in ,

Aktarlar kapalı gişe, zencefil ve sumak yok

Vatandaşlar alternatif tıp yöntemlerine yöneldi. Aktarlar ‘Büyük yığılma var, taze zencefil bulamıyoruz’ diyerek yaşanan yoğun ilgiyi dile getirdi

aktarlar-kapali-gise-zencefil-ve-sumak-yok

Dünyada ve Türkiye’de etkisini gösteren korona virüs salgını, vatandaşı alternatif tıp yöntemlerinde çare aramaya yönlendirdi. Salgının ilk gününden itibaren yoğun ilgi olduğunu söyleyen aktarlar, internet mecrasında sumak ve taze zencefilin iyi geldiğine yönelik çıkan haberler sonrası vatandaşın özellikle bu bitkilere yöneldiğini belirtti. Yoğun talepten dolayı bazı bitki ve yağların bulunmadığını, vatandaşın aktarlarda kuyruk olduğunu dile getiren aktar sahipleri “İki senede satılacak sumak, iki günde satıldı” diyerek vatandaşın ilgisini dile getirdi.

‘ZENCEFİL HALDE 56 TL’

20 senedir aktar dükkânı sahibi Murat Avcı, özellikle ilk iki hafta çok fazla satış yapıldığını ve bazı müşterileri dükkanın içerisine alamayacakları kadar kuyruk oluştuğunu söyledi. Avcı, “İnsanlar dezenfektan bulamayınca kendileri yapmaya başladı. Lavanta yağı, çay ağacı yağı gibi antiseptik yani dezenfektan yapılabilecek ürünler çok satıldı. Diğer çok satanlar ise bağışıklık sistemi güçlendirici otlar oldu. Mesela ada çayı, zencefil, zerdeçal ve propolis çok gitti. Sumak ağız iltihabına apselere hep kullanılırdı, internetin gücünü gördük. Bu sayede iki senede satılacak sumak iki günde satıldı” dedi. Ürünlerin fiyatlarında artış olduğunu sözlerine ekleyen Avcı, “Çoğu üründe bir artış oldu. Taze zencefil 30 liradan satılıyordu ama şimdi halden almaya kalktığınızda fiyatı 56 lira. Tüm bunlara rağmen özellikle ilk hafta öyle bir yoğunluk vardı ki, insanları içeri alamadık” açıklamalarında bulundu.

‘ANTİSEPTİKLER REKORDA’

Yaşanan salgın sonrası bir aktar sahibi Hülya Özer de büyük ilgi olduğunu dile getirdi. Bağışıklık sistemini güçlendirecek ürünlerin fazlasıyla tercih edildiğini söyleyen Özer, “Zencefil, keçiboynuzu özü gibi bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek ve hastalık nedeniyle akciğeri destekleyecek ürünler çok fazla satıldı. Bağışıklık sistemini güçlendiren belirli vitamin ve bitkiler var. Mesela Propolis bir arı ürünü aynı zamanda antiviraldir hatta doğal antibiyotiktir. Virüsün boğazlarda bulunmasına yönelik edinilen bilgiden sonra ise ağız yoluyla gargara yapabilmek için ansiteptik ürünler rekor satışı görülen ürünler oldu. Bunun için karanfil, kekik yağı gibi yağlar kullanılıyor. Bu ürünlerin çok fazla satışını gerçekleştirdik” dedi. Fiyatlarda meydana gelen bir artış olduğunu söyleyen Özer, “Taze zencefil piyasada yok denilecek kadar az. Fiyatlar yüzde 200-300 oranında bir artış gösterdi. Çin’den gelen ginseng gibi bitkilerde de büyük fiyat artışı oldu” ifadelerini kullandı.

EN İYİSİ DOĞAL

Koruyucu olarak propolisin vazgeçilmez olduğunu söyleyen Özer, “Özellikle bu virüsün 4 gün boğaz yolundan akciğere indiği söylendiği için propolis ile bir gargara yapsınlar sonra yutsunlar. En iyi koruyucu o. Ben tavsiye ediyorum. Zaten bütün vücut içinde çok faydalı. Böyle bir süreçte elbette en güzeli evde kalmak ve izolasyon olması. Fakat işe gidip gelenler, ihtiyacı olanlar için tavsiyem doğal bitkilerden şaşmamaları olur” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

zor-gunler-bitince-kucaklasacagiz

“Zor günler bitince kucaklaşacağız…”

milli-sporcu-sahika-ercumenden-evde-kal-mesaji

Milli sporcu Şahika Ercümen’den mesaj var