Resmi Gazete’de yayımlandı! 7 üniversiteye rektör atandı Resmi Gazete’de yayımlandı! 7 üniversiteye rektör atandı

Alaşehir Ticaret Borsası, pilot bölge seçilen 6 noktada meteoroloji istasyonu kuruldu. İstasyonlarla iklim koşullarından dolayı meydana gelen zararı ve hastalıkların kontrolünde, çiftçilerin daha kolay ve daha çabuk mücadele edebilmelerinin amaçlandığı bildirildi. Alaşehir Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Soygür ve beraberindeki teknik ekiplerle pilot bölge olarak seçilen mahalleleri ziyaret ederek, düzenlenen toplantılarla çiftçileri bilgilendiriyor.

'DAHA AZ MASRAF, DAHA AZ İLAÇLAMA YAPACAĞIZ'

Alaşehir Sobran Mahallesinde oturan ve arazisinin başına meteoroloji istasyonu kurulan, çiftçi Hasan Özkan, "Geçen yıl yağmurdan ve pronoz hastalıklarından dolayı mağdur olduk. Bu sene borsamız bu metroloji istasyonlarını kurdu. Havanın nem oranına göre, durumuna göre ilacımızı , gübremizi , suyumuzu vereceğiz. Ticaret Borsası hava durumunu bize mesajla gönderecek. Biz de Ticaret Borsası sayesinde daha az masraf, daha az ilaçlama yaparak, inşallah daha verimli bir yıl geçeceğiz" dedi. Alaşehir Ticaret Borsası Ziraat Mühendisi Süleyman Yüksel, 2024 yılı üretim yılı sezon başında Alaşehir Ticaret Borsası olarak Meteoroloji istasyonu projesini hayata geçirdik. Pilot uygulamayla Alaşehir'in değişik 6 mahallesinde, meteoroloji istasyonu kurduk. Bu istasyonları kurma amacımız, geçen yıl yaşanan mildiyo hastalığı sebebiyle çiftçilerimizin büyük bir ürün kaybına sebep olması. Dolasıyla bölgenin ekonomik olarak etkilenmesi nedeniyle borsa olarak böyle bir projeye imza atmak istedik. Bu projeyle çiftçilerimize yaşanabilecek iklimsel değerleri mesaj yoluyla ileterek, çiftçilerimizin bağlarının veya diğer ürünlerinin ilaçlama ve tarımsal uygulamalarını daha bilinçli bir şekilde yapıp, iklimsel olaylardan en az zarar görmelerini hedefledik" dedi.

"Pilot proje başarıya ulaştığı sürece, bunu İlçe Tarım Müdürlüğü'nde görevli arkadaşlarla entegre hale getirip genele yayma hedefindeyiz" diyen Yüksel, şöyle devam etti: "Kurduğumuz bu 6 istasyon yaklaşık 25 bin dekarlık bir alanı içermekte. Bu 25 bin dekarlık arazi içinde bulunan hava şartlarını, nem, yağmur, dolu, fırtına gibi bilgileri bize aktarıyor. Bunlar doğrultusunda zararlıların ve hastalıkların hangi süreçlerde olduğunu takibini yapıp çiftçilerimize uyarı bilgilendirmelerimizi yapacağız. Çiftçilerimizde bu doğrultuda daha bilinçli ilaçlama, gübreleme ve sulama yapacaklar" dedi.

Kaynak: DHA