Ege Telgraf Gazetesi muhabiri Nihat Ak'ın haberine göre; Yerel seçimlere aylardır çalışan siyasi partiler listelerini YSK’ya verme saatinde büyük bir telaş yaşadı. Son dakika liste değişiklikleri ve başvurularıyla seçimde önemli bir süreç daha tamamlandı. Ama kentteki yankısı yükselerek devam ediyor. Bağımsız aday başvurularının hala yapılabileceğine dikkati çeken uzmanlar, Cumhur İttifakı listelerinin daha şanslı olduğunu, ittifaksız ilerleyen CHP listelerinin ise kaybetme risklerini artırdığını vurguluyor.  

‘NE SORDULAR NE İSTEDİLER’

Üç dönem İzmir Milletvekilliği ve CHP İzmir İl eski Başkanı Tacettin Bayır, “25-26-27 dönemlerinde İzmir Milletvekili ve eski il başkanıyım. Yaklaşık 40 yıldır aktif siyasetteyim. Bu bilgi ve deneyimimle ne belediye başkan adaylarının ne de belediye meclis üyeliklerinin belirlenmesinde partimizin karar vericileri arayıp yardım istemediler. Aramış olsaydılar seve seve kişisel beklentim olmadan yardımcı olurdum. Oğlumun Güzelbahçe’den kontenjan belediye meclis üyesi yazıldığından listeler YSK'ya verilmesinden sonra haberim oldu. Belediye başkan adaylarının açıklanmasının ardından birinci dalga tepkiler oldu. Belediye meclis üye adaylarının açıklanmasının ardından bundan çok daha büyük ikinci dalganın geleceğini düşünüyordum. Tepkiler geldi ama beklenen seviyenin altında kaldı. Belediye başkan adaylıklarında yapılan yanlışlıkların belediye meclis üyelerinin belirlenmesinde yapılacak doğru tercihlerle telafi edilmesi gerekiyordu. Coğrafi ve mesleki açıdan liyakatlı isimlerin seçilebilir sıralarda olması esastır. Belediye başkanlıklarında da belediye meclis üyeliklerinde de daha başvurular başlamadan kriterler ortaya konulmalıydı. Şimdi bir ilçede uygulanan tercih kiterleri bir başka ilçede yok. Belediye çalışanının neden belediye meclis üyesi gösterilemeyeceğini baştan söylersiniz onlarda başvuru yapmazlar. İlçe örgütlerini etkileyebilen mevcut belediye başkanlarının büyük bölümü aday gösterilmedi. Bazı ilçelerde oluşturulan listeler seçimi daha kritik bir hale soktu. Buca’da üçü CHP kökenli biri MHP kökenli 4 aday yarışacak. Karabağlar’da üç dönemdir aday olmak için sıkı çalışan kaymakamın karşısında, Bornova’dan belediye başkan aday adaylığı başvurusu olan adayımızın belediye meclis üyeleri halkın talepleri doğrultusunda liste belirlendiğinde oyunu artırabilir. Ama listelerde bazı hataların telafi edilemediği gündeme geliyor” dedi. 

