in ,

Akşener’den İzmir’de ‘bayrak’ tepkisi: 82 milyon bir araya gelir ve o eli kırar!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Tire’nin ardından partisinin İzmir İl Başkanlık binasına geldi, gündeme dair önemli mesajlar verdi

meral-aksener-izmirde

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İzmir ziyareti kapsamında il başkanlığı binasında parti üyeleri ile bir araya geldi. Toplantıya, İYİ Parti Grup Başkanvekili  ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, Milli Savunma Politikaları Başkanı Aytun Çıray, Genel İdare Kurulu Üyesi Cem Özdemir, İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, il yöneticileri, ilçe başkanları ve partililer katıldı.

‘Bu sistemde milletin sesinin duyulması imkansız’

Toplantıda, İzmir programını değerlendirmekle konuşmasına başlayan Akşener, “İYİ Parti olarak şehirlerimizin ilçelerini gezerek ve ilçelerde esnafla bir araya gelerek kadınlarımızla gençlerimizle çiftçilerimizle esnafımızla yan yana gelip onların dertlerini dinleyip talepleri, dertleri eksiği giderecek çözümleri önce benim not aldığım daha sonrasında ise soru önergesi ve kanun teklifi haline getireceği bir çalışma başlattık. Türkiye milletin gerçek gündeminden hızla uzaklaşıyor. A partisinin genel başkanı, B partisinin genel başkanına ne demiş… Böyle bir sistem içinde dönen Türkiye’de bu milletin sesinin duyulması imkansız. Halbuki iktidar partisi hizmet yapar ve muhalefet partileri de vatandaşın sesini duyurur. Sonuç olarak da eksiğin giderilmesini sağlar. Biz Antalya ile başlattığımız yeni çalışma biçimi ile ‘O ona bunu dedi’, ‘Bu buna bunu dedi’ sorularına cevap vermeden emekli ne diyor, esnaf ne diyor, çiftçi ne diyor, üniversite gençlerinin 3’te 1’i işsiz,bu çocuklara ne yapılabilir gibi konuları kamuoyunun bilgisine taşımak için bir yöntem seçtik. İzmir’de ikili bir çalışma var. Yerel yönetimlerle ilgili bir çalıştay var. Profesyonel hocaların eğitim verdiği, üç gün süren ve sonunda benim sonuçla ilgili kapanış konuşması yaptığım bir sistem. Bugün ilk olarak Tire’ye gittik. Pazar günü öğleden sonraya kadar 14 ilçeyi gezeceğiz” dedi.

‘İZMİRLİLER BİLİR Kİ…’

Brüksel’de düzenlenen Avrupa Parlamentosu’nda Yunanlı bir parlamenterin Türk Bayrağı’nı yırtmasına da sert bir dille tepki gösteren Meral Akşener, “En önce bunun alçaklık olduğunu düşünüyorum. İzmirliler bilir ki, daha önce Türk Bayrağı’na hakaret edenler nasıl gittiler bu ülkeden. Ve yine İzmirliler bilir ki, yere düşen Yunan Bayrağı’nı kaldıran bu eldir. Savaştığı ülkenin bayrağına hakaret etmeyen bir Türk Milleti… Ama buna karşı parlamenter bile olsa bu ülkede 82 milyon bir araya gelir ve o bayrağa dokunan eli kırar. İktidar da derhal bu konuyla ilgili Türk Milleti’ne yakışan tutumu göstermelidir. Türkiye’nin itibarını iki paralık etmeye kimsenin hakkı yok” diye konuştu.

‘Tedbirler alınmamış, attaya gitmiş’

Elazığ depreminden sonra yaşanan ‘Deprem Vergisi ne oldu?’ sorusu hakkında da açıklamalarda bulunan Akşener, Kocaeli Depremi’nde kendisinin de siyaset içinde olduğunu hatırlatarak, “1999 yılında Kocaeli Depremi’ni yaşamış bir insanım. O zaman Kocaeli milletvekiliydim. O vergiler daha önce o depremde karşılaşılan zorlukların ortadan kaldırılabilmesi için ortaya konulan bir vergiydi. Daha sonra sürekli hale geldi. Sonuç itibariyle nereye gittiğine dair kim olursa olsun cevabını vermek zorundadır. Klişe olacak ama bir söz var: Deprem öldürmez ama bina öldürür. Bu tedbirler alınmamış, attaya gitmiş. Peşinde ve takipçisi olacağız” dedi.

