi. İşte İzmir’i engebeli şehir yapan budur” ifadelerini kullandı.

EXPO, YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ”

EXPO konusunu ‘yılan hikayesi’ olarak nitelendiren Saygılı, “Gizli kapaklı ajandalarla, İzmirliden saklanan habis planlarla bu işler yürütülemez. Bir önceki Belediye Başkanı Soyer, Türkiye’nin ilk büyük yeşil dönüşüm projesi olacak diye adlandırırken Cemil Tugay projenin 2026 yılına kadar tamamlanmasının mümkün olmadığını aktardı. Cemil Tugay, 500 milyon lira harcandığını ve borçlanıldığını en az bir milyar liralık bir üst yapı çalışmasının gerekli olduğunu söylüyor. Bu paralar kime, nereye harcandı?” dedi. Saygılı, “İzmir’in küresel organizasyonlarda yer alasını isteriz bu konuda destek olduk olmaya da devam ederiz. Ancak bu projeyi nerede yapacaksınız yoksa pardon vazgeçtik mi diyeceksiniz, böyle olunca uluslararası güvenilirliğimiz kalır mı? İzmir’i hem vatandaşı açısından güvensiz hem de uluslararası platformda güvenilmez sözünü tutmaz bir şehir noktasına getirmek doğru mu?” dedi.

Saadet Partisi'nde liderlik yarışı kızışıyor: Karamollaoğlu'nun desteklediği aday belli oldu! Saadet Partisi'nde liderlik yarışı kızışıyor: Karamollaoğlu'nun desteklediği aday belli oldu!

“TURİZM İSTEKSİZLİĞİNE ŞAŞIRDIK”

Cemil Tugay’ın ‘İzmir’i turizm kenti yapmayı düşünmüyorum böyle bir hayalim yok’ açıklamasını şaşkınlıkla karşıladıklarını aktaran Saygılı, “İzmir’in bu potansiyelinden faydalanmamak büyük bir kayıp olacaktır. Turizm sektörü birçok sektöre can suyu sağlar. Başktan Tugay’ın ‘Turizm kenti’ olma fikrine mesafeli duruşu, İzmir’in mevcut potansiyelini değerlendirme konusundaki isteksizliğini gösteriyor” diye konuştu. “Bütün odalara çağrımızdır şehrin geleceğinin dizaynında turizm ve EXPO 2026 sözlerinde önemli bir şekilde baskı kurulmalıdır. Kruvaziyer gemileri için seçim öncesi birçok çalışma yapacağız diyordunuz şimdi niye susuyorsunuz?” diyen Saygılı, turizm konusunda adımlar atılmasının şart olduğunu söyledi.

“HAYRA MOTOR, ŞERRE FREN”

“Belediyeler dizlerine kadar nepotizm içinde bir keyif devri inşa ediyor” diyen Saygılı, “Vatandaş hizmet belediyeciliği beklerken, CHP hezimet belediyeciliği sunuyor. İzmir’de CHP belediyeciliği, akraba ve akbaba belediyeciliğine evrilmiş durumda. İzmir bir avuç CHP eliti ve Belediye baronları tarafından sömürülecek kadar sahipsiz bir şehir değildir. Hayra motor, şerre fren olacağız. Atılacak her makul ve olumlu adımın da destekçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

“KARDEŞ ŞEHİR ANLAŞMASI SONLANDIRILMALI”

Gazze meselesine ve kardeş belediyeler konusuna da değinen Saygılı, “İsrail Terör Devletinin” Siyonist sapkın emelleri doğrultusunda sistematik bir katliama, planlı bir soykırıma uğruyor. İzmir, tıpkı tüm Türkiye’nin olduğu gibi Gazze halkının haklı mücadelesinin yanındadır. Hal böyleyken; İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz yıllarda Tel-Aviv ile birbirini kardeş şehir ilan etmiş olması yeniden ele alınmalı ve bu kâğıt üzerinde anlam ifade eden safsataya acilen son verilmelidir. Bundan dolayı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve yönetici erke kamuoyu önünde çağrımı yapmak istiyorum; “Bu onulmaz ayıbı üzerinizde tarihi bir utanç olarak taşımaya son veriniz!”Bir avuç katliamcı Siyonist sizin kardeşiniz ise de bunu yüreklice kabul edip bu gerçeği İzmir ve İzmirliyle paylaşınız. Yok eğer safınız masum, mazlum ve mağdur Gazze halkıysa bunu da çekinmeden yüreklice ifade ediniz. Bu gelişmeler ışığında, ilk Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında; “İzmir’in Tel-Aviv’le olan sözde kardeşliğinin sona ermesi ve Gazze’nin tüm ilçelerimizce kardeş şehir ilan edilmesi için” AK Parti grubu olarak teklifimizi sunacağız” dedi.

“TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYMANIZI İSTİYORUZ”

Ulaşım konusuna değinen Saygılı, “Geçen dönem destek verdiğimiz Gıda Çarşının girişini rahatlatacak battı çıktı için gereken krediyi ilgi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız sayesinde İller Bankası’ndan çıkarttık, projenin kredisi hazır bekliyor. Şu an ihale yapmalarını bekliyoruz. Tüm sürece kredisi dahil biz destek verdik. Yapmaları gereken sadece İller Bankası’nın Dünya Bankası’ndan aldığı kredi için fizibilite hazırlayıp teslim etmek ve ihaleye çıkmaları. Bu konudaki takibimize de devam ediyoruz. İzmirli sizden laf üstüne laf koymanızı değil, taş üstüne taş koymanızı istiyor” ifadelerini kullandı.

“KENDİSİNDEN ADIM GELMEDİ”

“İzmir’imize faydası olacak her konuda Cemil Tugay ile beraber Ankara’ya gidip gerekli görüşmeleri yapabileceğimizi ifade ettim” diyen Saygılı, “Bugün yine aynı noktadayız. Kendisiyle yaptığımız toplantıda samimi olduğunu düşünüyorum. İzmirliler için vatandaş için her şeyi yapacağız. İletişim sadece sosyal medyadan paylaşarak fikirleri ortaya koymaktan değildir. Kendisi çalışma grupları oluşturma fikrini önerdi. Her ay bu grupların toplanmasını söyledi. Kendisinden bu konuyla bir adım gelmedi. Teknik yaklaşılması gerekiyor” dedi.

“DERSLERİNİ İYİ ÇALIŞSALARDI”

İşten çıkarmalar konusuyla ilgili olarak Saygılı, “Bütçesi planlanması düzgün yapılmayan şeyin sonu hüsrandır. Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından çalışanlarla ilgili birçok iş yöntemi olmasına rağmen içine kapatılmak istenen İzmir profili doğru bir profil değildir. Bu arkadaşlarımız derslerini iyi çalışsalardı da seçimden sonra kimseyi işten çıkarmasalardı. Hesapsız yapılan çalışmalar sonucu bu işten çıkarmalar yaşanıyor” dedi.

Kaynak: EGE TELGRAF