Aday belirlemede yapılan yanlışlıkların cezasını yurttaşın sandıkta verdiğini vurgulayan Türkiye Meclis Üyeleri Birliği Genel Başkanı Yalçın Kocabıyık da, “Biz ülkesine hizmet sevdasıyla yanıp tutuşan farklı partilerde yerel yönetim tecrübesi olan Türkiye Meclis Üyeleri Birliği’yiz. Yurt genelindeki üyelerimizle ‘Yerel yönetimlerde kimler hangi kriterlerle belirlenmeli?’sorusuna cevap niteliğinde raporlar hazırladık. Bizlerin kapısına gelip bu raporları istemesi gereken siyasetçilerin ayağına giderek görüşler bildirdik. Uyarılar yaptık. Duydular ama dinlemediler. Algıladılar ama anlamadılar. Bunları da icraatlerinden anlayabiliyoruz. Devam eden Cumhur İttifakı’nın İzmir listeleri gayet stratejik. CHP’li  İsmail Bekiroğlu, Mustafa Öztürk v.s ittifakın listesinde. Klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici Bergama’da birinci sırada. Bugün CHP’nin karar verici noktasında olanlar bundan birkaç ay öncesine kadar İzmir ve ilçe belediye başkanlarının katıldıkları açılış programlarında belediye başkanlarını öve öve bitiremiyorlardı. Yeniden başkan göstermeyeceğiniz bu başkanları uyarmak hatalarını düzeltmelerini sağlamak yerine güzel sözlerle ayaklarını yerden kestiniz. Millet İttifakı’nı sürdüremeyerek yerel seçime tek başına giren CHP taban ittifakını sağlayacak listeleri de YSK’ya veremedi. Çok sayıda liyakat sahibi halkta karşılığı olan kişisel oyu yüksek olan aday adayları liste dışı kaldı. Mevcut belediye başkanı, ilçe başkanı ve örgütü, belediye başkan adayı ve belediye meclis üye adayları ortak akılla birlikte hareket edemez ise ki öyle görülüyor, seçimden nasıl bir başarı çıkacak? Kime sorsak aday belirlenmesinde birkaç İzmir milletvekilini adres gösteriyor. ‘Onu aşamadık şunu aşamadık diyor’ Genel Kurul delegeleri yerel seçim listelerinde memnun edilmiş. 1 Nisan tarihinde olağanüstü genel kurul süreci öncesi ödüllendirilmiş deniyor. Birkaç kişinin objektif olmayan kriterleri kapsamında oluşan listeleri sandıkta halk onaylamaz ise seyreyleyin gümbürtüyü. Yanlış listeleri oluşturanlara partide bir fatura kesilmeyecek mi? Cumhurbaşkanlığını kaybeden genel başkanını alaşağı eden genel kurul delegeleri halk desteğini kaybeden Genel Başkanı Özgür Özel’e de MYK üyelerine de İzmir milletvekillerine de ceza verir. Yanlış listelerin oluşmasını sağlayanlar bunun altında mutlaka ve mutlaka kalır” ifadelerini kullandı. 

BİRGÜN DERS VEREBİLİR

İzmirli’nin ilgisinin lüksiyetinin abartılmaması gerektiğini belirten Cumhuriyet Halk Partisi 27. Dönem İzmir Milletvekili ve eski il başkanlarından Bedri Serter ise “Cumhuriyet Halk Partisi gerçekten bölgemizde, İzmir'de büyük bir partidir. Ve sağ olsun İzmirliler Cumhuriyet Halk Partisi'ne çok güzel teveccüh göstermektedirler. İzmirli bu kadar ilgi göstermesinin bu kadar takdir ediyor olmasından inşallah pişman olmayacaklardır. Biz CHP olarak bunun bu kadar lüksünü yaşamamamız lazım. İzmirli bir gün bir noktada mutlaka ders verebilir. CHP belediye başkan ve belediye meclis üyesi adaylarının belirlenmesi konusundaki çalışmalarda hiçbir katkım olmadı. Hiçbir dahlim olmadı. Genel Merkez ve İzmir'den Genel Başkan Yardımcısı olan iki arkadaşımız ve diğer milletvekilleri tahmin ediyorum çalışmaların içindeydi. Bir tanesi geçmiş dönem il başkanımız. Bir tanesi de dördüncü dönem milletvekilliği yapan bir arkadaşımız Genel Başkan Yardımcıları. Yaptıkları çalışmaların hesabını mutlaka kendileri karşılayacaklardır. Ve doğru yaptıklarına inanıyorlardır ki yapmışlardır. Kimse hakkında aday adayı olanlar hakkında yorum yapmam bana yakışmaz. Ben bu partide il başkanlığı milletvekilliği yaptım. Hepsine hayırlı ve uğurlu olsun diyorum. Başarılar diliyorum. Zaten seçim 31 Mart'ta bildiğim kadarıyla. Sandıktan bakalım inşallah doğru işler çıkar. Siyaset uzun boylu ve uzun süreli bir süreçtir. Her şeyin hesabının iyi yapılması lazım” dedi. 

Ösen’den 23 Nisan kutlaması: Bize düşen onlar için tüm imkanları seferber etmek Ösen’den 23 Nisan kutlaması: Bize düşen onlar için tüm imkanları seferber etmek

Üç dönem milletvekilliği yapan CHP örgütlerinin abisi olarak nitelendirilen Musa Çam, listeler ve listelere olan tepkilerin henüz taze olduğunu, erken yorum yapmak istemediğini ilerleyen günlerde fikir beyan edebileceğini söyledi.

Kaynak: EGE TELGRAFMuhabir: Nihat Ak