in ,

“Aksesuar soygununa birileri ‘Dur’ demeli…”

Salgın döneminde aşırı değerlenen ve neredeyse üç katına çıkan otomobil fiyatlarına zamların üçte biri kadar aksesuar parası ödenmesine tepkiler yükseldi

aksesuar-soygununa-birileri-dur-demeli

Otomotiv sektöründe pandemi sürecinde duran üretim ve gerileyen satışları devlet bankalarının kredi faizi indirimi ve böylece artan satış adetleri izledi. Bunların peşinden ise eylül ayında yapılan ÖTV zammı sektöre bomba gibi düştü. Yeni ÖTV oranlarından en çok etkilenenler ise premium ve lüks otomobil satıcıları oldu. Sıfır araç piyasasında yüzde 130’luk bir artış olduğunu söyleyen İzmir Oto Tamircileri Odası Başkanı Necdet Heppekcan, “Araç olmamasına rağmen korona virüs nedeniyle ikinci el piyasası dahi hareketlendi. Rahatsız olduğumuz şey ise şu; sıfır araçlar ülkeye çıplak geliyor fakat acenteler yani araç satanlar, bu araçları aksesuarlı satıyor. Vatandaşın kişisel tercihine kalmış bir konu zorla vatandaşa öteleniyor. Gelen zamların üçte biri kadar da aksesuar için para ödeniyor” ifadelerini kullandı.

‘HAKSIZ KAZANÇ’

Haksız bir ödemeye daha zorlanan vatandaşın isyan ettiğini vurgulayan Başkan Heppekcan , “Bu aksesuarlar mesela basamak, cam filmi, ön ve arka tamponlara nikelaj, birde seramik kaplama diye bir şey yapıyorlar. Seramik kaplama 1000- 1.500 lira kadar. Bunlara örneğin 7 bin lira yazılıyor. Zaten toplam aksesuarları dışarda yaptırmaya kalkınca 15 bin lira. Böylece ne oluyor arabanın değeri artıyor. Sanki artan vergiden dolayıymış gibi algılayan vatandaş bunu bilmeden öfkeleniyor. Oysa zammın üzerine bir de bu geliyor. Yani üçte bir kadar da aksesuar parası ödenmiş oluyor. Esasında bu fiyatlar aksesuarlardan kaynaklı” dedi.

‘ÜÇTE BİRİ AKSESUAR ÜCRETİ’

Vatandaşın bu aksesuarları talep etmediğinde araç satışı yapılmadığını öne süren Heppekcan, “Aksesuar istemiyorum dediğiniz anda sizi bırakıyorlar çünkü sırada bekleyen çok. Bu nedenle satış yapılmıyor. Bu satışın yapılmamasından kayıp yok çünkü alıcı çok. Aksesuar parası ödenmesi nedeniyle herkes vergilerde suç buluyor. Oysa elbette ÖTV ve vergi zammı geldi ama üçte bir kadar aksesuar verdiğini bilmiyor. 300 bin liralık araç 460 bin liraya geliyor. 160 bin lira vergi sanılıyor. Oysa 50 bin lirası aksesuar ücreti. Araç zammı yetmedi, Aksesuar parası da vatandaşa yük” açıklamalarında bulundu.

‘DENETİM YAPILSIN’

Araçların aksesuarlarının kişisel bir konu olduğuna değinen ve devletin bu konuya bir açıklık getirmesi gerektiğini söyleyen Heppekcan, “Bir aracın çıplak fiyatı var. Hem de aksesuarlı fiyatları var. Diyorlar ki, ‘Japonya’dan öyle geliyor’ oysa araç çıplak gelir. İster takarım ister takmam. Bu kişiye kalması gereken bir konu. Ceremesini müşteri çekiyor. Paket halinde sunuluyor çünkü. Kabul etmek istenmediğinde satış yapılmıyor. Bu tüm araba markaları için geçerli. Korona fırsata çevrilmiş. Dışarda satsan 15 bin lira olacak aksesuarlar bu sayede 50 bin liraya geliyor. Bu kar araç satan firmalara yarıyor. Bunu bildiğiniz ve herkes tarafından en bilinen markalar yapıyor. İkinci el araçta bu uygulama mevcut değil fakat sıfır araçlarda çok sorun var. Buyurun siz almayın diyebiliyorlar açık açık. Ticaret Bakanlığı’nın bu konuda çözüm üretmesi gerekiyor. Bu vatandaşı yanıltmaktır. Bu konuda denetim yapılması ve çözüme kavuşturulması şart” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

korona-viruse-karsi-d-vitamini-mucizesi

Korona virüse karşı D vitamini mucizesi

izmirde-2-yasindaki-cocugun-supheli-olumu

İzmir’de 2 yaşındaki çocuğun şüpheli ölümü