KONGRE MESAJI

İzmir’de nasıl bir kongre görmek istiyorsunuz?’ sorusunu da yanıtlayan Akşener, “Demokratik bir kongre istiyorum. İki yıllık bir partiyiz. Dolayısıyla aidiyet sürecimizle ilgili bir zamana ihtiyacımız var. Partililerimize en küçük bir imamız dahi yok. Kendilerine güvenen her bir arkadaşımız aday olabilir. Bu bir demokratik yarış olmalıdır. Demokrasi yokluğu hiçbirimize nefes aldırmıyor. Demokrasiye yönelik şölen ve ruh halini yaşayıp demokrasi ruhunu ortaya koymamız lazım” açıklamalarında bulundu.

‘SEÇMEN YENİDEN VELİNİMET OLSUN’

Gündemde sıklıkla yer alan ‘Erken seçim olacak mı?’ tartışmaları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Akşener, şu ifadeleri kullandı: “Sayın Erdoğan’ı bu ülkede iyi tanıyan insanlardan birisiyim ama seçimle ilgili bir öngörüm yok. Sanki 2023’e kadar olan bu süreyi tamamlamaya gayret edecek gibi görünüyor. O nedenle bir şey diyemiyorum. Biz hazırız fakat bizim partimizin özelliği şu: Yeni kurulduğu için esnek ve hareket kabiliyeti yüksek bir özelliğimiz var. Seçmenimizin daha 6 aylık bir partiye gösterdiği teveccüh özel bir saygıya değer bir durum. Düne göre çok daha hazırlıklıyız. Delege seçimlerine üye sayılarına bakıyoruz. Şu anda üye sayımız 260 bini buldu. Bunu haziran ayına kadar 300 bine, yıl sonuna kadar da 350 bine ulaştırma hedefimiz var. Böyle bir korku imparatorluğunda oğlunun kızının işi sebebiyle endişe ve korkuyla yaşadığı bir Türkiye’de İYİ Parti’ye üye olmak zor bir durum. Dolayısıyla biz seçimlere hazırız. Bende genel başkan olarak seçim için değil, milletimizin sesini Meclis’e taşımak ve kamuoyuna işitilebilir yapmak için çalışıyoruz. Seçmen yeniden velinimet olsun istiyoruz.”

‘Vatandaşı bilgilendirmek amacındayız’

“Sayın Erdoğan’ın bir zorluğu var saraya girdi, çıkamıyor” diyerek sözlerini sürdüren Akşener, “Saray ayrı bir hayat tarzı. Ayrı bir bürokrasi dayatır ve bir paralel evren yaratır. Saray’da çalışan bir bürokrat AK Parti’ye gidip genel başkan yardımcısını azarlayabiliyor. Çünkü patronun adamı. Bir gerçek var: Tutmadı bu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi. Uçacaktık, kaçacaktık olmadı! Sonuç itibariyle iyileştirilmiş Parlamenter Sisteme dönüş için vatandaşı bilgilendirmek amacındayız” dedi.

‘KULAK ÇEKİLMEDİ MORARTILDI’

Son olarak, AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun’un ittifaklar için “Bir mezara bir de pazara kadar olan ittifak vardır. Pazarlıklara yapılan ittifak pazara kadar sürer, gönül birliği ile yapılan ittifak ise mezara kadar sürer”sözlerinin hatırlatılması üzerine konuşan Akşener, “Aramızdaki en temel fark bu. Bizimki işbirliği onlarınki his birliği. Bizimki işbirliği onlarınki liderler arasındaki gönül birliği ile yapılan bir ittifak. Örnek, Andımız. Andımızla ilgili bir tutum aldığımızda küçük ortak çekimser kaldı, büyük ortak reddetti. Türk Milliyetçiliği üzerinde oluşan bir siyasi grubun çekimser kalması… Gerçekten uzak hissi mezara kadar olan bir sistem. Bizimki seçmenin problemlerini önceleyen, hukukun üstünlüğünü, adalet, demokrasi gibi birliktelik sağlanmış konularda oluşan işbirliği. Ömür boyu mezara kadar bir sistem söz konusu değil. Nitekim 31 martta görüldü ki… Vatandaş tarafından kulak çekilmekle kalmadı, azıcık da morartıldı. Meral Akşener’e ‘PKKlı’ bile dediler. 31 Marttaki sonuçlar bu işbirliğinin ne kadar gerçekçi ve seçmenin umuduna yönelik olduğunun ispatıdır” diye konuştu.

Yağmur GÜLÜ

 

madencilerin-fuari-ertlendi

Madencilerin Çin fuarı ertelendi

Neptün Soyer bugün Ege Telgraf Web TV’de