Almanya'nın Halle Eyalet Mahkemesi, AfD'nin Thüringen Eyalet Teşkilatı Başkanı Björn Höcke'yi Nazi dönemine ait yasaklı bir sloganı bilinçli olarak kullandığı gerekçesiyle ikinci kez para cezasına çarptırdı. Mahkeme, Höcke'nin anayasaya aykırı ve terör örgütlerine ait sloganları kullandığına hükmetti ve ona toplamda 16 bin 900 avro para cezası verdi. Bu ceza, mayıs ayında aldığı 13 bin avroluk cezanın ardından geldi.

Höcke'nin avukatları, müvekkillerinin suçsuz olduğunu savunarak beraat talep etti. Para cezası kararı temyiz edilebilecek. Eğer Höcke en az 6 ay hapis cezası alırsa, seçme ve seçilme hakları tehlikeye girebilir. Ayrıca, Almanya'nın iç istihbaratı da onu yakından takip ediyor.

Çin'den Trump'a suikast girişimiyle ilgili açıklama Çin'den Trump'a suikast girişimiyle ilgili açıklama

Höcke'nin Hitler'in NSDAP'e bağlı yarı askeri örgüt SA'nın "Her şey Almanya için" sloganını bilerek ve yasak olmasına rağmen kullandığı belirtilmişti. Eylül ayındaki Thüringen eyalet meclisi seçimlerinde AfD'nin liste başı adayı olarak yer alacak olan Höcke'nin durumu, Alman siyasetinde önemli bir gündem maddesi olarak kalmaya devam ediyor.

Kaynak: AA