in ,

Alman hükümeti esrar kullanımını yasallaştırmaya hazırlanıyor

Almanya’da yeni koalisyon hükümetini kurması beklenen SPD, FDP ve Yeşiller, esrarın keyif amaçlı kullanımını yasallaştırmak konusunda anlaştı. Kimi hukukçular, hekimler ve siyasetçiler ise bu adıma itiraz ediyor.

alman-hukumeti-esrar-kullanimini-yasallastirmaya-hazirlaniyor

Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’nin (FPD) yürüttüğü koalisyon görüşmelerinde, esrarın keyif amaçlı kullanımının yasallaştırılması konusunda mutabık kaldıkları bildirildi.

Funke Medya Grubu yayımladığıhaberde, Almanya’da yeni hükümeti kurması beklenen koalisyon partilerinin, esrar tüketiminin yasallaştırılması konusunda anlaştıklarını duyurdu.

Yapılacak yasal düzenlemeyle yetişkinlere keyif amaçlı esrar satışının ancak lisans verilmiş işletmelerce gerçekleştirileceği, bu sayede de satılan esrarın denetlenebilir olacağı belirtildi.

Üç partinin, bu yolla uyuşturucu amaçlı kullanılan tehlikeli maddelerin, kimyasal içeriklerin yol açtığı zararların daha güçlü bir şekilde önlemeyi sağlamayı da hedeflediği belirtildi.

Mutabakatın, haftaya tamamlanması öngörülen koalisyon görüşmeleri sonrasında kaleme alınacak koalisyon anlaşmasında yer alacağı kaydedildi.

Yeşiller eş başkanları Robert Habeck, Annalena Baerbock, SPD’nin başbakan adayı Olaf Scholz ve FDP lideri Christian Lindner

Mali avantaj: Yıllık yaklaşık 5 milyar euro

Hamburg merkezli İktisadi Rekabet Enstitüsü’nün (DICE) bir araştırmasına göre esrarın yasallaştırılması Almanya’ya yıllık 3,4 milyar euro mali kaynak sağlayabilir.

Raporda, yasallaştırma sayesinde “esrar ekonomisinin” binlerce kişi için istihdam fırsatı yaratacağı ayrıca polis ve yargı sisteminin, mafya ve yasadışı gruplarla mücadelede yıllık harcadığı yaklaşık 1,3 milyar euro tutarındaki mali kaynağın da tasarruf edilebileceği aktarılıyor.

Araştırma sonuçlarını Berlin’de düzenlediği basın toplantısında açıklayan Justus Haucap, “Esrarda izlenen yasaklama politikası başarısız oldu, uyuşturucu tüketimi azaltılamadı” dedi. Haucap, bu pazarın devlet tarafından regüle edilmesinin daha mantıklı olduğuna vurgu yaparak, bu sayede esrarın kalitesinin daha etkin bir şekilde denetlenebileceğini savundu.

Siyasi itirazlar: Tehlikeli

Ancak siyaset sahnesinden esrarın yasallaştırılmasına itirazlar yükseliyor.

Kuzey Ren Vestfalya’nın Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Başbakanı Hendrik Wüst, yeni Federal Hükümeti kurmaya hazırlanan partileri eleştirdi, esrarın yasallaştırılmasına itiraz etti.

RTL/ntv yayınına katılan Wüst, “gerçekten daha önemli başka sorunlarımız var” diyerek bu yönde atılacak adımın “tehlikeli” olacağını söyledi. Yasallaştırılmanın, esrarın yasadışı uyuşturucu ticareti dışına çıkartılması hedefini sağlayamadığını, Hollanda’nın bunun için örnek teşkil ettiğini kaydeden Wüst, esrar ticareti ile bağlantılı organize suçlarda büyük artış yaşandığını kaydetti.

 

-dwturkce

suc-makinasi-adam-karisi-ve-cocugu-evdeyken-evi-yakip-intihar-etti

Suç makinası adam karısı ve çocuğu evdeyken evi yakıp intihar etti

erdogan-2023-hazirani-bizim-icin-yeni-bir-zafer-yili-olacak

Erdoğan: 2023 haziranı bizim için yeni bir zafer yılı olacak