Alman ilaç devi Bayer’in hisseleri, kalp hastalığına yönelik kan sulandırıcı bir ilaç için son aşamadaki denemenin etkinliğini göstermediğini açıklamasının ardından son on yılda görülmeyen düşük seviyelere geriledi.

Alman şirket yaptığı açıklamada pıhtı önleyici ilacın aynı çalışmadaki başka bir ilaca kıyasla daha düşük etkinlik gösterdiğini söyledi.

Bayer hafta sonu, yabani ot öldürücü Roundup’a ilişkin ABD’de önemli bir davayı da kaybetti.

Financial Times’a göre Bayers hisseleri yüzde 18 düşüşle 34 Euro’ya gerileyerek 2008’den bu yana görülmemiş en düşük seviyelere ulaştı.

Denizli’nin 11 ilçesinde bin üreticiye 80 bin zeytin fidanı dağıtılacak Denizli’nin 11 ilçesinde bin üreticiye 80 bin zeytin fidanı dağıtılacak

Diğer bir yandan şirketin piyasa değeri de yaklaşık 7,6 milyar Euro (8,3 milyar dolar) kaybederek şimdiye kadarki en büyük düşüşünü yaşadı.

‘RİSKLERİ PAYLAŞACAĞI ORTAK BULMALIYDI’


Alman şirket pazar günü yaptığı açıklamada, satış rekorları kırması beklenen kan sulandırıcı ilacının geç aşama testini etkinlik eksikliği nedeniyle sonlandırdığını söyledi.

Union Investment’ta portföy yöneticisi ve hissedarlardan biri olan Markus Manns, “Asundexian, Bayer’in ilaç hattının incisiydi. Bayer’in geliştirme maliyetlerini ve risklerini paylaşacağı bir ortak bulması gerekirdi” dedi.

EN BÜYÜK TAZMİNATLARDAN BİRİ


Duyuru, Bayer’in Monsanto biriminin Roundup adlı yabani ot öldürücüsünün kanser dahil hastalıklara neden olduğunu iddia eden dört eski Roundup kullanıcısına 1,5 milyar dolardan fazla ödeme yapmasına karar verilmesinden iki gün sonra geldi.

Kaynak: Sözcü